Ultrabook

Ultrabook
Ultrabook model Apple MacBook Air MJVP2ZE/A/R1 11,6", procesor Core i5 1,6GHz, pamięć RAM 8GB, dysk 256GB SSD (MJVP2ZE/A/R1).
Ultrabook model Apple MacBook Air MJVP2ZE/A/R1 11,6″, procesor Core i5 1,6GHz, pamięć RAM 8GB, dysk 256GB SSD (MJVP2ZE/A/R1).

Nowa generacja notebooków szturmem zdobywa sklepowe półki oraz uznanie kolejnych użytkowników dla lekkich komputerów o cienkiej obudowie i atrakcyjnym designie. Ultrabooki, bo o nich mowa, sprawdzają się w podróży, lecz mogą także z powodzeniem zastępować tradycyjne laptopy. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie, by dokonać najlepszego wyboru?


Dla kogo ultrabook?

Ultrabooki to idealne rozwiązanie dla osób chcących korzystać równocześnie z funkcjonalności tabletu i notebooka. Zdecydowana większość urządzeń tego typu jest już wyposażona w dotykowy, obrotowy ekran o rozmiarach, których nie powstydziłby się producent standardowych laptopów.

Dobry ultrabook wyróżnia się niewielką wagą i cienką, designerską obudową, która nie tylko cieszy oko, lecz umożliwia wygodne przewożenie sprzętu podczas wyjazdów do klienta, a także prywatnych podróży. Powinien też szybko wychodzić ze stanu uśpienia oraz umożliwiać minimum pięciogodzinną pracę na baterii.

Do listy wymagań stawianych przed ultrabookiem warto dopisać jeszcze wyposażenie w dysk SSD lub hybrydowy. To tyle, jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne cechy laptopów nowej generacji. Czym należy się jednak kierować przy ich zakupie, aby wybrać najlepszy model?


Najważniejsze kryteria

Ekran. Patrząc na ultrabooki w pierwszej kolejności dostrzegamy charakterystyczny ekran w smukłej obudowie. Jego wielkość oraz rodzaj powinny stanowić istotne kryteria wyboru sprzętu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ekran reaguje na dotyk. Ta funkcjonalność jest przydatna przede wszystkim w pracy grafika, który za pomocą rysika będzie mógł retuszować zdjęcia lub dopracowywać projekty ręcznie – bezpośrednio na powierzchni ekranu. Korzystanie z tego typu ultrabooków jest także bardziej intuicyjne niż bazowanie na touchpadzie lub myszce, która może się łatwo zagubić lub uszkodzić podczas podróży. Dzięki dotykowemu ekranowi unikamy też obecności kabli plączących się wokół dłoni oraz problemu z wyczerpującymi się niespodziewanie bateriami myszki w przypadku urządzeń bezprzewodowych.


Ultrabooki do 3000 zł RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane ultrabooki do 3000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Ultrabooki są zwykle wyposażone w wyświetlacze o przekątnej równej 13,3 cali, choć zdarzają się także jedenasto- oraz niemal szesnastocalowe ekrany. Dokonując wyboru wielkości urządzenia uwzględnijmy częstotliwość wyjazdów z ultrabookiem oraz charakter naszej pracy. W przypadku przedstawiciela handlowego, który często pokazuje klientom prezentacje na komputerze warto rozważyć zakup sprzętu wyposażonego w większy monitor, natomiast studentowi wystarczy ultrabook w rozmiarze ułatwiającym bezproblemowy transport.

Niezależnie od wielkości wyświetlacza sprawdźmy koniecznie, czy pokrywa go specjalna powłoka antyrefleksyjna, która znacznie podnosi komfort pracy w słonecznych pomieszczeniach.


Wydajność i wyjątkowy design

Bateria. W zależności od tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy korzystać z ultrabooka rozważmy, ile czasu pracy w oparciu o baterię stanowi dla nas absolutne minimum. Montowane w nowoczesnych laptopach akumulatorki umożliwiają pięciogodzinną pracę, lecz najlepsze urządzenia wyróżniają się nawet dwa razy dłuższym czasem dostępności. Oczywiście bardziej efektywny ultrabook z SSD będzie odpowiednio droższy.


Ultrabooki do 4000 zł RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane ultrabooki do 4000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Pamiętajmy też o tym, że w większości urządzeń tego typu wymiana baterii nie jest możliwa, co uniemożliwia zmianę decyzji podjętej jeszcze na etapie zakupu komputera. Wydajność jest dla fanów ultrabooków niemal tak samo ważna jak wyjątkowy wygląd. Producenci prześcigają się więc w wykorzystywaniu nietypowych tworzyw w roli obudowy. Coraz częściej łączą ze sobą aluminium, tworzywa sztuczne, a nawet szkło, aby zachwycić konsumentów niekonwencjonalnym wyglądem urządzenia i wzbudzić w nich chęć posiadania nowego sprzętu.

Bezpieczeństwo danych. Dodatkowym wabikiem mogą być również rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych. Są one stosowane przede wszystkim w ultrabookach klasy biznesowej i sprowadzają się do wdrożenia czytnika linii papilarnych lub kart procesowych, bądź specjalnych modułów usprawniających procesy szyfrowania informacji.


Ultrabooki do 5000 zł RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane ultrabooki do 5000 zł w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Najwydajniejsze modele ultrabooków posiadają w konfiguracji dyski SSD z interfejsem M.2, pozwalającym na jeszcze szybszy transfer danych w porównaniu ze złączem SATA III i mSATA. Ponadto warto nadmienić, że nawet procesory i5 i i7 najnowszej generacji (5-tej i 6-tej) zastosowane w tego typu maszynach oferowane są w wersjach energooszczędnych (oznaczenie U), które cechują się mniejszą wydajnością od chociażby modeli oznaczonych symbolem HQ.

Najbardziej znane firmy produkujące ultrabooki:

 • Apple (oferujące autorski system operacyjny Mac OS X),
 • HP,
 • Lenovo,
 • Sony,
 • Acer,
 • Asus,
 • Dell,
 • Fujitsu,
 • Toshiba.

Wszyscy wymienieni powyżej producenci (oczywiście oprócz Apple) oferują swoje konstrukcje z systemami operacyjnymi Windows (głównie są to różne wersje Windows 7).


Ultrabooki z systemem Windows RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane ultrabooki z systemem operacyjnym Windows w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

* Zestawienie obejmuje bardzo wydajne modele ultrabooków z szybkim dyskiem SSD oraz przynajmniej 6GB pamięci RAM *


Ultrabooki z systemem MAC OS X (od Apple) RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane ultrabooki z systemem operacyjnym MAC OS X w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

* Zestawienie obejmuje bardzo wydajne modele ultrabooków Apple z szybkim dyskiem SSD oraz przynajmniej 4GB pamięci RAM *


Jaki zatem ultrabook wybrać?

Wybierając ultrabooka warto zwrócić uwagę na to, by sprzęt łączył w sobie zarówno atuty standardowego laptopa, jak i tabletu. Kluczowe powinny być dla nas parametry związane z wydajnością i wielkością ekranu, lecz nie lekceważmy wagi urządzenia, która może stać się istotna, gdy po ciężkim dniu pracy zyskamy dodatkowe obciążenie w postaci jedno lub dwukilogramowego komputera.

Koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy ultrabook został wyposażony w dotykowy ekran, pokryty dodatkowo warstwą redukującą świetlne refleksy, które zakłócają pracę w terenie oraz jasnych pomieszczeniach. Nie zapomnijmy też o efektownym designie – nieodłącznej wizytówce większości płaskich laptopów o delikatnych konturach.


Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Ultrabook

 1. Kupowanie macbooka jest według mnie bez sensu. W tej chwili możemy dostać ultrabooki o osiągach o wiele większych niż macbooki za niższą cenę. Cieniutkie, operujące na dyskach ssd, z wytrzymałymi bateriami, procesorami niskonapięciowymi, jednym słowem – super! Nie warto płacić niemal dwa razy tyle za symbol nadgryzionego jabłka.

 2. Dobry ultrabook w zupełności wystarczy nam do codziennej pracy i jest bardzo wydajny. W dobrych pieniądzach możemy już takiego kupić. Mój syn jak szedł na studia dostał ultrabooka i chwali sobie do dzisiaj. Bardzo ciekawy materiał.

 3. Ultrabook to fajne wyjście, taki lekki laptop. Łatwy w obsłudze i przydaje się w podróży, czy chociażby na uczelni. Ma dużo funkcji i jest mega wydajny. Ważne, żeby system był na dysku SSD, to będzie działał dużo szybciej 😉

 4. Mam ultrabooka od Lenovo i nie wiem czy da się mieć lepszy sprzęt. Bardzo dobrze działa, sprzęt na najwyższym poziomie. Używany na uczelni i sporadycznie do gier w zupełności wystarcza.

 5. Osobiście posiadam od ponad roku ultrabooka Dell’a i jestem zadowolony. Nie jest to szczyt technologii, ale w kwestii moich potrzeb jest wystarczający. Za dobrego niestety trzeba dać sporo kasy, ale technologia idzie do przodu, więc nic dziwnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *