Jaki switch do internetu?

Jaki switch do internetu?

Do prawidłowego oraz sprawnego działania sieci niezbędny jest switch, inaczej przełącznik sieciowy. Nie jest to zbyt duże urządzenie, ale odgrywa bardzo istotną rolę. Warto wiedzieć, czym ono właściwie jest i dlaczego jest tak ważne.

switch do internetu
switch do internetu

Czym jest switch?

Co to jest switch? Łączy on ze sobą segmenty sieci komputerowej, a w szczególności te, które pracują w drugiej warstwie łącza danych. To sprzęt mający wpływ na wydajność sieci. Jest on wyposażony w przyłącza, czyli tzw. porty. Do każdego z nich można podłączyć jedno urządzenie, natomiast sam switch można podłączyć do kilku innych. Dzięki przełącznikom można zmniejszyć obciążenie sieci.


Switch – rodzaje

Możemy wyróżnić kilka rodzajów przełączników sieciowych. Do wyboru mamy switche:

  • warstwy pierwszej (HUBy) – to urządzenia o najprostszym działaniu, które są coraz rzadziej używane, poza zastosowaniami specjalistycznymi. Dane wchodzące jednym portem są wysyłane do wszystkich portów naraz;
  • warstwy drugiej – są obecnie najbardziej popularne, znajdują zastosowanie w domach, jak i w firmach (dają możliwość np. podpięcia się na chwilę do sieci klienta);
  • warstwy trzeciej (wielowarstwowe) – poza podstawowymi funkcjami, jakie ma każdy przełącznik sieciowy, sprzęty te są wyposażone w część opcji routera. Z tego względu nierzadko określa się je mianem modeli 2w1.

Switche dają możliwość sprawnego i szybkiego przesyłania danych w tym samym czasie przez wielu użytkowników sieci. Sprzęt przydziela każdemu z nich część pasma sieciowego, aby zapobiec przerwom w transferze danych. Przełączniki sieciowe mogą obsługiwać zarówno sieci LAN, jak i WLAN.


Switche RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych switchy. Tabela produktów aktualizowana jest każdego dnia.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *