Jaki dysk twardy najlepiej kupić?

Jaki dysk twardy najlepiej kupić?
magnetyczny talerzowy dysk twardy HDD
magnetyczny talerzowy dysk twardy HDD

Nie ulega wątpliwości, że dysk twardy jest jednym z podstawowych elementów komputera. To na nim instalujemy nasz system operacyjny oraz wszystkie programy. Zapisujemy filmy i zdjęcia, które są dla nas ważne. Aby wybrać odpowiedni dysk twardy, z którego będziemy zadowoleni, warto zacząć od ogólnej klasyfikacji tego typu sprzętu i zastanowienia się do czego będzie on nam potrzebny. Jeżeli z komputera korzystamy wyłącznie w biurze lub używamy go jedynie do przeglądania internetu – drogi, zdecydowanie bardziej wydajny dysk SSD nie będzie koniecznością.

Zachęcamy również do zapoznania się z rankingiem dysków SSD, rankingiem dysków HDD oraz rankingiem przenośnych dysków zewnętrznych.


Najpopularniejsze rodzaje dysków

  • Dysk SSD (flash)
  • Dysk HDD (magnetyczny, talerzowy)

Wyróżnić możemy także mniej spotykany dysk SSHD, który jest hybrydą dwóch pozostałych.


Czym tak naprawdę jest to całe SSD?

SSD to nic innego jak skrót od solid-state drive. Najprościej mówiąc jest to dysk oparty o pamięć flash, którego podstawową cechą jest brak ruchomych części. Napędy tego typu charakteryzują się znacznie krótszym czasem dostępu do danych, dużo cichszą pracą oraz o wiele większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście są też sporo droższe od standardowego dysku HDD.

ranking dysków SSD

Ranking dysków SSD


Dysk HDD – magnetyczny, talerzowy

Dyski HDD to klasyczne twarde dyski talerzowe. Możemy zaopatrzyć się w dużą pojemność za znacznie niższą cenę. Do minusów zaliczyć możemy mniejszą prędkość zapisu i odczytu w stosunku do dysków SSD. Dysk tego rodzaju jest również bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

ranking dysków HDD

Ranking dysków magnetycznych HDD


Jaką pojemność dysku wybrać?

Decydując o pojemności dysku twardego naszego komputera lub laptopa warto zadać sobie pytanie do czego będziemy go używać, Większość zapewne zdaje sobie sprawę, że dokumenty tekstowe i prezentacje multimedialne będą ważyły mniej od filmów w jakości Full HD i wymagających gier. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mniejszego dysku SSD na którym zainstalowany będzie nasz system operacyjny oraz dodatkowego, większego dysku HDD do przechowywania cięższych plików, takich jak zdjęcia i filmy. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w laptopach, muszą one posiadać przy tym jednak miejsce na zamontowanie drugiego dysku, który będzie swego rodzaju 'magazynem”.

W przypadku komputerów stacjonarnych większość płyt głównych ma możliwość obsługi co najmniej dwóch dysków, dlatego tutaj sprawa będzie mniej skomplikowana.


Format dysku do komputera stacjonarnego i laptopa

Możemy wyróżnić dyski o różnych wielkościach i metodach podłączenia:

  • dysk twardy HDD 3,5″ podłączany kablem SATA III,
  • dysk SSD 2,5″ lub 1.8″ mSATA podłączany kablem SATA III lub bezpośrednio do złącza,
  • super szybki dysk SSD wpinany bezpośrednio do płyty głównej za pomocą złącza M.2

Tutaj istotne jest jaką płytę główną posiada nasz komputer stacjonarny. To od tych dwóch komponentów zależy w dużej mierze jakiego rodzaju dyski będziemy mogli zamontować w naszym PC.

W specyfikacji płyty głównej można również sprawdzić ile jest obsługiwanych złączy PCI Express, dla bardzo wydajnych dysków SSD, w formacie małej karty. Takie złącza znajdziemy zwykle w nowszych i droższych modelach.

W przypadku laptopów dyski HDD i SSD standardowo mają wielkość 2,5”.

Stanowią one często zwartą konstrukcje przez co rozbudowa o kolejny dysk jest znacznie utrudniona. Ważne jest aby przed zakupem talerzowego dysku sprawdzić dostępność złączy oraz maksymalną grubość jaką może mieć nasz dysk.

Dodatkowym parametrem jest tu jednak grubość, która najczęściej wynosi 7 lub 9,5 mm. Niektóre modele laptopów posiadają przestrzeń na wersje 9,5 mm, dlatego jeżeli zdecydujemy się na zakup cieńszego dysku, niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalną ramkę. Warto sprawdzić czy jest sprzedawana w zestawie razem z dyskiem.

Popularne ultrabooki lub cieniutkie modele, często wyposażone są w dysk SSD zintegrowany z płytą główną. To znacznie zmniejsza ich fizyczne gabaryty i co za tym idzie – możliwość rozbudowy. W tego typu komputerach zazwyczaj można dodać lub wymienić szybki dysk SSD ze złączem typu M.2 lub SATA III. Czasami taki montaż będzie bardzo prosty a innym razem nie obejdzie się bez pomocy serwisanta lub znajomego informatyka. Dzięki temu nie uszkodzimy naszego komputera próbując zrobić to na własną rękę.


Prędkość dysku HDD i SSD

Dlaczego szybkość dysku jest tak istotna? Należy pamiętać, że im szybsza praca dysku, tym sprawniejsze zapisywanie i odczytywanie danych znajdujących się na naszym komputerze.

Talerzowe dyski HDD nie posiadają w swojej specyfikacji wyraźnego wskazania prędkości. Musimy jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę aby móc określić potencjalną wydajność. Przede wszystkim, obecny standard stanowi złącze SATA III. Aby uzyskać jak najlepszą wydajność powinno być ono obecne na płycie głównej komputera, a także w dysku.

Jeżeli chodzi o prędkość obrotową talerza, najczęściej można spotkać wariant 5400 lub 7200 obr./min. Pierwszy z nich gwarantuje cichszą pracę, drugi poprawi szybkość działania systemu.


Dyski zewnętrzne

Oprócz wspomnianych dysków wewnętrznych należy pamiętać również o istnieniu dysków zewnętrznych. Najczęściej są one wykorzystywane do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi urządzeniami, do przechowywania kopii zapasowych lub zwiększenia powierzchni danych bez konieczności „dokładania” nowego dysku do naszego komputera. Taki dysk powinien być poręczny, nie za duży i wytrzymały, aby można go było bez problemu zabrać ze sobą na wyjazd czy konferencję.

ranking przenośnych dysków zewnętrznych

Ranking przenośnych dysków zewnętrznych

Tak samo jak w przypadku dysków wewnętrznych, tutaj również mamy podział na dyski HDD i SSD. Przy wyborze dysku zewnętrznego warto sprawdzić, czy wykorzystuje on interfejs USB 3.0 lub jeszcze wyższy, który pozwala na dużo większą prędkość transferu danych (nawet powyżej 600 MB/s dla niektórych). Jest to istotne, ponieważ w sprzedaży nadal można się spotkać ze starszym standardem USB 2.0, które nie jest w stanie w pełni wykorzystać potencjału dysku, co wiąże się z wolniejszym (maksymalnie ok. 70 MB/s) przesyłaniem i zapisywaniem danych.

Jaki sprzęt wybrać?

1 thoughts on“Jaki dysk twardy najlepiej kupić?

  1. Dobrze opisany i rozbudowany poradnik, chociaż nie obraziłbym się, gdyby rankingi były od razu uwzględnione w publikacji 🙂 Teraz dyski SSD są znacznie tańsze, więc nic, tylko kupować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *