Mysz komputerowa

Mysz komputerowa

Jaka mysz komputerowa?Mysz jest nieodłączną częścią zestawu komputerowego i podstawowym narzędziem interakcji z systemem operacyjnym.

Myszka komputerowa zazwyczaj kupowana jest jako dodatek, a wybór właściwej jest ignorowany przez konsumentów. Zważywszy, iż używa się jej intensywnie, należy zmienić ten stan i spośród niezliczonej ilości form, rozmiarów i rodzajów wybrać myszkę idealną dla siebie.


Mysz przewodowa

Ze względu na zastosowane w nich połączenie z komputerem, myszy komputerowe można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Myszy przewodowe kiedyś były podłączane przez port PS/2, który znajdował się na tylnej obudowie komputera. Nie było to doskonałe rozwiązanie, gdyż odłączenie lub podłączenie myszy w trakcie pracy komputera było powodem zawieszania się systemu, a komputer nie był w stanie wykryć urządzenia.

Obecnie najpopularniejsze i powszechnie stosowane jest połączenie USB. Umożliwia ono odłączanie i podłączanie myszy w trakcie pracy z komputerem. Kupując tego typu myszkę, trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość wymiany informacji między komputerem a jego urządzeniem peryferyjnym w postaci myszki, co jest szczególnie ważne choćby dla graczy komputerowych. Polecane wartości w tej kategorii zaczynają się od 500 Hz.

Myszki komputerowe, przewodowe RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe przewodowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Mysz bezprzewodowa

Obecnie użytkownicy coraz częściej wybierają mysz bezprzewodową. Dobra myszka jest funkcjonalna i wygodna, kable nie plączą się na biurku, a komputer można obsługiwać, nawet siedząc na kanapie.

Z komputerem tego typu myszka łączy się drogą radiową lub za pomocą Bluetooth. Pierwszy typ łączenia dotyczy modeli z wyższej półki cenowej i stosowany jest bardzo rzadko. Jego zaletą jest to, iż dodatkowy odbiornik nie zajmuje portu USB. W przypadku drugiej opcji do wspomnianego portu podłączamy mały odbiornik, który drogą radiową łączy się z myszką. Decydując się na tego typu sprzęt, należy także pamiętać o konieczności wymiany lub ładowania baterii, co jednak nie jest bardzo kłopotliwe, gdyż przeciętnie myszki pracują na jednej baterii nawet kilka miesięcy.

Myszki komputerowe, bezprzewodowe RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe bezprzewodowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Złącze

Jak każdy sprzęt będący częścią składową zestawu komputerowego, myszka musi być w jakiś sposób połączona z komputerem. Już wiemy, że może to być połączenie bezprzewodowe, gdzie za prawidłową łączność odpowiada mały nadajnik, który najczęściej umieszcza się w porcie USB.

W przypadku myszy przewodowej istnieje wiele rodzajów złączy. Kiedyś było najbardziej popularne, a obecnie wycofywane jest złącze PS/2 w kolorze zielonym (złącze w kolorze fioletowym przeznaczone jest do podłączania klawiatury). Wypierane jest ono przez złącze USB (Universal Serial Bus), czyli tak zwaną uniwersalną magistralę szeregową, która występuje w wielu wersjach; w przypadku myszek komputerowych wykorzystuje się USB Standard A.

Innym rodzajem złącza jest Bluetooth – w tym przypadku nie będziemy musieli instalować żadnego odbiornika, ale minusem na pewno jest wyższa cena takiego sprzętu. Ponadto, taka myszka wymaga częstej wymiany baterii.


Rodzaje myszek

Pierwszym i najstarszym rodzajem myszy jest mysz kulkowa, w której istota działania opiera się o metalową kulkę pokrytą gumą i systemu złożonego z dwóch rolek. Kiedy przesuwamy urządzenie po powierzchni, kulka wprawiana jest w ruch, porusza rolkami, których ruchy przenoszone są na ekran monitora.

Jest to rozwiązanie mało precyzyjne i problematyczne, więc myszki tego typu właściwie już nie występują na rynku. Dominuje na nim myszka optyczna, która jest o wiele bardziej precyzyjna niż jej przestarzałe poprzedniczki. Działa ona w następujący sposób: w kierunku podkładki lub blatu wysyłany jest sygnał świetlny, który odbija się od podłoża, a następnie wraca do miniaturowej kamery zamontowanej w urządzeniu. W myszce zainstalowane są odpowiednie sensory, które urządzenie odczytuje, a zmiany odzwierciedla na ekranie monitora.

Wyróżniamy kilka typów myszek optycznych. Pierwszym z nich są myszki diodowe, które jako źródło sygnału posiadają diodę LED, których cechą charakterystyczną jest świetlna łuna wydostająca się od spodu. Spośród konstrukcji optycznych są one najmniej precyzyjne, co jednakże nie jest odczuwalne dla przeciętnego użytkownika.

Myszki komputerowe, optyczne RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe optyczne w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Technologicznym następcą myszki optycznej jest mysz laserowa. Jest ona znacznie bardziej precyzyjna niż mysz z diodą LED, lepiej odczytuje detale podłoża i bardzo dokładnie na ekranie monitora odzwierciedla ruch myszy. Sensor laserowy nadaje się już do stosowania w produktach profesjonalnych.

Myszki komputerowe, laserowe RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe laserowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Przyciski i rozdzielczość

Mało kto wyobraża sobie pracę przy komputerze bez myszki, ewentualnie jest to częściej spotykane przy obsłudze mobilnych mini laptopów; dla graczy jest to wręcz niemożliwe. Myszka dla graczy wyposażona jest w dodatkowe przyciski oraz musi być doskonale dopasowana do dłoni tak, by komfort podczas gry był jak najlepszy. Obecnie, za niezbędne minimum przyjmuje się 5 przycisków.

Przyciski dodatkowe powinny być symetrycznie położone i łatwo dostępne, a cała myszka wykonana z dobrej jakości materiałów, najlepiej z matowym wykończeniem, wykonana z tworzyw antypoślizgowych (lub ze stosownymi wstawkami).


Myszki komputerowe, dla graczy RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe dla graczy w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Myszki możemy podzielić także na symetryczne i profilowane. Przy konieczności dłuższej pracy z komputerem sprawdzą się myszki profilowane, w których, dzięki odpowiedniemu kształtowi, dłoń spoczywa na urządzeniu w bardziej naturalnej pozycji, co jest dużo bardziej komfortowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór myszki wyposażonej więcej niż tylko w podstawowy komplet przycisków.

Dla gracza ważny jest także inny parametr, a jest nim rozdzielczość – im jest ona większa, tym lepiej. Jej wyższa wartość oznacza, że mysz będzie szybsza (mniej ruchów, żeby przebyć daną odległość na ekranie) i precyzyjniejsza. Parametr ten ma duże znaczenie dla profesjonalistów (grafików, architektów) czy graczy, ale w przypadku użytku domowego różnice w rozdzielczości nie są zauważalne.

Najbardziej znani producenci myszy komputerowych:
Steel, MadCatz, Roccat, Logitech, Razer, A4Tech, HP, Natec, Tracer, Corsair, Microsoft, ModeCom, Media-Tech, 4World, ART, Asus, Hama, Gigabyte, Genius, Roccat, Zalman.

Myszka komputerowa bywa często ignorowanym przy zakupach elementem wyposażenia komputera, co jest błędnym podejściem, gdyż właściwie dobrana, dobra myszka posłuży latami i zwiększy komfort użytkowania. Ten niewielki sprzęt może mieć różne rodzaje i przeznaczenie, dlatego też powinniśmy brać pod uwagę jego cechy i funkcje, by dobrać najlepsze urządzenie. Coraz chętniej wykorzystywana jest ona chociażby podczas obsługi laptopa.


Myszki komputerowe i trackballe RANKING kwiecień 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane myszy komputerowe i trackballe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tak znaleziono publikację:

  • myszy przewodowe i bezprzewodowe co lepsze
  • typy myszy komputerowych

Jaki sprzęt wybrać?

6 thoughts on“Mysz komputerowa

  1. Nigdy nie rozumiałem tej fazy na jakieś super myszy za 100 czy 200 złotych. Od wielu lat używam bezprzewodowej myszy komputerowej logitech m185, czyli prosta myszka bez żadnych bajerów i jestem naprawdę zadowolony. Jest dokładna, na jednej baterii działa kilka miesięcy (a używana jest bezustannie). Dostępna w kilku kolorach, czego chcieć więcej?

  2. Jestem pod wrażeniem, że w tym artykule wspomniano w ogóle o myszkach kulowych. 🙂 To już bardzo dawna epoka. Ale podziwiam. Ciekawe kto pamięta, jak trzeba było je dość często przeczyszczać, gdyż przestawały poprawnie funkcjonować. Ogólnie jeśli chodzi o myszki, wyznaję podstawową zasadę – tylko myszka przewodowa.

  3. Dobra mysz komputerowa zdecydowanie powinna być dostosowana do rodzaju naszego chwytu, a prościej mówiąc do kształtu, oraz wielkości naszej dłoni. W ten sposób zwiększymy komfort używania myszy i będzie nam wygodniej 🙂

  4. Ja bardzo cenię sobie myszki bezprzewodowe. Duży komfort i swoboda, brak kabla jest czymś co zawsze do mnie przemawia przy sprzęcie elektronicznym, nie musi być to tylko myszka. Można zabrać ze sobą na wyjazd bez problemu.

  5. Zdecydowanie chyba najlepszy ranking myszek bezprzewodowych jaki do tej pory widziałem, bo jest zawarte wszystko co potrzeba, a nawet więcej. Jest w czym wybierać no i bardzo tematyczny i ciekawy artykuł również się znalazł. Super sprawa!

  6. Osobiście uważam, że nie ma nic lepszego jak przewodowa mysz do komputera. Bezprzewodowa okej, jest fajna do laptopa, oraz na jakieś wyjazdy. Jakoś jestem przyzwyczajony i przekonany do sprzętu z kabelkiem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *