Drukarka 3D

Drukarka 3D
drukarka 3D model Robo 3D R1
drukarka 3D model Robo 3D R1

Druk 3D z powodzeniem podbija rynek od wielu lat. Obecnie możliwe jest nie tylko drukowanie przedmiotów ważnych pod względem naukowym, ale również protez dla ludzi, czy zwierząt, a nawet przedmiotów codziennego użytku. Jaka jest zasada działania drukarki 3D i jak dokonać jej wyboru?


Zasada działania drukarki 3D

Drukowanie 3D to proces składający się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wymodelowanie drukowanego przedmiotu w oprogramowaniu z rodziny CAD. Następnie trzeba wyeksportować projekt do odpowiedniego formatu, aby oprogramowanie przeznaczone do obsługi drukarki mogło bez problemu odczytać informacje zawarte w pliku.

Jak łatwo można się domyślić, kolejnym krokiem do wytworzenia wydruku jest otwarcie projektu przy użyciu odpowiedniego oprogramowania i przesłanie go bezpośrednio do urządzenia. Dopiero po otrzymaniu odpowiednio przygotowanego projektu drukarka rozpoczyna pracę.

Czas drukowania może różnić się w zależności od stopnia skomplikowania projektu. Im projekt bardziej skomplikowany, tym drukowanie zajmie więcej czasu. W momencie pracy, drukarka tworzy warstwę materiału, po czym na nią nakłada kolejną aż do wytworzenia zaprojektowanego przedmiotu. Proces ten może zająć nawet kilkadziesiąt godzin, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.


Sposób montażu drukarki 3D

Pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D, jest sposób jej montażu. Opcje są dwie – albo otrzymamy w pełni złożony sprzęt, gotowy do użytku, albo zakupimy drukarkę do samodzielnego złożenia.

Druga opcja jest przeznaczona dla osób, które pragną korzystać z nowych technologii w swoim domu, ale nie posiadają dużej ilości gotówki. Zakup drukarki 3D do samodzielnego montażu jest znacznie tańszy w porównaniu do zakupu złożonego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że skonstruowanie drukarki może nie być proste i koniecznym może okazać się kontakt ze specjalistą.

Kupno drukarki 3D w pełni złożonej to również większe koszty. Decydując się na tą opcję zakupu otrzymujesz w pełni złożoną drukarkę, gotową do podłączenia.


Technologia druku 3D

drukarka 3D model Zortrax M200
drukarka 3D model Zortrax M200
Mimo, iż druk 3D znany jest od zaledwie kilku lat, wyróżnić można kilka wiodących technologii umożliwiających drukowanie przestrzenne.

 • Pierwsza technologia nosi nazwę FDM. Opiera się ona na plastiku, który jest odpowiednio modelowany aż do otrzymania zaprojektowanego przedmiotu. Jest to technologia najtańsza i oferująca najtrwalsze wydruki, jednak ma również wady w postaci widocznie gorszej jakości wydruków.
 • Kolejna technologia nosi nazwę SLA. Wykorzystuje on trwałą żywicę i jest znacznie dokładniejszy oraz precyzyjniejszy. Wymaga jednak zastosowanie bardziej zaawansowanej technologicznie drukarki 3D, pozwalając na drukowanie solidnych przedmiotów.
 • Ostatnia z technologii druku 3D to CJP. Do swojego działania wykorzystuje gips proszkowy, który może cechować się różnymi barwami. Dzięki temu możliwe jest drukowanie przedmiotów w różnych kolorach.

Materiał do druku 3D

Podstawowym materiałem wykorzystywanym w druku 3D jest plastik. Drukarka korzystająca z tego typu materiału idealnie sprawdzi się w małych firmach, czy domach prywatnych. Dokonując wyboru plastiku warto jest znać właściwości i możliwości oferowanych materiałów.

 • Pierwszym i za razem podstawowym materiałem umożliwiającym drukowanie 3D jest ABS. Trudność w drukowaniu przy użyciu tego materiału sprawia, że lepiej sprawdzi się on w przedsiębiorstwach. Często, aby drukowanie z ABS było możliwe, konieczne może okazać się wyposażenie się w znacznie droższą drukarkę 3D.
 • Drugi, łatwiejszy w druku materiał to PLA. Nie wymaga on stosowania dodatkowych urządzeń, jest tańszy, a także szybszy. Z powodzeniem spełni swoje zadanie w zaciszu domowym, na przykład podczas drukowania zabawek dla dziecka, czy przedmiotów codziennego użytku.

Łatwość obsługi drukarki 3D

Jeżeli zależy nam na prostej w obsłudze drukarce 3D – nie oszczędzajmy. Do droższych urządzeń z reguły dostarczane jest dedykowane oprogramowanie, dzięki czemu obsługa jest znacznie prostsza. Tańsze urządzenia najczęściej korzystają z oprogramowania dystrybuowanego na wolnej licencji, które często jest nie dopracowane.


Grubość drukowanej warstwy

Grubość warstwy bezpośrednio definiuje jakość wydruku, a także prędkość drukowania. Im niższy parametr definiujący grubość, tym dokładniejsze będą wydruki, ale długość pracy wzrośnie. Przed wyborem drukarki 3D zastanówmy się, co jest dla nas ważniejsze i jakie przedmioty będziemy drukować.


Drukarki 3D RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane drukarki 3D w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Znani producenci drukarek 3D:
Omni3D, Renkforce, Velleman, 3D Gence, 3DKreator, 3D Printers, MakerBot, Monkeyfab, RepRap, Robo 3D, Sygnis, XYZ-Printing, ZMorph, Zortrax.


Jaki sprzęt wybrać?

9 thoughts on“Drukarka 3D

 1. Coś wspaniałego! W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami nieustannych zmian wśród technologii i drukarka 3D jest tego znakomitym przykładem. Wyobraźcie sobie jeszcze dekadę temu co by ludzie powiedzieli, gdyby zobaczyli druk 3D możliwy w stosunkowo niskich cenach, tak jak jest teraz! Niech tylko drukarki 3D stanieją jeszcze odrobinkę i co druga osoba będzie je miała w domu.

  1. Niestety co druga osoba nie będzie miała drukarki 3d ze względu na to że drukarka 3d wymaga trochę wiedzy technicznej i umiejętności manualnych. Znajomy kupił drukarkę 3d po tym jak mu pokazałem kilka wydruków i po pół roku ją odsprzedał. Myślał że będzie działać jak drukarka do papieru czyli wymieniasz filament i drukujesz.Drukarki za kilkanaście tysięcy tak działają ale trzeba kupować firmowy filament. Każda drukarka 3d wymaga kalibracji co jakiś czas. Podczas druku różnymi materiałami głowica może się zapychać i trzeba ją czyścić a to nie zawsze jest proste. Od czasu do czasu trzeba wymienić teflon w głowicy (chyba że się drukuje na full metal ale do tego głowica musi być precyzyjnie złożona i „dopieszczona” bo inaczej zapcha się i tytle z drukowania. Jeszcze trochę wody upłynie zanim druk 3d będzie tak powszechny jak piszesz.

 2. Powiem, że taki sprzęt robi wrażenie. Chociaż bałem się sprawdzić ile kosztuje drukarka 3d to teraz jestem już świadom, ale postęp technologiczny to coś co zawsze kosztuje. Fajna sprawa, ale dosyć nietypowe zastosowanie 😉

 3. Dla mnie w tym momencie ceny drukarek 3d są dosyć zaporowe. Fajny bajer, można zrobić coś mega ciekawego, ale muszę się jeszcze wstrzymać, niestety. Bardzo duży postęp technologiczny przyniósł nam coś takiego w kategorii drukarek i jest to używane w coraz większej ilości miejsc i ma zastosowanie w nauce.

 4. Potrzebna mi jest jakaś tania drukarka 3d, ciężko mi znaleźć coś w konkretnej cenie. Jeżeli ktoś ma coś sprawdzonego, a jest to dosyć tanie, to proszę bardzo o podrzucenie modelu. Wiem, że może być ciężko, ale liczę na pomoc.

  1. Tanie drukarki 3d to drogie drukarki. Z takich tańszych to poleciłbym coś od creality albo tronxy. Z takich całkiem tanich to Anet A8 ale poczytaj na forach co trzeba w niej poprawić. Zanim kupisz jakąkolwiek to poczytaj trochę o niej, pooglądaj filmiki.Przed zakupem od chińczyka zastanów się czy dasz radę to złożyć do kupy bo to takie CNC w miniaturze 🙂 Możesz napotkać wiele problemów technicznych podczas składania. Dla jednego to frajda a dla innego zmora 🙂

 5. Szczerze powiedziawszy, to mnie cena drukarki 3d trochę odstrasza. Fajny sprzęt, ale niestety trzeba wydać kupę kasy, żeby to było jednak coś z dobrej półki. Może kiedyś 😉

 6. Ceny drukarek 3d trochę się stabilizują, co jest pocieszające. Można za ich pomocą zrobić bardzo ciekawe rzeczy, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć za pomocą żadnego innego narzędzia, które będzie współdziałało z naszym pecetem w domowym zaciszu.

 7. Bardzo ciekawy materiał, przydatny dla osób szukających ciekawej drukarki 3d. Niestety, tania drukarka 3d do metalu to jeszcze w tym momencie marzenie, aczkolwiek powoli ceny spadają, bo jest to coraz bardziej powszechna i użyteczna rzecz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *