Tablet graficzny

Tablet graficzny

Przyda się w pracy grafika, artysty, fotografa i inżyniera – tablet do rysowania, bo to o nim mowa, staje się coraz powszechniej stosowanym narzędziem w profesjach wymagających precyzji. Zaczyna zastępować myszkę komputerową, zestaw ołówków i pędzli oraz stół kreślarski. Asortyment tabletów graficznych jest szeroki, a poszczególne modele różnią się wieloma parametrami. Które z nich warto uwzględnić przy zakupie?

tablety graficzne do rysowania

Niezależnie od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany tablet graficzny, przy jego zakupie nie warto kierować się tylko ceną. Nawet jeżeli będzie on służył tylko realizacji fotograficznej pasji, wybór odpowiednich parametrów jest istotny, ponieważ korzystanie z urządzenia, które zniekształca obraz lub niedokładnie odwzorowuje ruch dłoni użytkownika, może szybko zniechęcić do uprawiania hobby.

W przypadku profesjonalnego zastosowania tabletu jego parametry są jeszcze istotniejsze – szczególnie wtedy, gdy ma on służyć do rysowania lub przenoszenia podpisów cyfrowych.


Jaki tablet graficzny?

Dobry tablet to taki, który ułatwia pracę użytkownikowi, jest intuicyjny i umożliwia wygodne nanoszenie na ekran obrazów oraz modyfikacji. Oprócz parametrów samego urządzenia warto zwrócić uwagę na piórko, które powinno być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Ważne, by dobrze przylegało do dłoni, w przeciwnym razie nie tylko uzyskanie precyzyjnego rysunku będzie utrudnione, lecz również dłoń będzie się szybciej męczyć.

Specjalistyczny tablet powinien być wyposażony w dodatkowy schowek, w którym zmieści się piórko oraz kilka wymiennych rysików. Niektóre z nich imitują ołówki, inne różnią się wielkością oraz kształtem końcówek. Ich wykorzystanie umożliwi osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów związanych z retuszowaniem obrazów lub pracą nad tworzeniem rysunku od podstaw.

Korzystanie z tabletu graficznego z dobrym piórkiem jest nieporównywalnie bardziej skuteczne od operowania nawet najlepszą myszką. Sprawdzając parametry, warto więc zwrócić uwagę również na te wskaźniki, które odpowiadają bezpośrednio za współpracę tabletu z piórkiem. Najlepsze urządzenia są na tyle czułe, że wykrywają ruch piórka zanim jego koniuszek dotknie powierzchni tabletu. Inne są też w stanie wychwycić kąt pochylenia piórka w stosunku do powierzchni roboczej. Dzięki temu grafik zyskuje dodatkowe możliwości działania, tj. tworzenie subtelnych przejść kolorów lub cieniowanie.

Parametry tabletów do rysowania

Ekran roboczy. Wybierając dla nas najlepszy tablet graficzny, warto uwzględnić wielkość powierzchni roboczej. Powinna być ona proporcjonalna do wielkości monitora, na który przenoszony będzie obraz z tabletu. W przeciwnym razie mogą pojawić się zniekształcenia, które utrudnią lub nawet uniemożliwią pracę nad obrazem.

Rozmiar tabletu. W przypadku użytkowników korzystających z niewielkich laptopów rozmiar tabletu również może być mały, lecz do dużego monitora komputera stacjonarnego warto wybrać przynajmniej średniej wielkości tablet.

Rozdzielczość. Ze względu na to, że dla grafika i fotografa istotne są detale, istotny staje się wybór sprzętu o wysokiej rozdzielczości. Powinna ona wynosić minimum 2000 dpi, lecz wielokrotność tej wartości pozwoli jeszcze precyzyjniej dopracować niuanse związane z kreśleniem szczegółów. Warto też zadbać o to, by wybrane urządzanie odznaczało się dużą głębią koloru. Istotna jest również jasność wyrażana w liczbie kandeli na metr kwadratowy. Wysoka jasność wyostrza barwy, lecz może spłycać nasycenie czerni. Najlepiej porównać w sklepie obraz emitowany przez kilka tabletów, aby sprawdzić w praktyce, który efekt jest optymalny. Przy okazji możliwe będzie porównanie kontrastu widocznego na różnych urządzeniach, który standardowo odpowiada za stopień nasycenia kolorów.

dotykowy tablet graficzny 19.5 cala z ekranem LCD
dotykowy tablet graficzny 19.5 cala z ekranem LCD

Próbkowanie. Profesjonaliści poszukujący wyspecjalizowanego sprzętu muszą też zwrócić uwagę na częstość próbkowania, która standardowo wynosi 200 punktów na sekundę. Jeżeli będzie ona niska, to przy szybkiej i dynamicznej pracy powierzchnia robocza tabletu może zacząć wyświetlać błędny zapis obrazu.

Dobry tablet graficzny będzie w stanie zarejestrować większą liczbę sposobów operowania piórkiem niż urządzenia ze średniej i niższej półki. Jest to istotne, ponieważ sprzyja bardziej naturalnej pracy bazującej na sile nacisku na piórko. Dzięki temu można rysować piórkiem w analogiczny sposób, jak w przypadku kredki lub ołówka. Użytkownik zyskuje więc możliwość większego zróżnicowania kreski oraz intuicyjnego nadawania linii odpowiedniej grubości.

Dodatkowe funkcje. Niektóre tablety graficzne oprócz piórka rejestrują także dotyk palców, co umożliwia szybkie kadrowanie obiektów i przyspiesza pracę. Dobrej klasy urządzenia są również wyposażone w klawisze funkcyjne oraz tzw. touch ring, który służy m.in. do przeglądania zdjęć oraz projektów.


Tablety graficzne RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tradycyjne dotykowe tablety graficzne z wyświetlaczem LCD w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Na koniec

Funkcjonalny i sprawnie działający tablet graficzny zwiększa komfort pracy oraz umożliwia skorzystanie z większej liczby możliwości niż podstawowe modele. Najtańsze urządzenia mogą z kolei zniekształcać obraz oraz wywoływać frustrację płynącą z niewystarczającej czułości tabletu na dotyk piórka.

Niezależnie więc od celu, w jakim tablet zostanie wykorzystany, warto zwrócić uwagę na parametry i czerpać radość z pracy na profesjonalnym sprzęcie.


Tak znaleziono publikację:

 • tablet do rysowania

Jaki sprzęt wybrać?

7 thoughts on“Tablet graficzny

 1. Nigdy nie miałem styczności z takim tabletem graficznym, a szkoda. Wygląda na bardzo ciekawe urządzenie. Pytanie tylko, czy faktycznie jest tak dokładny i czuły, że ze spokojem można liczyć na dobre przeniesienie i odwzorowanie kreski. Jedyny tablet z jakiego korzystałem to zwykły lenovo i tam można było o tym zapomnieć. Może kiedyś będzie okazja, to się wypróbuje 🙂

 2. Tablet graficzny dla początkujących powinien być firmy WACOM. Robią bardzo dobrej jakości produkty i naprawdę warto. Jest to firma, która posiada w swojej ofercie masę różnych modeli z różnych półek cenowych, więc każdy może coś dla siebie znaleźć.

 3. Kupiłem jakiś czas temu tablet graficzny firmy wacom i jestem pod wrażeniem jak precyzyjna jest na nim praca. Nie spodziewałem się aż takiej jakości i funkcjonalności. Bardzo dobra firma, zdecydowanie polecam ją dla osób zaczynających przygodę z grafiką.

 4. Jeżeli tablet graficzny, to tylko Wacom. Świetne zarówno dla początkujących, a lepsze wersje dla zaawansowanych użytkowników. Świetnie się sprawdzają, dobra personalizacja i działa bez jakiegokolwiek zarzutu.

 5. Mam intuosa i szczerze polecam ten sprzęt. Spisuje się okej, jestem osobą początkującą i w zupełności wystarcza. Jeżeli ktoś ma finanse, to warto kupować nawet od samego początku te lepsze modele, bo więcej oferują.

 6. Dziękuję „ani,kamilowi,remkowi,łukaszowi” za swoje jednoznacznie brzmiące wpisy, teraz wiem że firmę WACOM należy omijać szerokim łukiem.

 7. Ten artykuł nic nie wnosi bo to porównywanie i nieporównywalnych.
  Są tablety proste czarne zamiast myszki,
  są tablety ekranowe podłączone do komputera
  i są tablety ekranowe mogące pracować samodzielnie.
  Każda z tych grup powinna być omówiona osobno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *