Adapter Bluetooth – co to jest? Jaki najlepiej kupić?

Adapter Bluetooth – co to jest? Jaki najlepiej kupić?

Adaptery Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością. Jak wiadomo nie każde urządzenie posiada funkcję fabryczną komunikacji Bluetooth, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mały i funkcjonalny adapter.

adapter Bluetooth pod gniazdko samochodowe 12V
adapter Bluetooth pod gniazdko samochodowe 12V

Adaptery mogą być różnorodne – od tych potrzebnych w aucie, jako odbiornik do sprzętu audio poprzez wejście AUX, USB, czy zapalniczkę samochodową, a także jako odbiorniki w komputerach osobistych, aby podłączać do nich inne urządzenia bezprzewodowo. Adapter Bluetooth sprawia, że sprzęt, który nie jest wyposażony w opcję komunikacji Bluetooth, zyska do niej dostęp, co zdecydowanie ułatwi nam życie.


Jak korzystać z adaptera Bluetooth do komputera?

Najczęściej będzie to mały moduł, który możemy zamontować w porcie USB. Wystarczy je podłączyć, a reszta dzieje się za nas. Ustawienie jej, wyłączanie oraz włączanie jest banalnie proste – wszystko dzieje się z wysokości użytkownika komputera. Jeżeli chcemy bardziej pogrzebać można również posterować łącznością Bluetooth USB, za pomocą odpowiedniego okienka w Panelu Sterowania.

Jeżeli chcemy, aby nasz sprzęt działał poprawnie należy sparować adapter Bluetooth, z interesującym nas urządzeniem. W tym celu włączamy opcję wykrywania sprzętu w sieci i zgadzamy się na to, co mówi nam wyskakujące powiadomienie. Jeżeli zrobimy wszystko poprawnie możemy cieszyć się z możliwości jakie daje nam adapter, np. Przesyłanie niewielkich plików graficznych, obsługiwanie myszy, klawiatury, czy zestawów audio.


Jak korzystać z adaptera Bluetooth do sprzętu audio?

Działa to bardzo podobnie do poprzedniego akapitu. Adapter Bluetooth może wystąpić w wersjach na wejście AUX, USB lub wejście do zapalniczki (gniazdko 12V). Jeżeli nasze radio nie odbiera fal Bluetooth, wystarczy zakupić taki gadżet i sparować nasze urządzenie mobilne (np. Smartfon) z adapterem Bluetooth. Aby to zrobić wystarczy wejść w ustawienia Bluetooth na telefonie, odnaleźć nasz adapter, a następnie sparować się z nim naszym telefonem. Dzięki temu będziemy mogli puszczać muzykę na telefonie, a muzyka będzie grała przez nasze głośniki lub sprzęt audio w samochodzie. Nie ma nic prostszego!


Jaki jest zasięg adaptera Bluetooth?

Technologia Bluetooth jest przeznaczona do korzystania z sieci w krótkim zasięgu. Najbardziej popularne modele swoją odległość kończą na 10 metrach, a więc jeżeli mieszkamy w bloku, jest to idealne rozwiązanie. Bluetooth łatwo radzi sobie ze ścianami i pomieszczeniami obok, ale problem pojawia się wtedy kiedy mieszkamy w dwupiętrowym domu, bądź wielopiętrowym bloku.

Zasięg adaptera zależy od klasy danej technologii.

  • Najmocniejsze klasy mogą mieć zasięg nawet do 100 metrów! Taki sprzęt jest już przeznaczony do pracy, np. w biurach, w plenerze, czy na hali produkcyjnej jako dodatek dla pracowników.
  • Klasa druga to modele, których zasięg sięga od 20 do 50 metrów, idealnie nadające się do mieszkania lub domu, jako pochodna sprzętu grającego.
  • Klasa trzecia – ta najniższa – wyznacza jedynie sygnał do 20 metrów, który nadaje się do pracy stacjonarnej, blisko urządzenia, które odbiera sygnał, czyli na przykład klawiatury, myszki, bądź w aucie urządzenia mobilnego.

Jak wybrać adapter Bluetooth?

Zacznijmy od komputerowego odnośnika. Poza klasą sprzęt może się różnić wieloma innymi parametrami – jakość wykonania, standard połączenia czy podzespoły. Jeżeli chcemy uniknąć błędów z łącznością i ciągłego rozłączania się urządzenia docelowego, powinniśmy kupować produkty sprawdzonych marek, które nas nie zawiodą. Warto zwrócić również uwagę na to, jaką producent daje gwarancję.

Standard Bluetooth i zużycie energii

Nowe standardy Bluetooth oznaczają nie tylko lepszy sygnał w przesyłaniu danych lecz także energooszczędność. Trzeba zwracać uwagę na to, aby oba urządzenia miały ten sam standard Bluetooth. Jeżeli zrobimy inaczej, możemy mieć problem ze sparowaniem urządzeń, przez co możemy mieć problem z działaniem.

Rodzaj urządzenia i oferowane funkcje adaptera

Zwracajmy też uwagę na urządzenie, jakie będzie podłączone do adaptera. Jeżeli będzie to coś prostego, jak mysz, klawiatura, pad do gry nie trzeba się specjalnie wykosztować. Wystarczy nam wtedy adapter Bluetooth średniej klasy, dzięki temu nasze urządzenia będą działać bez problemu.

Natomiast jeżeli chodzi o sprzęt audio, tu musimy już postawić na wysoką jakość. Nie chcemy przecież, żeby nasz czysty dźwięk był przerywany przez jakieś zakłócenia, które kompletnie nie powinny mieć miejsca.

Jeżeli chodzi o urządzenia audio, należy wybrać adapter Bluetooth klasy trzeciej, ale z bardzo dobrymi opiniami. Adaptery pod względem dźwięku są wybredne i potrzeba nam prawdziwego, markowego giganta, który może sprostać zadaniu i pozwolić nam słuchać muzyki bez zakłóceń. Nieważne jakie wejście wybierzemy, czy chcemy kompaktowy USB, bardziej skomplikowany AUX, czy wygodne wejście na zapalniczkę – w tej sprawie nie ma różnicy jakości. Chodzi jednak o samą markę, która stworzyła dany adapter, dzięki niej będziemy wiedzieć które urządzenie będzie nam służyło.

Przy zakupie adapterów możemy również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, np. obsługę technologii APTX, dzięki której można odtwarzać multimedia.


Ranking adapterów bluetooth – maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych adapterów Bluetooth. Tabela produktów aktualizowana jest każdego dnia.


Podsumowanie

Podstawowe adaptery Bluetooth nie muszą być drogie, a cena zależy od prędkości przesyłu danych i marki producenta. Wiadomo, im słabsze urządzenie, tym niższy koszt zakupu, gdy będziemy piąć się w górę dostaniemy lepszą technologię, większy zasięg i funkcje dodatkowe, które pozwolą nam bardziej się cieszyć z naszego adaptera.

Warto orientować się, które produkty z wybranej kategorii można uznać za jedne z najlepszych, ponieważ ich popularność mówi sama za siebie. Dzięki temu można się kierować tym, co wybrać. Skoro tyle osób sięga po dane urządzenie to znak, że może warto samemu sobie takie nabyć. Popularność często idzie w parze z dobrą jakością i funkcjonalnością.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *