Pamięć RAM

Pamięć RAM

Jaka pamięć RAM do komputera PC lub laptopa?

Płynną i sprawną pracę komputera gwarantują dobrze dobrane podzespoły. Ważne jest, by wybrać odpowiedni procesor i kartę graficzną. Istotny jest także wybór pamięci RAM, w której przechowywane są aktualnie wykorzystywane dane oraz programy. Właściwy dobór kości zapewnia szybką pracę komputera, a dokonując go, należy kierować się wielkością i innymi cechami opisującymi kości RAM.


Pojemności pamięci

Dysponując większą ilością pamięci, system ma możliwość buforowania w szybkich modułach RAM większej ilości danych – dzięki temu są one dostępne, gdy są potrzebne. Jeśli pamięci jest za mało, system musi zapisywać dane na twardym dysku, który jest znacznie wolniejszym nośnikiem. Różnica wydajności jest widoczna zwłaszcza, gdy równolegle uruchomiona jest większa ilość aplikacji. Zanim kupimy nowe pamięci RAM, ustalmy, ile potrzeba jej pojemności do optymalnego wykonywania przez komputer zadań, które mu powierzamy.

Musimy także dobrze znać parametry używanego przez nas sprzętu. Dla przykładu, jeśli środowisko Windows ma 32 bity, pojemność pamięci nie będzie większa niż około 3 GB, mimo że w komputerze są zainstalowane moduły RAM o większej pojemności. Jeśli chcemy mieć możliwość wykorzystania większej ilości pamięci operacyjnej, musimy kupić 64-bitowy system operacyjny, który potrzebuje, dla poprawnego działania, minimum 2 GB pamięci RAM. Osobom, które wykorzystują swój komputer przede wszystkim do zadań biurowych, mało skomplikowanych operacji multimedialnych czy przeglądania Internetu, wystarczą 4 GB pamięci. Gracze i entuzjaści multimedialnej rozrywki potrzebują pamięć RAM o dużej pojemności.

Typy pamięci

Pamięć RAM (ang. Random Acces Memory) to pamięć o dostępie swobodnym, w której przechowywane są dane wykonywanych aktualnie przez komputer zadań. Jest ona podstawowym rodzaj pamięci cyfrowej spotykanym w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Zawartość większości pamięci RAM traci się, gdy znika napięcie, stąd konieczność zapisywania wyników pracy programów na nośniku danych. Wyróżniamy kilka jej typów: jednym z nich jest pamięć statyczna, SRAM (ang. Static Random Access Memory) będąca typem pamięci półprzewodnikowej stosowanej w komputerach. Bity przechowywane są w pamięci SRAM w układzie zbudowanym z czterech tranzystorów (tworzą przerzutnik) i z dwóch tranzystorów sterujących, co umożliwia znacznie szybsze odczytanie bitu i nie wymaga odświeżania. Pamięci SRAM wykorzystywane są w szybkich pamięciach podręcznych cache, gdyż nie wymagają one dużych pojemności. Pamięć dynamiczna, DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory) to rodzaj pamięci o dostępie swobodnym; stosowana jest w komputerach jako pamięć operacyjna, która przechowuje każdy bit danych w oddzielnym kondensatorze. Odmiany pamięci DRAM to EDO RAM (ang. Extended Data Output RAM, pamięć RAM z rozszerzonym wyprowadzaniem sekwencji danych EDO), stosowana głównie w płytach głównych działających z szybkościami do 66 MHz oraz pamięć FPM DRAM (ang. Fast Page Mode DRAM), popularna w czasach procesorów 486 i wczesnych wersji procesorów Pentium.


Pamięci RAM DDR2 RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR2 w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory) to rodzaj pamięci o dostępie swobodnym, którą wykorzystuje się między innymi w komputerach jako pamięć operacyjną. Obecnie stosuje się pamięć DDR SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) będącą dynamicznym rodzajem pamięci operacyjnej i pamięci kart graficznych; zaczęto ją produkować w 1999 roku. Kolejne wersje tej pamięci to DDR2 SDRAM i DDR3 SDRAM; standard DDR2 pojawił się na rynku w 2003 roku jako następca DDR, a początkowo współpracował jedyni z procesorami Intela, Pentium 4; od 2006 roku pamięć jest kompatybilna także z procesorami AMD. W porównaniu z DDR, prędkość układu wejścia/wyjścia wzrosła dwukrotnie, dzięki czemu w ciągu jednego taktu możliwe jest przesłanie aż czterech bitów. Pamięć DDR 3 to kolejna wersja DDR; wykonywana jest w technologii 90 nm lub mniejszej, przez co można stosować mniejsze napięcie, więc zmniejszony jest także (o około 40% w stosunku do pamięci DDR2) pobór mocy; DDR3 charakteryzuje się także większą przepustowością. Moduł DDR4 to najnowsza wersja pamięci RAM, ma ona większą przepustowość, pojemność do 16 GB oraz zmniejszone napięcie zasilania, co zmniejsza pobór energii systemu o około 20%.


Pamięci RAM DDR3 2GB RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR3 o pojemności 2GB w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Pamięci RAM DDR3 4GB RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR3 o pojemności 4GB w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Pamięci RAM DDR3 8GB RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR3 o pojemności 8GB w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Pamięci RAM DDR3 16GB RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR3 o pojemności 16GB w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Pamięci RAM DDR4 RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM DDR4 w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Opóźnienie

Opóźnienia (timingi) w dużym stopniu decydują o wydajności pamięci RAM; nazwą tą określamy zakresy czasów trwania poszczególnych cykli pracy. Mają one znaczenie przede wszystkim w modułach DDR2, pamięci DDR3 nie są na nie takie wrażliwe. Moduły DDR2-1066 mogą okazać się szybsze od DDR3-1333, jeśli tylko będą oferowały niższe timingi. Kiedy kupujemy kości DDR2, zwróćmy uwagę na ciągi liczbowe takie jak 4-4-4-12 czy 5-5-5-15; przy takim samym taktowaniu, pierwsze z nich mogą zapewnić nawet o kilka procent wyższą wydajność komputera niż te drugie. Timingi są ważne dla użytkowników domowych, gdyż niższe opóźnienia zapewniają wzrost wydajności systemu, niezależnie od innych parametrów.

Opóźnienie określane jest poprzez CL (ang. CAS Latency) i przyjmuje obecnie wartość od CL 2.0 do CL 17.


Przepustowość

Przepustowość inaczej nazywamy częstotliwością (taktowaniem); jest to najważniejszy parametr określający wydajność pamięci RAM. Szybsza pamięć podnosi sprawność całego komputera, przyspieszając obliczenia procesora. Moduły RAM powinny być odpowiednio dobrane do platformy sprzętowej; dla przykładu, dla systemu i procesora pracującego na FSB 266 wystarczą pamięci DDR2 taktowane 800 MHz. Nie ma potrzeby przepłacania za moduły RAM, których system nie będzie mógł w pełni wykorzystać.

Najpopularniejsze typy przepustowości:

  • PC10600 1333MHz,
  • PC12800 1600MHz,
  • PC15000 1866MHz,
  • PC17000 2133MHz,
  • PC19200 2400MHz.

Korekcja błędu

Kod korekcji błędów (ECC, czyli ang. Error Correction Code) to jedno z najistotniejszych pojęć związanych z pamięcią RAM. Pamięci z ECC poleca się przede wszystkim do serwerów, gdzie bezpieczeństwo danych ma duże znaczenie. Oferują one technologię korygowania błędów, która potrafi wykryć i poprawić niektóre usterki transmisji.

Pamięci RAM z ECC RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM z ECC (korekcją błędów) w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Ważne!

  • Na potrzeby laptopów i ultrabooków oferowane są pamięci RAM o innych parametrach oraz przede wszystkim rozmiarach w porównaniu z komputerami stacjonarnymi. Zwracajmy uwagę na oznaczenie – SO-DIMM to pamięci przeznaczone do laptopów, DIMM – to komputerów stacjonarnych.
  • Przy zakupie kilku kości pamięci ważne jest, aby dysponowały one takimi samymi parametrami technicznymi oraz pochodziły od jednego producenta.
  • Taktowanie pamięci można korygować chociażby w BIOS-ie, pamiętając oczywiście również o zmianie napięcia.
  • Przed zakupem pamięci RAM pamiętajmy, aby sprawdzić, jaką ilość pamięci RAM może obsłużyć płyta główna sprzętu (i procesor również) oraz ile wolnych slotów mamy do dyspozycji.
  • Nie wszystkie pamięci RAM mogą być kompatybilne z daną płytą główną. W tym celu należy sprawdzić specyfikację techniczną producenta płyty.
  • Obecnie większość oferowanych kości RAM to konstrukcje jednokanałowe, sporą popularnością cieszą się natomiast modele Dual Channel, Triple Channel oraz najnowsze Quad Channel.

Pamięci RAM do laptopa (SO-DIMM) RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane pamięci RAM do laptopa (SO-DIMM) w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Kompletując zestaw komputerowy, nie można zapomnieć o pamięci RAM, która decyduje o pełnym wykorzystaniu potencjału procesora. Należy ją dobierać stosownie do posiadanej platformy sprzętowej i nie instalować pamięci, których możliwości będą się po prostu marnować. Przeciętni użytkownicy powinni używać standardowych modułów, zwracając uwagę na to, by ilość pamięci była wystarczająca dla prawidłowego działania systemu.


Jaki sprzęt wybrać?

6 thoughts on“Pamięć RAM

  1. jak dla mnie to w tej chwili 8 giga to kompletne minimum, żeby w ogóle komp dobrze chodził. Jak kupujemy nowego to 16 w standardzie powinno być. Najbardziej się śmieje z ludzi, co pakują kasę w procesor, kartę graficzną, a szczędzą na ramie i później zdziwienie, że jednak tak szybko komputer nie chodzi. Pamiętajcie, pamięć ram to podstawa!

  2. Ja sobie do lapka starego dołożyłem 8 giga ramu, dokładnie te kostkę: siligan.pl/ddr3-play-8gb1600-niebieski-p128126 i śmiga jak nowy. nie znam się za bardzo na komputerach, to był mój eksperyment trochę, ale kom i tak był już po gwarancji… ale naprawdę się opłaciło!

  3. Teraz wydaje mi się, że 16gb to zdecydowany standard. Sam muszę w końcu zdecydować się na dołożenie 8gb, bo dotychczasowe osiem już chyba średnio daje radę. Pozdrawiam, fajny artykuł.

  4. Ram to podstawa w komputerze, dlatego warto kupić jakiś porządny. Kupiłem ram viper dokładnie taki jak na obrazku w artykule i sprawdza się świetnie. 16 gb ramu w zupełności wystarcza. Pozdrawiam.

  5. Ciekawy i przydatny ranking pamięci ram ddr3. Co prawda, jest to już technologia, która została trochę z tyłu, niemniej jednak dużo osób i tak dalej decyduje się na nią, gdy nie są wymagającymi użytkownikami.

  6. Ja dołożyłem trochę do budżetu i udało się wybrać pamięć ram ddr4. Jest to duża różnica od generacji wcześniej, ale trzeba też patrzeć na to jakie jest jego taktowanie, bo to istotna rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *