Laptop dla dzieci

Laptop dla dzieci

laptop dla dziecka

Wybór sprzętu elektronicznego dla dziecka to zawsze dylemat. Podstawowym kryterium dla rodzica powinien być przede wszystkim wiek naszej pociechy. A dlaczego? Wg badań specjalistów dzieci poniżej 7 roku życia powinny mieć możliwie jak najmniej do czynienia z produktami typu laptop czy też tablet, a skupiały się na zdecydowanie bardziej rozwojowych aspektach, takich jak czytanie, pisanie itp.

Dla kilkuletniego brzdąca z powodzeniem można zakupić zabawkowy laptop, imitujący funkcjonalnością prawdziwy sprzęt. A gdy już nadejdzie wcześniej czy później ten moment, to ile musielibyśmy wydać na pierwszy komputer dla dziecka? Czy musimy wydawać aż tak dużo? W tym poradniku postaramy się pomóc najważniejszymi kryteriami wyboru oraz rankingiem najchętniej kupowanych laptopów, które z powodzeniem powinny sprostać oczekiwaniom dziecka.


Mobilność sprzętu – czy laptop to jedyne rozwiązanie?

Pod względem mobilności przewagę nad laptopami mają tablety, które dodatkowo kosztują od nich znacznie mniej. Dzisiejszy sprzęt staje się coraz wydajniejszy, dlatego nie chcąc wydawać przesadnej ilości gotówki może warto zainteresować się zakupem tabletu lub też alternatywnie laptopa 2w1 dla dziecka (tutaj musimy wydać nieco więcej).

Rozmiary tabletów, ekran dotykowy bez klawiatury i znacznie mniejsza waga to przewaga nad laptopami. O ile jednak sama wydajność sprzętu jest zadowalająca, to w porównaniu z notebookami oferuje on znacznie mniej. Zalety urządzenia z klawiaturą dostrzeżemy również w momencie wykonywania bardziej zaawansowanych czynności (dotyczy raczej dzieci już nieco starszych).

A laptop 2w1 dla dziecka? Dzięki odłączanemu (lub otwieranemu w zakresie 360°) ekranowi może być on zarówno tabletem, jak i notebookiem w razie konieczności. Takie rozwiązanie niesie za sobą znacznie wyższą cenę w porównaniu z tabletem – sprzęt tego typu to wydatek rzędu znacznie powyżej 2000 zł.


A może zabawkowy laptop edukacyjny?

Dla dzieci kilkuletnich rekomendowanym zakupem są tzw. zabawkowe laptopy edukacyjne, które stanowią imitację prawdziwych notebooków. Tego rodzaju sprzęt można nabyć już za kilkadziesiąt zł, a zawiera on najpotrzebniejsze dziecku funkcje – bibliotekę z literami alfabetu, kalkulator z cyframi, proste gry rozwijające intelektualnie, melodie czy też zegar.

Laptopy zabawkowe z reguły przeznaczone są dla dziecka, które ukończyło 3 lata. Niewielkie rozmiary takiej zabawki edukacyjnej sprawiają, że warto wziąć pod uwagę jej zakup jako pierwszego elektronicznego gadżetu.

zabawkowy laptop edukacyjny dla dzieci powyżej 3 roku życia
zabawkowy laptop edukacyjny dla dzieci powyżej 3 roku życia

Komputerki i tablety zabawkowe dla dzieci RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych zabawkowych komputerków i tabletów edukacyjnych dla dzieci. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.Wielkość ekranu

Pierwszy sprzęt dla dziecka – powinien być to mały laptop, z lekką i dość mocną konstrukcją, zapewniająca odporność przed uszkodzeniami mechanicznymi na zadowalającym poziomie. Maksymalnie przekątna ekranu nie powinna wynosić więcej niż 15,6″ (na pierwszego laptopa najlepiej wybrać ekran do 13,3″ – to na początek w zupełności wystarczy), nie musimy od razu kupować dziecku notebooka gamingowego z dedykowaną mocną kartą graficzną, gdyż niesie to za sobą oprócz wysokiej ceny także i znacznie większą wagę sprzętu.


Rozdzielczość laptopa

W przypadku pierwszego notebooka parametr ten stanowi mniej istotne kryterium wyboru. Dziecko nie ma bowiem zbyt wielkich wymagań, dlatego w zupełności powinien wystarczyć nam taki z HD Ready (1366×768). Jeżeli uprzemy się natomiast co najmniej na Full HD, wówczas do sprzętu będziemy musieli dołożyć przynajmniej kilkaset zł.

Z pewnością jako pierwszego sprzętu dla dziecka nie warto kupować od razu laptopa w rozdzielczości 4K – również z powodu faktu, że w przypadku nieumiejętnego korzystania z niego straty finansowego wynikające z ewentualnego uszkodzenia będą znacznie bardziej odczuwalne.


Procesor w laptopie dla dziecka

Procesory Intel oraz AMDW pierwszym notebooku z przeznaczeniem dla kilkuletniego dziecka wydajność nie odgrywa aż tak kluczowej roli, bardziej zwracamy uwagę na cenę. Monopol na rynku w segmencie procesorów posiadają oczywiście dwie marki – AMD oraz Intel.

Nieco tańsze modele laptopów posiadają wersje procesora z oznaczeniem „U” (wersje energooszczędne u Intela) i one w zupełności powinny sprostać wymaganiom oraz oczekiwaniom. Im wyższa cyfra w danej generacji, tym z mocniejszym procesorem mamy do czynienia.

Spokojnie możemy zdecydować się na laptop z procesorem i3 od Intela, jeżeli natomiast chcemy nieco wydajniejszy sprzęt, wówczas wybierzmy procesor i5 lub i7. Alternatywnie pozostają nam najnowsze propozycje od AMD, czyli procesory Ryzen 3, 5 i 7.


Dysk twardy w laptopie

Szybkie dyski półprzewodnikowe SSD na dobre zadomowiły się na rynku. To one w dużej mierze odpowiadają za wydajność sprzętu komputerowego, a obecnie już za naprawdę rozsądne pieniądze można nabyć laptopa z takim dyskiem. Co prawda dla dziecka pierwszy notebook nie musi być superwydajnym sprzętem, jednak potraktujmy zakup laptopa jako swego rodzaju inwestycję – wydajniejszy (z nośnikiem SSD) sprzęt może nam posłużyć znacznie dłużej i sprostać bardziej wymagającym zadaniom.

Najczęściej oferowane są w laptopach dyski w formacie 2,5-calowym (zarówno HDD i SSD), natomiast alternatywę stanowią jeszcze bardziej wydajne nośniki SSD 1,8-calowe w formie karty pamięci, wpinanej pod złącze M.2 Sata lub PCI-E.


System operacyjny

Kafelkowy model udostępniania funkcji oraz aplikacji został wprowadzony przez Microsoft już wraz z systemem operacyjnym Windows 8, a został on ulepszony i udoskonalony w najnowszym produkcie Windows 10. Obecnie zdecydowana większość laptopów, niezależnie od przeznaczenia, posiada właśnie takie oprogramowanie, a ze względu na jego intuicyjność nasze dziecko powinno szybko i sprawnie nauczyć się podstawowej obsługi komputera. Jeżeli natomiast wybierzemy tablet, system Android nie powinien stanowić dla początkującego specjalnego wyzwania.

Do komputera dla dziecka warto zainwestować w pakiet Office czy też w różnego rodzaju aplikacje edukacyjne. Ważną rzeczą jest posiadanie na komputerze programu antywirusowego – w przypadku oryginalnego systemu Windows 10 mamy do dyspozycji wbudowaną usługę Windows Defender, która spokojnie powinna sprostać wyzwaniu.


Pamięć RAM

To ważne kryterium wyboru laptopa, nawet w kontekście jego przeznaczenia dla dziecka. Ile potrzebujemy na początek? To zależy – jeżeli zakupimy tablet z systemem Android, wówczas wystarczające powinno być 4GB pamięci RAM. W przypadku notebooka natomiast warto zakupić sprzęt posiadający minimum 8GB (najlepiej z możliwością dołożenia w przyszłości kolejnych kości).

Pamięci RAM różnią się wydajnością w zależności od:

  • taktowania,
  • rodzaju,
  • opóźnienia,
  • napięcia.

Obecnie standardowym typem używanym w nowych laptopach są pamięci DDR4 i DDR3 SO-DIMM (DDR3 to starszy rodzaj pamięci).


Aplikacje edukacyjne

Podstawą rozwoju młodego człowieka powinna być przede wszystkim edukacja. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tablet czy laptop, postarajmy się o obecność aplikacji edukacyjnych dla dziecka, oczywiście dostosowanych do jego wieku oraz posiadanego poziomu wiedzy.

Gry oraz zabawy edukacyjne uczą poprzez rozrywkę, zatem są świetnym sposobem nauki dla najmłodszych. Jeżeli kupiony przez nas sprzęt nie posiada zbyt wielu aplikacji, można z powodzeniem w późniejszym czasie je zainstalować (są dostępne za niewielką opłatą lub też czasami bezpłatnie).

Na początek nie przesadzajmy z ich ilością – spokojnie można rozpocząć od kilku aplikacji i w późniejszym czasie decydować się na kolejne.


Jaka karta graficzna w laptopie dla dziecka?

Modele z wydajniejszą grafiką są z reguły wyraźnie droższe, na potrzeby dziecka dopiero co rozpoczynającego przygodę z elektronicznym sprzętem nie musimy się zbytnio sugerować tym parametrem.

Na rynku znajdują się dedykowane rozwiązania dostarczane przez producentów nVIDIA oraz AMD, spotkamy również zintegrowane układy graficzne m.in. w procesorach Intela. Już obecne najnowsze zintegrowane grafiki montowane w laptopach spokojnie wystarczą na początek dla dziecka – do aplikacji, prostych gier czy też zabaw edukacyjnych.

mobilna karta graficzna nVIDIA do laptopa
mobilna karta graficzna nVIDIA do laptopa

Waga laptopa

Chcąc w pełni cieszyć się z możliwości naszego sprzętu mobilnego powinniśmy wziąć pod uwagę jeszcze jedno ważne kryterium – wagę laptopa. Notebook przeznaczony dla dzieci nie może być powiem zbyt ciężki, gdyż to znacząco utrudniałoby przenoszenie go z miejsca na miejsce.

Ile powinien ważyć laptop dla dziecka? To zależy w dużej mierze od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko. Na pierwszy sprzęt warto rozejrzeć się za notebookiem ważącym poniżej 2kg. W przypadku takich małych laptopów sam zasilacz jest z reguły niewielki i lekki, co z pewnością stanowi ich dodatkowy atut.


Przydatne złącza zewnętrzne

To raczej dodatek niż faktyczna potrzeba, ale zawsze może się przydać, żeby podłączyć np. słuchawki czy też dysk zewnętrzny. Obecnie produkowane laptopy standardowo wyposażone są w złącza USB (jest ich kilka – najczęściej 2 lub 4, które różnią się przepustowością w zależności od tego, czy jest to USB 2.0, 3.0 czy też 3.1), wejścia słuchawkowe i mikrofonowe, HDMI, bluetooth – to będzie aż nadto dla naszego dziecka.

Wszelkie tego typu złącza działają na zasadzie plug and play – system sam wykryje urządzenie podłączone pod dane złącze i w razie konieczności skonfiguruje je.


Wygoda i materiał obudowy laptopa

Najtańsze modele notebooków to przede wszystkim plastik niezbyt wysokiej jakości, który stawia niewielki opór podczas jego wyginania czy też upadku. Efekt jest taki, że laptop dostając się w ręce małego dziecka może bardzo szybko ulec uszkodzeniu. W tym przypadku zwróćmy uwagę na obudowę oraz zawiasy, które przy normalnej codziennej eksploatacji bardzo szybko ulegają zużyciu.

Lepszym rozwiązaniem jest konstrukcja aluminiowa, bardziej wytrzymała w porównaniu z plastikowym wykończeniem obudowy. W tym przypadku jednak musimy się liczyć z wyższą ceną zakupu. Jeszcze droższe modele wykonane są z metalu, zdarzają się również notebooki (szczególnie wersje biznesowe) posiadające wzmocnienia z włókna szklanego lub węglowego.

Wygodna klapa serwisowa umożliwiająca łatwy dostęp do podstawowych podzespołów takich jak pamięć RAM czy też dysk twardy to element, który może przydać się na przyszłość (celem np. upgrade’u laptopa – np. nowy dysk, dodatkowa kość itp.). Wpływ na komfort pracy i zabawy z notebookiem mają również chociażby sama klawiatura z przyciskami funkcyjnymi, touch pad czy też jakość spasowania elementów (czy obudowa nie trzeszczy, nie gnie się zbytnio).


Rodzaj matrycy

Mamy wybór pomiędzy matrycą błyszczącą a matową. Każda z nich ma swoje zalety i wady. W przypadku laptopa z błyszczącą matrycą mamy lepsze odwzorowanie kolorów, mocniejsze kontrasty oraz żywsze barwy, natomiast przy świetle dziennym i sztucznym efekt odbicia może znacząco przeszkadzać w użytkowaniu.

Z kolei laptop posiadający matrycę matową nie tworzy efektu lustra, charakteryzuje się lepszą czytelnością, bardziej nadaje się do rozrywki i pracy przy świetle, nie męczy przy tym wzroku. W porównaniu do matrycy błyszczącej mamy jednak słabsze odwzorowanie barw, z kontrastami włącznie, ponadto matryce matowe są z reguły droższe.


Napęd optyczny

Obecnie w laptopach standardowo montuje się napędy DVD-RW lub też Blu-Rey (droższe modele), które mogą się okazać przydatne, gdy przykładowo zakupiliśmy grę na płycie CD/DVD/Blu-Rey i chcielibyśmy ją zainstalować dziecku na komputerze.

W dobie intensywnego rozwoju aplikacji internetowych wiele gier i zabaw edukacyjnych jest oferowana w wersji online do pobrania za darmo lub za opłatą, stąd nie zawsze napęd DVD będzie konieczny. Może być on natomiast przydatny, gdy chcemy sporządzić kopię zapasową plików znajdujących się na komputerze (mniej wygodna alternatywa dla nośników pendrive czy też dysków zewnętrznych).

Zdarzają się notebooki, które nie posiadają napędów optycznych.


Podsumowanie

Na pierwszy laptop dla dziecka nie musimy wydawać przesadnej ilości gotówki, obecnie za niewielkie pieniądze możemy nabyć naprawdę przyzwoity sprzęt – zarówno do rozrywki, jak i zabawy.

Jeżeli dziecko ma 3-4 lata, może najlepszym rozwiązaniem będzie zakup edukacyjnego laptopa zabawkowego, który stanowi godną rozważenia imitację prawdziwego notebooka.

Jaki zatem powinien być ten pierwszy notebook? Przede wszystkim stosunkowo lekki, wykonany z dobrych i z większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Podzespoły takie jak procesor, dysk twardy, karta graficzna itp. decydują o wydajności sprzętu i zasobność portfela w dużej mierze determinuje, na jaki laptop dla dziecka się zdecydujemy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami laptopów dla najmłodszych.


Laptopy dla dzieci RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych laptopów dla dzieci. Ranking został opracowany na podstawie porównywarki cenowej i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

1 thoughts on“Laptop dla dzieci

  1. Uprzedzamy wszystkich Czytelników, że ranking laptopów przeznaczonych dla dzieci pojawi się już niebawem. Prosimy o cierpliwość 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *