Laptop dla dzieci

laptop dla dziecka

Wybór sprzętu elektronicznego dla dziecka to zawsze dylemat. Podstawowym kryterium dla rodzica powinien być przede wszystkim wiek naszej pociechy. A dlaczego? Wg badań specjalistów dzieci poniżej 7 roku życia powinny mieć możliwie jak najmniej do czynienia z produktami typu laptop czy też tablet, a skupiały się na zdecydowanie bardziej rozwojowych aspektach, takich jak czytanie, pisanie itp.

Dla kilkuletniego brzdąca z powodzeniem można zakupić zabawkowy laptop, imitujący funkcjonalnością prawdziwy sprzęt. A gdy już nadejdzie wcześniej czy później ten moment, to ile musielibyśmy wydać na pierwszy komputer dla dziecka? Czy musimy wydawać aż tak dużo? W tym poradniku postaramy się pomóc najważniejszymi kryteriami wyboru oraz rankingiem najchętniej kupowanych laptopów, które z powodzeniem powinny sprostać oczekiwaniom dziecka.Mobilność sprzętu – czy laptop to jedyne rozwiązanie?

Pod względem mobilności przewagę nad laptopami mają tablety, które dodatkowo kosztują od nich znacznie mniej. Dzisiejszy sprzęt staje się coraz wydajniejszy, dlatego nie chcąc wydawać przesadnej ilości gotówki może warto zainteresować się zakupem tabletu lub też alternatywnie laptopa 2w1 dla dziecka (tutaj musimy wydać nieco więcej).

Rozmiary tabletów, ekran dotykowy bez klawiatury i znacznie mniejsza waga to przewaga nad laptopami. O ile jednak sama wydajność sprzętu jest zadowalająca, to w porównaniu z notebookami oferuje on znacznie mniej. Zalety urządzenia z klawiaturą dostrzeżemy również w momencie wykonywania bardziej zaawansowanych czynności (dotyczy raczej dzieci już nieco starszych).

A laptop 2w1 dla dziecka? Dzięki odłączanemu (lub otwieranemu w zakresie 360°) ekranowi może być on zarówno tabletem, jak i notebookiem w razie konieczności. Takie rozwiązanie niesie za sobą znacznie wyższą cenę w porównaniu z tabletem – sprzęt tego typu to wydatek rzędu znacznie powyżej 2000 zł.


A może zabawkowy laptop edukacyjny?

Dla dzieci kilkuletnich rekomendowanym zakupem są tzw. zabawkowe laptopy edukacyjne, które stanowią imitację prawdziwych notebooków. Tego rodzaju sprzęt można nabyć już za kilkadziesiąt zł, a zawiera on najpotrzebniejsze dziecku funkcje – bibliotekę z literami alfabetu, kalkulator z cyframi, proste gry rozwijające intelektualnie, melodie czy też zegar.

Laptopy zabawkowe z reguły przeznaczone są dla dziecka, które ukończyło 3 lata. Niewielkie rozmiary takiej zabawki edukacyjnej sprawiają, że warto wziąć pod uwagę jej zakup jako pierwszego elektronicznego gadżetu.

zabawkowy laptop edukacyjny dla dzieci powyżej 3 roku życia
zabawkowy laptop edukacyjny dla dzieci powyżej 3 roku życia

Wielkość ekranu

Pierwszy sprzęt dla dziecka – powinien być to mały laptop, z lekką i dość mocną konstrukcją, zapewniająca odporność przed uszkodzeniami mechanicznymi na zadowalającym poziomie. Maksymalnie przekątna ekranu nie powinna wynosić więcej niż 15,6″ (na pierwszego laptopa najlepiej wybrać ekran do 13,3″ – to na początek w zupełności wystarczy), nie musimy od razu kupować dziecku notebooka gamingowego z dedykowaną mocną kartą graficzną, gdyż niesie to za sobą oprócz wysokiej ceny także i znacznie większą wagę sprzętu.


Rozdzielczość laptopa

W przypadku pierwszego notebooka parametr ten stanowi mniej istotne kryterium wyboru. Dziecko nie ma bowiem zbyt wielkich wymagań, dlatego w zupełności powinien wystarczyć nam taki z HD Ready (1366×768). Jeżeli uprzemy się natomiast co najmniej na Full HD, wówczas do sprzętu będziemy musieli dołożyć przynajmniej kilkaset zł.

Z pewnością jako pierwszego sprzętu dla dziecka nie warto kupować od razu laptopa w rozdzielczości 4K – również z powodu faktu, że w przypadku nieumiejętnego korzystania z niego straty finansowego wynikające z ewentualnego uszkodzenia będą znacznie bardziej odczuwalne.


Procesor w laptopie dla dziecka

Procesory Intel oraz AMDW pierwszym notebooku z przeznaczeniem dla kilkuletniego dziecka wydajność nie odgrywa aż tak kluczowej roli, bardziej zwracamy uwagę na cenę. Monopol na rynku w segmencie procesorów posiadają oczywiście dwie marki – AMD oraz Intel.

Nieco tańsze modele laptopów posiadają wersje procesora z oznaczeniem “U” (wersje energooszczędne u Intela) i one w zupełności powinny sprostać wymaganiom oraz oczekiwaniom. Im wyższa cyfra w danej generacji, tym z mocniejszym procesorem mamy do czynienia.

Spokojnie możemy zdecydować się na laptop z procesorem i3 od Intela, jeżeli natomiast chcemy nieco wydajniejszy sprzęt, wówczas wybierzmy procesor i5 lub i7. Alternatywnie pozostają nam najnowsze propozycje od AMD, czyli procesory Ryzen 3, 5 i 7.


Dysk twardy w laptopie

Szybkie dyski półprzewodnikowe SSD na dobre zadomowiły się na rynku. To one w dużej mierze odpowiadają za wydajność sprzętu komputerowego, a obecnie już za naprawdę rozsądne pieniądze można nabyć laptopa z takim dyskiem. Co prawda dla dziecka pierwszy notebook nie musi być superwydajnym sprzętem, jednak potraktujmy zakup laptopa jako swego rodzaju inwestycję – wydajniejszy (z nośnikiem SSD) sprzęt może nam posłużyć znacznie dłużej i sprostać bardziej wymagającym zadaniom.

Najczęściej oferowane są w laptopach dyski w formacie 2,5-calowym (zarówno HDD i SSD), natomiast alternatywę stanowią jeszcze bardziej wydajne nośniki SSD 1,8-calowe w formie karty pamięci, wpinanej pod złącze M.2 Sata lub PCI-E.


System operacyjny

Kafelkowy model udostępniania funkcji oraz aplikacji został wprowadzony przez Microsoft już wraz z systemem operacyjnym Windows 8, a został on ulepszony i udoskonalony w najnowszym produkcie Windows 10. Obecnie zdecydowana większość laptopów, niezależnie od przeznaczenia, posiada właśnie takie oprogramowanie, a ze względu na jego intuicyjność nasze dziecko powinno szybko i sprawnie nauczyć się podstawowej obsługi komputera. Jeżeli natomiast wybierzemy tablet, system Android nie powinien stanowić dla początkującego specjalnego wyzwania.

Do komputera dla dziecka warto zainwestować w pakiet Office czy też w różnego rodzaju aplikacje edukacyjne. Ważną rzeczą jest posiadanie na komputerze programu antywirusowego – w przypadku oryginalnego systemu Windows 10 mamy do dyspozycji wbudowaną usługę Windows Defender, która spokojnie powinna sprostać wyzwaniu.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj opinię na temat rankingu