Pierwsze drukarki wykorzystujące technologię 3D pojawiły się już w latach 80. XX wieku. Prawdziwy przełom nastąpił jednak stosunkowo niedawno. Wszystko za sprawą postępu technologicznego. Obecnie drukarki 3D znajdują zastosowanie w wielu branżach m.in. medycynie, architekturze czy rozrywce. Obniżenie kosztów druku w 3D sprawiło również, że na rynku pojawiły się domowe wersje drukarek 3D. I to im poświęcimy poniższy tekst. Zapraszamy do lektury.
Co można sobie wydrukować na domowej drukarce?
Możliwości drukarki 3D są ograniczone tylko przez Twoją wyobraźnię i kreatywność? Niestety to bardziej hasło reklamowe niż rzeczywistość. Nie spodziewajmy się spektakularnych efektów swojego domowego druku. Ten zarezerwowany jest dla drukarek wykorzystywanych w przemyśle kosztujących setki tysięcy złotych. W domowych zaciszu drukarka 3D pozwoli wydrukować nam m.in.
- proste figurki,
- breloczki,
- podstawki,
- maski,
- makiety, modele związane z architekturą, inżynierią.
Do tego, aby wydrukować coś na drukarce 3D, potrzebny jest plik z modelem 3D w formacie STL, który możemy stworzyć za pomocą specjalnego oprogramowania lub znaleźć w internecie na stronach z darmowymi, lub płatnymi modelami 3D.
Drukarka 3D może być świetnym prezentem dla nastolatka, który ma pasję do konstruowania
Jeśli szukasz oryginalnego i kreatywnego prezentu dla nastolatka, który interesuje się technologią, konstruowaniem, architekturą, nauką, posiada wyobraźnię przestrzenną, drukarka 3D może być idealnym rozwiązaniem. Urządzenie będzie dla niego czymś więcej niż gadżetem. Stanie się narzędziem do rozwijania takich umiejętności jak:
- projektowanie i modelowanie 3D, czyli tworzenie własnych kształtów i form w przestrzeni trójwymiarowej,
- programowanie i sterowanie, ustawianie parametrów i komend dla drukarki 3D, aby wykonała dany wydruk,
- inżynieria i mechanika, zrozumienie zasad działania i budowy drukarki 3D, a także naprawy i modyfikacji jej części,
- matematyka i geometria, obliczanie i mierzenie wielkości, kątów, odległości i innych wartości związanych z drukiem 3D,
- sztuka i estetyka, wybieranie i łączenie kolorów, tekstur, wzorów i innych elementów wizualnych, aby stworzyć atrakcyjne i oryginalne przedmioty.
Drukarka 3D to dość drogi prezent, który umiejętnie użytkowany może jednak służyć przez wiele lat i dostarczyć zarówno frajdy z drukowania, jak i nowych umiejętności.
Kupując drukarkę 3D należy uzbroić się w cierpliwość
Drukarka 3D to urządzenie, które wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, ale także odpowiedniego nastawienia. Druk 3D to proces, który jest czasochłonny. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć na jego temat.
- wydrukowanie trójwymiarowego przedmiotu materiału termoplastycznego o rozmiarach kilka centymetrów może trwać nawet kilkadziesiąt minut,
- wydrukowany przedmiot może mieć niedoskonałości, takie jak nierówności, drobne zniekształcenia, lub nadmiary materiału,
- druk 3D nie jest tak tani i ekologiczny, jak druk na papierze. Wydrukowanie trójwymiarowego przedmiotu wymaga zużycia specjalnego materiału, który w porównaniu ze zwykłym papierem jest sporo droższy.
Pomimo tych niedoskonałości mając drukarkę 3D, należy cieszyć się z każdego udanego wydruku, każdego nowego pomysłu i wydrukowanego projektu.
Na co zwracać uwagę kupując swoją pierwszą drukarkę 3D?
Nie chcąc wchodzić zbyt głęboko w kwestie techniczne, nie sposób nie wymienić kluczowych kryteriów, na które należy zwracać uwagę kupując swoją pierwszą drukarkę 3D. Oto one:
- technologia druku – istnieje kilka technologii druku 3D, które różnią się sposobem łączenia warstw materiału i rodzajem materiału. Najpopularniejszą, do użytku domowego jest FDM (Fused Deposition Modeling).
- obszar roboczy – to wymiary przestrzeni, w której drukarka 3D może tworzyć obiekty. Im większy obszar roboczy, tym większe przedmioty można wydrukować. Wielkość obszaru roboczego zależy od rozmiaru i konstrukcji drukarki 3D, a także od technologii druku.
- rozdzielczość – to poziom szczegółowości i gładkości powierzchni wydrukowanego przedmiotu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość wydruku. Wysoka rozdzielczość sprawia, że warstwy materiału są niewidoczne i nieodczuwalne dotykiem.
- materiał – to inaczej substancja, z której drukarka 3D tworzy obiekty. Materiał wpływa na wygląd, właściwości i koszt wydruku. Domowe drukarki 3D używają głównie plastikowych filamentów (tworzyw sztucznych), które są tanie, łatwo dostępne i mają różne kolory. Na rynku spotkamy również m.in. drukarki żywiczne.
- oprogramowanie – program, który pozwala na przygotowanie modelu 3D do druku, ustawienie parametrów druku i sterowanie drukarką 3D.
Podsumowanie
Drukarka 3D to urządzenie, które daje fascynujące możliwości pomimo pewnych ograniczeń domowych urządzeń. Jej zakup należy dobrze przemyśleć w zależności od tego, do czego chcemy jej używać i jaką kwotę możemy przeznaczyć na jej zakup.
Artykuł sponsorowany