Jaka drukarka do zdjęć najlepsza?

Dobra, wydajna drukarka fotograficzna przydałaby się w każdym domu, w którym domownicy chcą wywoływać sporą ilość zdjęć, np. z wakacji, urlopu, czy też codziennych zabaw z dzieckiem. Proponowana zainteresowanym jest drukarka do zdjęć z telefonu, najprostsza w obsłudze, a przy okazji tania w eksploatacji. Dzięki takiej drukarce można zapewnić sobie zdjęcia w doskonałej rozdzielczości. Wydrukuje się w ten sposób fotografie, niezależnie od tego, co będą sobą przedstawiały.

drukarka fotograficzna do zdjęć Epson SureColor P600
drukarka fotograficzna do zdjęć Epson SureColor P600


Typy drukarek fotograficznych

Profesjonalna drukarka do zdjęć to przede wszystkim jedna z trzech podstawowych wersji:

  • atramentowa,
  • laserowa,
  • termosublimacyjna.

Oczywiście w dowolnym momencie można skorzystać z drukarek mobilnych oraz przeznaczonych do zdjęć w formie stacjonarnej. Nie są one jednak tak bardzo funkcjonalne oraz wydajne, a przy wydruku zdjęć zainteresowanym zależy na tym, aby nie były one rozmazane. Warto wydać więc nieco więcej pieniędzy i zdecydować się np. na opcję laserową, która spełni oczekiwania klientów.


Kryteria wyboru drukarki do zdjęć

Wiele zależy od tego, czy chcemy z niej korzystać sporadycznie, czy też jej przeznaczenie jest stricte biznesowe. Niezależnie od tego warto brać pod uwagę kilka ważnych czynników:

  • cena drukarki fotograficznej – to ona w dużej mierze determinuje, na jaką drukarkę do zdjęć możemy sobie pozwolić. Kolorowe wersje drukarek laserowych kosztują z reguły zdecydowanie więcej niż modele atramentowe, dlatego warto na samym początku określić ile maksymalnie możemy wydać;
  • wydajność urządzenia – wpływa na koszty późniejszej eksploatacji. Modele atramentowe spełniają swoją rolę przy niewielkiej ilości wydruków zdjęć, natomiast musimy liczyć się z cyklicznym zakupem tuszu, co zwiększa automatycznie koszty użytkowania;
  • format drukarki – tutaj w zdecydowanej większości mamy modele pozwalające na druk maksymalnie formatu A4. Droższy sprzęt pozwala na wydruk zdjęcia w formacie przynajmniej A3;
  • mobilność drukarki – jeżeli często przebywamy w podróży, wówczas zdecydowanym rozwiązaniem będzie wersja przenośna drukarki. W biurze natomiast możemy pozwolić sobie na sprzęt o większych gabarytach.

Atrament czy laser – co do drukowania zdjęć?

Stosunkowo niska cena w porównaniu z kolorowymi “laserówkami” stawia wersje atramentowe drukarek w uprzywilejowanej pozycji, w efekcie czego tego typu drukarki są najchętniej kupowanym sprzętem do drukowania, a w szczególności modele wielofunkcyjne, łączące w sobie funkcje skanera, drukarki czy też ksera.

Niestety musimy mieć na uwadze fakt, że drukarki atramentowe są z reguły znacznie droższe w eksploatacji ze względu na tusze. Oczywiście możemy poszukać na rynku tanich zamienników, jednakże w przypadku chęci skorzystania z naprawy gwarancyjnej producent lub sprzedawca mogą odmówić serwisowania sprzętu ze względu na fakt korzystania przez konsumenta z tuszów, które nie są oryginalne i rekomendowane przez nich.

Tusz znajdujący się w pojemniku ma tendencję do szybkiego schnięcia, w efekcie czego musimy co jakiś czas dokonać wydruku, nawet testowego. Ułatwieniem może się okazać w takiej sytuacji zakup drukarki, która posiada system czyszczenia głowicy w sposób automatyczny. Dość uciążliwa w takiej sytuacji może się okazać konieczność podłączenia do prądu drukarki przez cały czas, nawet wtedy, gdy jej nie użytkujemy.

W porównaniu z drukarkami laserowymi modele atramentowe oferują jednak zdecydowanie lepszą jakość wydruku zdjęć, prezentując większą precyzję oraz bardziej intensywne barwy.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj opinię na temat rankingu

Ocena publikacji: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...