Laptopy to bez wątpienia jedne z najważniejszych urządzeń powszechnego użytku. Stale obecne w naszym życiu, pozwalają wykonywać obowiązki zawodowe, ale również relaksować się w zaciszu domowym po codziennych trudach. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym się charakteryzują i ile kosztują dobre laptopy dla standardowego użytkownika. Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!
Zakup laptopa to wbrew pozorom zadanie trudne, wymagające odpowiedniego przygotowania i rozeznania. Należy zwrócić uwagę na szereg parametrów urządzenia, które bezpośrednio przekładają się na jego możliwości, czyli finalne zadowolenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku domowego sprzętu – raczej nieobciążanego specjalistycznym oprogramowaniem. Co za tym idzie, wybór zawsze powinien być podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami i preferencjami.
Nowoczesne laptopy – podstawowe informacje
Szybko przekonamy się, że na obecnym rynku znajduje się bardzo wiele rodzajów przenośnych komputerów. Są to laptopy biznesowe (niewielkich rozmiarów), gamingowe (o nieszablonowym designie, wyposażone w najwyższej jakości podzespoły), specjalistyczne (np. dla grafików, programistów i projektantów), ale też tzw. domowe. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, ale i parametrami.
Co istotne, podstawowy model laptopa stawia przede wszystkim na wygodę użytkownika. Są to urządzenia o komfortowym rozmiarze – łatwe w transporcie, lecz jednocześnie z wystarczająco dużym wyświetlaczem do przeglądania internetu, oglądania filmów, seriali oraz grania w gry komputerowe (przekątna ekranu wynosi z reguły 13,6″ – 15,6″).
Domowy laptop – najważniejsze parametry
Wysokiej jakości najlepsze laptopy dla standardowego użytkownika potrafią zadziwić swoimi możliwościami i osiągami. Wszystko to dzięki ich podzespołom, pośród których znajdziemy popularnych i cenionych producentów. Podczas kupna zwróćmy uwagę na:
- rozdzielczość ekranu – kierujmy się ku rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 px), która będzie w pełni satysfakcjonująca. Istotna jest również częstotliwość odświeżania obrazu (im wyższa, tym lepiej);
- procesor – to swojego rodzaju mózg komputera. Domowe laptopy najczęściej wyposażone są w procesor Intel Core i5 (tańszą opcją jest i3, droższą – i7) lub AMD Ryzen 5;
- dysk twardy – istotna jest nie tylko jego pojemność, ale też rodzaj. Dyski HDD są z reguły tańsze (i pojemniejsze), lecz nowoczesny szybki dysk SSD zagwarantuje nam większy komfort;
- pamięć RAM – odpowiada za płynność działania przy jednoczesnym uruchomieniu kilku aplikacji.
Ile kosztuje laptop codziennego użytku?
Wyraźnie więc widać, że przy zakupie laptopa do domu należy pamiętać o zróżnicowanych wytycznych, aby móc w pełni cieszyć się z poczynionej inwestycji. Co ważne, do osiągnięcia tego celu niezbędny jest nam budżet w wysokości od około 2000 do 3000 złotych. Nie jest to wygórowana kwota, biorąc pod uwagę ceny, jakie osiągają np. wyspecjalizowane laptopy gamingowe.
Pamiętajmy też, żeby przed wyborem laptopa dokładnie określić nasze potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której sprzęt okaże się niewystarczający dla wszystkich domowników, w kluczowych momentach tracąc płynność działania. Z drugiej strony – nie przepłacimy za flagowe modele przenośnych komputerów (których możliwości w żaden sposób nie wykorzystamy).
Funkcjonalny, niezawodny i w korzystnej cenie – taki powinien być laptop do naszego domu.
Artykuł sponsorowany