Laptop czy tablet? A może jedno i drugie?

Laptop czy tablet? A może jedno i drugie?

Popularność urządzeń typu smart sprawia, że coraz częściej sięgamy po sprzęty uniwersalne i wielofunkcyjne. Nieco inaczej jest w świecie IT – tam dla wielu osób najważniejsza jest funkcjonalność, którą podsyca chęć poznania najmodniejszych, najnowszych gadżetów. Wielu użytkowników zastanawia się więc co wybrać – tablet czy laptop. A może jedno i drugie?

Oba urządzenia cieszą się ogromną popularnością. Co do zasady, laptop daje więcej możliwości niż tablet, jednak ten drugi zwykle jest znacznie zgrabniejszy i lżejszy, a co za tym idzie, łatwiejszy w przenoszeniu.


Laptop do pracy i rozrywki

Jako bezprzewodowe urządzenie wielofunkcyjne, laptop sprawdza się do wielu aktywności. Coraz częściej zastępuje komputer stacjonarny podczas pracy nie tylko w domu, ale również w biurze, a jego liczne możliwości sprawiają, że można go bez przeszkód używać również do rozrywki. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego sprzętu. Satysfakcjonującą pracę zapewni odpowiednio wydajny procesor, wspierany przez zaawansowaną kartę graficzną, pamięci RAM i pojemny dysk, najlepiej SSD. Na komfort użytkowania laptopa wpływa również przekątna ekranu i rodzaj matrycy. Wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na ilość i rodzaj portów, a także zakup dodatkowych gadżetów – myszki, zewnętrznej klawiatury czy słuchawek.

Nowoczesne modele laptopów znacznie odbiegają od tych, które znamy jeszcze sprzed kilku lat. Dynamiczny rozwój branży IT sprawił, że współczesne urządzenia są lekkie, eleganckie i wydajne, a przez to kupowane przez coraz większą grupę użytkowników. Przeciętny laptop można bez problemu przenosić z miejsca na miejsce, a wybierając model z wytrzymałą baterią, nie trzeba martwić się o ładowanie urządzenia przez kilka godzin.


Tablet – czy rzeczywiście jest potrzebny?

Czy wobec tylu funkcjonalności laptopa, tablet jest jeszcze potrzebnym urządzeniem? Zdecydowanie tak. Tablet posiada wiele cech, których próżno szukać w laptopach. Standardowe modele o niewielkiej przekątnej ekranu stanowią idealne urządzenie do rozrywki, głównie poza domem czy biurem, gdzie korzystanie z laptopa byłoby niewygodne. Niewielkie rozmiary tabletu pozwalają na swobodne oglądanie filmów, granie w gry czy słuchanie muzyki praktycznie wszędzie, nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci. To urządzenie pozwala na zajęcie maluchów, np. podczas podróży pociągiem czy w czasie długiego oczekiwania na posiłek w restauracji. Kompaktowe rozmiary tabletu umożliwiają noszenie go w damskiej torebce, plecaku, a w niektórych przypadkach nawet w kieszeni! Dodatkowym atutem tabletów jest możliwość podłączenia do nich innych urządzeń, zwiększających funkcjonalność. Przykładem jest chociażby klawiatura, po podłączeniu której tablet staje się praktycznym komputerem, na którym można pracować.

Warto pamiętać, że do rodziny tabletów należą nie tylko proste urządzenia, służące użytkownikom głównie do rozrywki, ale również specjalistyczne urządzenia, będące podstawą pracy fachowców z różnych dziedzin. Mowa chociażby o tabletach graficznych, które swoimi możliwościami znacznie przewyższają wiele komputerów czy laptopów. Z ich funkcjonalności korzystają m.in. architekci czy graficy, tworząc za pomocą rysika skomplikowane projekty czy grafiki. Najlepsze tablety na rynku to zaawansowane technologicznie urządzenia, niezbędne do pracy wysokiej klasy specjalistów.


A może 2w1?

Istnieje też grupa użytkowników, która korzysta zarówno z laptopa, jak i tabletu, a jednocześnie nie chce kupować dwóch osobnych urządzeń. Osoby te chętnie inwestują w laptopy z dotykowym ekranem i zawiasami, które pozwalają na obracanie ekranu o 360 stopni. Tego rodzaju sprzęty wypuściły na rynek znane marki, jak Lenovo (model Yoga), Asus (ZenBook) i Microsoft (Surface Pro 7). W ostatnim przypadku mamy do czynienia raczej z tabletem, który może stać się laptopem – użytkownik ma możliwość podłączenia dedykowanej temu urządzeniu klawiatury Signature Type Cover, co pozwala na wygodną pracę w każdych warunkach.

Zakup urządzenia 2w1 to rozwiązanie wykorzystywane przez coraz większą grupę użytkowników. Po pierwsze, umożliwia swobodne używanie funkcji laptopa, a po drugie, korzystanie z tego sprzętu jak z tabletu. Nie trzeba martwić się o wagę czy poręczność. Urządzenia 2w1 to zwykle ultrabooki, a więc komputery osobiste, charakteryzujące się bardzo niską wagą, kompaktowymi rozmiarami i energooszczędnością. Dzięki tym cechom ich przenoszenie jest łatwe i nie przysparza problemów, można więc bez przeszkód podróżować z nimi bez obaw o utratę funkcjonalności.


Co wybrać? Laptop czy tablet?

Użytkownicy, którzy stają przed wyborem idealnego dla siebie urządzenia, powinni zwrócić uwagę głównie na to, do czego potrzebny jest im dany sprzęt i w jakich warunkach będą go używać. Określenie własnych potrzeb ułatwi wybór nie tylko rodzaju sprzętu, ale również odpowiedniego modelu, który spełni wszystkie, nawet najbardziej wygórowane wymagania.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *