Podpis kwalifikowany – dla kogo i jak go zdobyć?

Podpis kwalifikowany – dla kogo i jak go zdobyć?

Zawieranie umów, wysyłanie ofert sprzedażowych, deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego czy dokumentów rozliczeniowych do ZUS to codzienność wielu firm. Dzięki takim rozwiązaniom jak elektroniczny podpis kwalifikowany, nie trzeba podpisywać dokumentów ręcznie i wysyłać ich pocztą – wystarczy e-podpis oraz certyfikat kwalifikowany.

Używając kwalifikowanego podpisu elektronicznego można podpisać niemal każdy dokument, niezależnie od tego, w jakim formacie został zapisany. To narzędzie działa jak podpis własnoręczny, jest więc przypisane do konkretnej osoby.


Kto powinien zaopatrzyć się w podpis kwalifikowany?

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest używany już od wielu lat, głównie przez osoby, które w firmach są odpowiedzialne za przesyłanie oficjalnych dokumentów, podpisywanie umów czy kontakt z urzędami administracji publicznej. Ze względu na to, że zastępuje odręczny podpis, każdy musi posiadać własne urządzenie oraz certyfikat kwalifikowany, wydawany imiennie. W niewielkich firmach taki podpis posiadają głównie właściciele i przedstawiciele handlowi, którzy wykorzystują go do podpisywania ofert sprzedażowych. W większych przedsiębiorstwach narzędziem tym posługują się również prezesi, członkowie zarządu, rad nadzorczych, a nawet szeregowi pracownicy niektórych działów, jak księgowość, kadry i płace czy rachunkowość.

Wykorzystując bezpieczny podpis elektroniczny można znacznie przyspieszyć i ułatwić proces zawierania umów czy składania ofert. Aby podpisać plik dokumentów, wystarczy wykorzystać prostą w obsłudze aplikację lub wtyczkę do przeglądarki – w drugim przypadku możliwe jest podpisywanie dokumentów generowanych przez programy online, np. jednolity plik kontrolny. Podpis kwalifikowany daje znacznie więcej możliwości niż profil zaufany, dlatego na jego zakup decyduje się coraz większa grupa, nie tylko przedsiębiorców, ale również osób prywatnych, które wykorzystują to narzędzie na co dzień, nie tylko w pracy zawodowej.


Gdzie i jak kupić kwalifikowany podpis elektroniczny?

Aby móc posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, trzeba wcześniej kupić go u autoryzowanego dostawcy. Na rynku działa ich zaledwie kilku, jednak oferty są bardzo konkurencyjne. Cena jest ustalana przez konkretnego dostawcę i zależy od rodzaju wybranego urządzenia (token USB, czytnik kart USB lub PCMCIA) oraz długości subskrypcji (rok lub dwa lata).

Proces zakupu podpisu kwalifikowanego jest podobny u wszystkich dostawców. Najpierw należy złożyć wniosek o wydanie podpisu, w którym zawarte są dane osobowe, oraz podpisać umowę subskrypcyjną. Ze względu na to, że do podpisu wydawany jest certyfikat kwalifikowany, dostawca musi sprawdzić tożsamość osoby, która będzie posiadaczem narzędzia. Wnioskodawca musi więc stawić się osobiście w siedzibie dostawcy podpisu i umożliwić potwierdzenie tożsamości na podstawie dowodu osobistego lub innego, wymaganego dokumentu. Wraz z podpisem, klient otrzymuje oprogramowanie, które należy zainstalować, aby móc podpisywać dokumenty podpisem kwalifikowanym.

Podpis kwalifikowany można kupić już nie tylko bezpośrednio u wydawcy, ale również u certyfikowanych dostawców. Przedsiębiorcy z Wrocławia i okolic mogą skorzystać z oferty dostępnej na stronie https://g.page/kasy-fiskalne-wroclaw?share, gdzie oprócz podpisu kwalifikowanego można kupić również kasy fiskalne online, dostosowane do nowych przepisów podatkowych w zakresie raportowania i połączenia z możliwością płatności bezgotówkowych.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *