Klawiatura komputerowa

Klawiatura komputerowa

Spora część osób używa obecnie komputera przenośnego, zwanego laptopem, ale nadal duża grupa użytkowników korzysta ze sprzętu stacjonarnego. Kompletując taki zestaw, wiele osób deklaruje, iż klawiaturę do komputera wybiera na końcu i nie przywiązuje do tego dużej wagi. Nie jest to dobra strategia, gdyż dobra klawiatura może podnieść komfort i szybkość pracy.

Jaka klawiatura do komputera, tabletu, laptopa?

Producenci dostosowują swoją ofertę do potrzeb potencjalnych klientów, stąd na rynku można znaleźć klawiatury dostosowane do potrzeb osób, które dużo piszą, a także graczy czy programistów.

Warto wiedzieć, że klawiatury mogą mieć zróżnicowaną liczbę samych klawiszy, różnią się także samą ich budową – klawisze mogą być płaskie lub wysokie (wybór danej klawiatury zależy od indywidualnych preferencji). Inaczej są również skonstruowane modele przeznaczone do domu i biura na potrzeby zwykłego użytkownika (najbardziej optymalne wydają się tutaj klawiatury multimedialne), a inaczej wersje przeznaczone dla graczy.


Klawiatura bezprzewodowa

Ze względu na sposób komunikacji z komputerem klawiatury dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Bezprzewodowa klawiatura ułatwia życie, gdyż użytkownik może obsługiwać komputer, choćby siedząc na kanapie, z klawiaturą na kolanach. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu można uwolnić się od plątaniny kabli, przez co łatwiej utrzymać porządek.

Połączenie bezprzewodowe odbywa się na kilka sposobów, wśród których najpopularniejszym jest łączenie się urządzeń za pośrednictwem fal radiowych. Lepsze zasięgi oferują jednakże klawiatury komunikujące się z komputerem za pośrednictwem WiFi lub Bluetooth (najczęściej są oferowane modele pod złącze USB oraz Bluetooth).

Coraz częściej urządzenie tego typu nie wymagają instalacji dodatkowych sterowników; działają na zasadzie plug&play, czyli podłącz i używaj. Proces podłączania jest więc bardzo prosty, a używanie klawiatury bezprzewodowej czyni pracę z komputerem bardzo wygodną. Należy jednak pamiętać, iż konieczne jest dostarczenie klawiaturze zasilania w postaci baterii, najczęściej są to zwykłe baterie „paluszki” typu AA lub AAA.

Klawiatury bezprzewodowe RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury bezprzewodowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura przewodowa

Klawiatury przewodowe są zdecydowanie tańsze od swoich bezprzewodowych odpowiedników, stąd bierze się ich duża popularność. Nie wymagają one dodatkowego zasilania;  energię potrzebną do działania pobierają bezpośrednio z komputera. Wadą tego typu klawiatur jest konieczność podłączenia do komputera kolejnego kabla, co ogranicza ich zasięg.

Obecnie na rynku występują klawiatury wykorzystujące dwa rodzaje portów: USB, będące najpopularniejszym złączem oraz PS/2 kiedyś uważane za standard, a teraz wychodzące z użycia. PS/2 jest wykorzystywana w starszych modelach klawiatur lub w urządzeniach dla graczy, gdzie ważna jest szybkość reakcji i fakt, iż takie złącze mniej obciąża procesor niż złącze USB.

Klawiatury przewodowe RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury przewodowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura do tabletu

Kiedy korzysta się z tabletu, dobra klawiatura jest bardzo potrzebna, gdyż ułatwia obsługę urządzenia i daje możliwość pracy jak na notebooku. Zanim wybierzemy najlepszą klawiaturę, musimy proponowane produkty ocenić pod kątem użytkowania oraz stawianych przez nas wymagań. Obecnie część producentów tworzy tak zwane klawiatury dedykowane, czyli przygotowane z myślą o konkretnych grupach tabletów; mają one rozmiar urządzenia mobilnego, przez co łatwo je transportować.

Często takie klawiatury tworzą producenci tabletów, więc urządzenia te dobrze ze sobą współpracują, co poprawia komfort użytkowania. W tej grupie odnajdziemy specjalne, doczepiane klawiatury, które wraz tabletem tworzą tzw. hybrydy oraz bardzo praktyczne etui z klawiaturą. Oczywiście, pracując na tabletach, można korzystać także z klawiatur uniwersalnych, które współdziałają z tabletami różnych producentów. Innym rozwiązaniem jest wybór zwykłej klawiatury, przeznaczonej dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Klawiatury do tabletu RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury do tabletu w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura dla graczy

Ten typ klawiatur zalicza się do najdroższych. Osoby, które nie rozumieją fenomenu gier komputerowych, z pewnością także nie będą rozumiały, iż klawiatura dla gracza jest swoistą inwestycją w zwycięstwo. Gust i zapotrzebowanie gracza zdecydują , czy wybierze on klawiaturę podświetlaną, czy też uzna to za zbyteczny gadżet.

Kwestią indywidualną jest także wybór sprzętu z większą ilością klawiszy, o określonym kształcie czy rozmieszczeniu przycisków. Ważną sprawą jest przede wszystkim decyzja o tym, na jaką konstrukcję się zdecydujemy; gracze wybierają pomiędzy klawiaturą membranową (klasyczną lub z tzw. „nożycowymi” przełącznikami) a mechaniczną.

Klawiatury dla graczy RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury dla graczy w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatury dla graczy, podświetlane klawisze RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury dla graczy z podświetlanymi przyciskami w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura mechaniczna

Klawiatura mechaniczna to swoisty klawiaturowy klasyk, który nadal cieszy się powodzeniem. W tego typu sprzęcie każdy przycisk osadzony jest na osobnym przełączniku; jego roboczym elementem jest stalowa sprężyna. Przełączniki mają różne parametry, z czym wiąże się konieczność użycia siły o różnym natężeniu do aktywacji przycisku.

Klawiatury mechaniczne RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury mechaniczne w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura membranowa

W klawiaturach membranowych pod przyciskami rozciągnięte są długie membrany; kliknięcie powoduje styk określonego jej obszaru z obwodem elektrycznym na płytce drukowanej i zwarcie w miejscu klawisza. Tego typu klawiatury pracują bardzo cicho, ale ich minusem jest to, że pracują nieco wolniej niż klawiatury mechaniczne.

Klawiatury membranowe RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury membranowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Klawiatura do laptopa i telewizora

Mogłoby się wydawać, iż w dobie coraz doskonalszych laptopów i smartfonów, klawiatura jest już przeżytkiem i swoistym reliktem poprzedniej epoki. Klawiatura do telewizora czy też do laptopa to nadal poszukiwane i cenione urządzenia peryferyjne. Postępująca technologizacja pociąga za sobą konieczność istnienia sprzętów, które będą doskonale sterowały nowoczesnymi urządzeniami.

Klawiatury do laptopa RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane klawiatury do laptopa w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Klawiatura komputerowa

  1. Pamiętam, jak modne były te klawiatury dzielone na dwie ręce. Masakra. Myślę, że tak naprawdę to warto kupować klawiatury bezprzewodowe, o dobrym skoku klawiszy i z podświetleniem. Klawiatura komputerowa to ważna rzecz ale nie aż tak, żeby płacić za nią kilkaset złotych, a takie klawiatury też widziałem. Myślę, że za 60 – 70 złotych ze spokojem dostaniemy dobry sprzęt.

  2. Klawiatura mechaniczna to według mnie najlepszy wybór, największa kontrola nad tym co na klawiaturze się dzieje. Fajnie jak jest podświetlana, bo wieczorem można bez problemu widzieć każdy klawisz. No ale niestety cena wyższa.

  3. Ja zawsze stawiam na klawiaturę bezprzewodową bo jest dla mnie najwygodniejsza. Jest lekka i przede wszystkim nie ma kabla, można ją gdzieś zabrać i nie ma z tym problemu. Pozdrawiam 😉

  4. Jakiś czas temu wpadł mi w oko laptop z klawiaturą mechaniczną, bo strasznie się na to nakręciłem przez to, że używam takiej klawiatury do mojego peceta i nie powiem robi to wrażenie 😉

  5. Bardzo ciekawy i przydatny ranking klawiatur komputerowych, dawno nie widziałem tylu produktów sensownie zestawionych w jednym miejscu. Bardzo ułatwia i przyspiesza wybór!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *