Obudowa komputera

Obudowa komputera

Jaka obudowa do komputera PC?Obudowa komputera jest podstawowym elementem jego wyposażenia, stanowiąc wizualną bazę sprzętu. Jej wygląd, choć ważny, nie jest jednak decydujący. Istotne zaś jest, by zapewniała ona odpowiednią wentylację, która odpowiada za niższe temperatury podzespołów oraz cichą pracę komputera.

Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz ładniejszych i ciekawszych obudów komputerowych, wystarczy więc tylko podjąć dobrą decyzję. W zależności od preferencji możemy się zdecydować na wariant obudowy z zasilaczem lub bez zasilacza.


Typy obudowy ze względu na gabaryty

Wybierając obudowę pc, powinniśmy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, określić jej przeznaczenie. Na rynku dostępne są różne konstrukcje różniące się gabarytami i typem. Zupełnie inaczej wygląda obudowa dedykowana dla komputera HTPC (jest to skrót od słów Home Theater Personal Computer. Tak określa się komputer pełniący rolę centrum multimedialnego, łączący w sobie funkcje kilku urządzeń (nagrywarkę DVD, tunera satelitarnego telewizji naziemnej itd.) i nie sprawdzi się jako pokrywa dla komputera gracza nieustannie ulepszającego swój sprzęt.

Najpopularniejsze są pionowe obudowy komputerowe stojące typu tower (ang. wieża). Dzieli się je na trzy podgrupy:

  • Najmniejsza z nich to mini tower. Zazwyczaj ma ona od 35 do 40 cm wysokości i sprawdza się w przypadku komputerów przeznaczonych do mało wymagających zadań, w których nie montuje się wielu podzespołów poza tymi, które są konieczne.

    Obudowa typu Mini Tower RANKING marzec 2024

    Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Mini Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

  • Midi tower to obecnie najpopularniejsza obudowa komputera. Mierzy od 45 do 50 cm i pozwala na montaż 3 napędów i standardowej płyty głównej. Jest dobrym wyborem dla uniwersalnego komputera domowego, który w przyszłości będzie rozbudowywany o dodatkowy dysk czy napęd.

    Obudowa typu Midi Tower RANKING marzec 2024

    Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Midi Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

  • Największą pokrywą jest big tower. Ma ona około 55 cm, a mieści się w niej ponad 5 napędów oraz większa płyta główna. Taka obudowa pc jest idealnym wyborem dla wymagających użytkowników, którzy planują montaż dodatkowych podzespołów czy systemu chłodzenia. Należy sprawdzić, czy obudowa ma wystarczającą liczbę zatok i zmieszczą się w niej wszystkie podzespoły, które chcemy w niej umieścić.

    Obudowa typu Big Tower RANKING marzec 2024

    Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Big Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Standardy obudów komputerowych

Obudowa typu ATX RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu ATX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Obudowa typu ITX RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu ITX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Dla osób, które nie mają specjalnego biurka z wydzielonym miejscem na komputer, dobrym rozwiązaniem jest skrzynka typu desktop. Jest ona raczej mała, wiec nadaje się do komputerów biurowych, ale niewątpliwym plusem jest fakt, iż zajmuje mało miejsca i można na niej postawić monitor.

Jeśli chcemy, by komputer zajmował jak najmniej miejsca, wybierzmy obudowę pc typu slim tower lub SFF (ang. Small Form Factor – małoformatowa). Slim tower to bardzo wąskie, pionowe wieże, w których zmieści się pełnowymiarowa płyta główna. Pudła SFF są małe, mieszczą się w nich płyty główne w standardzie mini-ITX, micro-ATX w wersji 2 lub mniejsze. Jedną z SFF jest obudowa game cube, która jest nieco większa komputerów z płytami Micro ATX. Zazwyczaj ma około 40 cm głębokości, 30 cm wysokości i około 35 cm szerokości; wygląda więc jak sześcian, stąd jej nazwa. W Game Cube płyta główna przymocowana jest do dolnej tacki.


Obudowa typu Tower RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Wybieramy obudowę. Jakość materiałów i wykonania.

Zanim zdecydujemy się na zakup obudowy komputera, dobrze się jej przyjrzyjmy, najlepiej w sklepie stacjonarnym, a nie na zdjęciu zamieszczonym na stronie internetowej sprzedawcy. Skrzynia nie powinna mieć ostrych krawędzi, które mogą stanowić zagrożenie dla użytkownika, a wszystkie elementy powinny być dobrze dopasowane. Najlepiej, by skrzynka była wykonana ze stali lub aluminium, co zapewni jej trwałość i stabilność. Tego typu obudowy są droższe, ale jest to dobra inwestycja. Wszystkie kluczowe elementy obudowy muszą być twarde i wytrzymałe, by się nie odkształcały, lub co gorsza, nie pękały.

Należy pamiętać także o tym, by w wybranej przez nas obudowie było miejsce na zamontowanie dwóch dodatkowych wentylatorów, których zadaniem jest obniżenie temperatury pracy procesora.


Obudowa typu Cube RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Cube w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Najpopularniejsi producenci obudów do komputera:
Be quiet!, SilentiumPC, NZXT, Zalman, Tracer, iBox, Phanteks, Aerocool, Cooler Master, Corsair, ModeCom, Cooltek, Thermaltake.


Jakie wyposażenie dodatkowe?

Obudowa pc powinna także dawać możliwość wprowadzenia złączy USB (obecnie powinno to być złącze 3.0), FireWire (do podłączenia kamery), audio (słuchawki, mikrofon) oraz eSATA (do podłączenia zewnętrznego dysku twardego); porty te powinny być osadzone na przednim panelu obudowy. Niestety, rzadko umieszcza się je w górnej części skrzyni, mimo że takie rozwiązanie byłoby najwygodniejsze.

Dla osób chcących kontrolować temperaturę i prędkość poszczególnych wentylatorów dedykowane są obudowy z wbudowanymi funkcjami panelu sterującego, będącego ekranem LCD, na którym wyświetlane są najważniejsze informacje dotyczące zamontowanych podzespołów. Komfort użytkowania podnoszą także odpowiednio rozmieszczone przyciski, do podstawowych należą przyciski POWER i RESET.

obudowa typu Home Theater PC

=> Obudowy typu Home Theater PC <=

Obudowa komputera to jego swoista baza, podstawa komputera, chroniąca jego części przed uszkodzeniami fizycznymi. Pamiętajmy, by miała montowany na dole zasilacz, minimum 2 wentylatory, które będą chłodzić podzespoły oraz odpowiednią wielkość, która pomieści wszystkie potrzebne podzespoły. Odpowiednio dobrana obudowa pc zapewnia maszynie długą i bezawaryjną pracę.


Obudowa typu Full Tower RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Full Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Obudowa typu Micro Tower RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Micro Tower w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Obudowa typu Small Form Factor RANKING marzec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane obudowy komputerowe typu Small Form Factor w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tak znaleziono publikację:

  • obudowy komputera do 40 cm wysokości
  • obudowa komputera army

Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Obudowa komputera

  1. Witam. Mam bardzo ważne pytanie. Czy ktoś z czytelników miał do czynienia z obudową komputera marki Zalman T4? Chodzi mi o to jak spasowane są elementy, co z chłodzeniem, czy jest cicha czy nie? W necie oczywiście można znaleźć wiele informacji ale szukam czegoś z pierwszej ręki, od ludzi, którzy faktycznie używali takiej obudowy i mogą coś na ten temat powiedzieć. Z góry dziękuje za odpowiedź.

  2. Ciekawy artykuł, fajnie wszystko zestawione. Mi strasznie podobają się obudowy z szybą z boku, jak ktoś ma jakąś kartę graficzną, która świeci, albo inne elementy np. wiatraczki, to daje to super efekt 😉

  3. Obudowa przede wszystkim z dobrym przepływem powietrza, żeby nie było problemu z chłodzeniem podzespołów. W tym przypadku, zawsze biorę to pod uwagę najpierw, a dopiero potem zwracam uwagę na walory wizualne.

  4. Na rynku znajdziemy teraz przeróżne rodzaje obudów pc i jest w czym totalnie wybierać. Możemy wybrać coś z szybką, albo bez. Zależnie od tego jakie mamy preferencje, coś się na bank trafi.

  5. Bardzo fajnie, że zawarliście praktycznie wszystkie typy obudowy komputera. Osobiście wybrałem coś małego, żeby stanęło na biurku, bo pod nim miejsca nie mam. Jestem bardzo zadowolony z zakupu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *