Jaka drukarka do zdjęć najlepsza?

Jaka drukarka do zdjęć najlepsza?

Dobra, wydajna drukarka fotograficzna przydałaby się w każdym domu, w którym domownicy chcą wywoływać sporą ilość zdjęć, np. z wakacji, urlopu, czy też codziennych zabaw z dzieckiem. Proponowana zainteresowanym jest drukarka do zdjęć z telefonu, najprostsza w obsłudze, a przy okazji tania w eksploatacji. Dzięki takiej drukarce można zapewnić sobie zdjęcia w doskonałej rozdzielczości. Wydrukuje się w ten sposób fotografie, niezależnie od tego, co będą sobą przedstawiały.

drukarka fotograficzna do zdjęć Epson SureColor P600
drukarka fotograficzna do zdjęć Epson SureColor P600

Typy drukarek fotograficznych

Drukarki do zdjęć to dobra propozycja zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, jak i tych, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Zanim jednak wybierzemy swoją drukarkę fotograficzną, powinniśmy wiedzieć, że istnieją różne rodzaje właśnie tego przedmiotu oraz znać zalety poszczególnych modeli.

Dobra wydajna drukarka do zdjęć to przede wszystkim jedna z trzech podstawowych wersji:

  • atramentowa – zdecydowanie najbardziej popularne, a zarazem najtańsze. Ich zaletą jest fakt, iż są one idealną propozycją dla osób, które mają zamiar drukować pojedyncze zdjęcia. Jednak gdy mamy zamiar drukować duże ilości fotografii, wybór tej drukarki może okazać niekoniecznie najlepszy;
  • laserowa – cechują się wysoką wydajnością oraz niskim kosztem wydruku. Ich cena jest jednak dość wysoka i nie są one najlepszą opcją, jeśli chodzi o zakup drukarki, która będzie nam służyć wyłącznie do drukowania zdjęć;
  • termosublimacyjna – nadają się idealnie dla osób, które zajmują się profesjonalnie fotografią. Dlaczego? Otóż, dzięki nim uzyskamy odbitki, które będą niezwykle trwałe, a jakość zdjęć będzie bardzo wysoka, co jest zdecydowanie niezwykle przydatną funkcją tego rodzaju drukarek.

Oczywiście w dowolnym momencie można skorzystać z drukarek mobilnych oraz przeznaczonych do zdjęć w formie stacjonarnej. Nie są one jednak tak bardzo funkcjonalne oraz wydajne, a przy wydruku zdjęć zainteresowanym zależy na tym, aby nie były one rozmazane. Warto wydać więc nieco więcej pieniędzy i zdecydować się np. na opcję laserową, która spełni oczekiwania klientów.


Kryteria wyboru drukarki do zdjęć

Wiele zależy od tego, czy chcemy z niej korzystać sporadycznie, czy też jej przeznaczenie jest stricte biznesowe. Niezależnie od tego warto brać pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • cena drukarki fotograficznej – to ona w dużej mierze determinuje, na jaką drukarkę do zdjęć możemy sobie pozwolić. Kolorowe wersje drukarek laserowych kosztują z reguły zdecydowanie więcej niż modele atramentowe, dlatego warto na samym początku określić ile maksymalnie możemy wydać;
  • wydajność urządzenia – wpływa na koszty późniejszej eksploatacji. Modele atramentowe spełniają swoją rolę przy niewielkiej ilości wydruków zdjęć, natomiast musimy liczyć się z cyklicznym zakupem tuszu, co zwiększa automatycznie koszty użytkowania;
  • format drukarki – tutaj w zdecydowanej większości mamy modele pozwalające na druk maksymalnie formatu A4. Droższy sprzęt pozwala na wydruk zdjęcia w formacie przynajmniej A3;
  • mobilność drukarki – jeżeli często przebywamy w podróży, wówczas zdecydowanym rozwiązaniem będzie wersja przenośna drukarki. W biurze natomiast możemy pozwolić sobie na sprzęt o większych gabarytach.

Atrament czy laser – co do drukowania zdjęć?

Stosunkowo niska cena w porównaniu z kolorowymi „laserówkami” stawia wersje atramentowe drukarek w uprzywilejowanej pozycji, w efekcie czego tego typu drukarki są najchętniej kupowanym sprzętem do drukowania, a w szczególności modele wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcje skanera, drukarki czy też ksera.

Niestety musimy mieć na uwadze fakt, że drukarki atramentowe są z reguły znacznie droższe w eksploatacji ze względu na tusze. Oczywiście możemy poszukać na rynku tanich zamienników, jednakże w przypadku chęci skorzystania z naprawy gwarancyjnej producent lub sprzedawca mogą odmówić serwisowania sprzętu ze względu na fakt korzystania przez konsumenta z tuszów, które nie są oryginalne i rekomendowane przez nich.

Tusz znajdujący się w pojemniku ma tendencję do szybkiego schnięcia, w efekcie czego musimy co jakiś czas dokonać wydruku, nawet testowego. Ułatwieniem może się okazać w takiej sytuacji zakup drukarki, która posiada system czyszczenia głowicy w sposób automatyczny. Dość uciążliwa w takiej sytuacji może się okazać konieczność podłączenia do prądu drukarki przez cały czas, nawet wtedy, gdy jej nie użytkujemy.

W porównaniu z drukarkami laserowymi modele atramentowe oferują jednak zdecydowanie lepszą jakość wydruku zdjęć, prezentując większą precyzję oraz bardziej intensywne barwy.


Przydatne funkcje drukarek do zdjęć

  • Korzystnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o drukarki fotograficzne, jest wykorzystanie czterech tuszów pochodzących z podstawowej gamy kolorów oraz jednego, dodatkowego tuszu o kolorze czarnym, który jest przeznaczony tylko do drukowania tekstu. Dzięki temu mamy możliwość zużywania mniejszej ilości atramentu i możemy dokupywać tylko pojedyncze, brakujące barwy. Takie właśnie rozwiązanie oferuje nam m.in. firma CANON.
  • Kolejną przydatną funkcją oraz równocześnie zaletą jest technologia ITS, którą wykorzystuje firma Epson. Oznacza to, że drukarki mają stałe zasilanie atramentowe. Wykorzystywane są buteleczki z tuszami pigmentowymi, dzięki czemu mamy gwarancję niezwykle wysokiej jakości wydruku oraz jednocześnie odporności na różne czynniki zewnętrzne i upływający czas. Oprócz tego, koszty wydruku automatycznie się zmniejszają.
  • Warto również zwrócić uwagę na to, że podczas ustawiania danych, które dotyczą danego wydruku, dużo sterowników posiada możliwość, która polega na zdefiniowaniu papieru aktualnie używanego. Dzięki tej funkcji, efekty będą zadowalać nas w najwyższym stopniu, a drukarka zoptymalizuje swoją pracę.

Drukarki fotograficzne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych drukarek do zdjęć. Tabela produktów aktualizowana jest każdego dnia.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *