Kabel HDMI – Jaki najlepiej kupić? Co brać pod uwagę?

Kabel HDMI – Jaki najlepiej kupić? Co brać pod uwagę?

Kiedy przychodzi moment, na wybranie kabla HDMI, w zasadzie mamy dość spokojną głowę. Wydaje nam się, że zakup kabla nie będzie niczym skomplikowanym, a my nie będziemy musieli lawirować pomiędzy sklepowymi półkami.

Kabel HDMI do telewizora i monitora. Jaki najlepiej wybrać? Poradnik i Ranking przewodów HDMI.
Kabel HDMI do telewizora i monitora. Jaki najlepiej wybrać? Poradnik i Ranking przewodów HDMI.

Niestety, wybór przewodu HDMI do telewizora, laptopa czy komputera stacjonarnego nie zawsze jest prosty. Rynek bowiem oferuje wiele rodzajów kabli, które dysponują różnymi parametrami technicznymi. Jak więc dobrać kabel HDMI?


Rodzaj kabla HDMI

Należy pamiętać, że wybór takiego łącza zarówno do telefonu jak i telewizora jest istotny. Zwykle dzieli się kable HDMI na dwie kategorie, biorąc pod uwagę zarówno wersję przewodu jak i wersję jego standardu.

Wersję przewodu HDMI oznacza się cyframi od 1.0 do 2.0. Opisuje ona standard gniazda HDMI w urządzeniach, do których chcemy dokupić kabel. Okazuje się, że w tym momencie, jeszcze nic nie jest utrudnione, gdyż obecnie przyjęło się, że standardem jest złącze 2.0. Jest to najwyższy standard, a wszystkie kable wsteczne okazują się być kompatybilne.

Wyjaśnijmy jednak to prościej. Jeśli na naszym urządzeniu widnieje gniazdo oznaczone jako 1.3, to nie musimy przeszukiwać sklepu, w znalezieniu kabla o tym standardzie. Możemy z powodzeniem wykorzystać kabel HDMI 2.0. Nawet przy użyciu wyższego standardu kabla, nasze urządzenie będzie działało w pełni prawidłowo.

Warto wiedzieć także, że wersja kabla 2.0 zagwarantuje maksymalną rozdzielczość na poziomie 4096×2160 p, a także możliwie najwyższą głębie kolorów- 48- bit.

Nie mniej jednak, istotniejszym parametrem będzie wersja standardu, gdyż dzięki niej, wiemy z jakich funkcji urządzenia będziemy mogli skorzystać. Wersje standardu HDMI przedstawiają się następująco:

  • kabel HDMI o standardzie HDMI Cable – oferuje możliwości: 720p, 1080i;
  • kabel HDMI o standardzie HDMI Cable with Ethernet – oferuje możliwości: 720p, 1080i oraz Ethernet;
  • kabel HDMI o standardzie High Speed HDMI Cable – oferuje możliwości: 720p, 1080i, 1080p, 4K, 3D, Deep Color;
  • kabel HDMI o standardzie High Speed HDMI Cable with Ethernet – oferuje możliwości 720p, 1080i, 1080p, 4K, 3D, Deep Color oraz Ethernet;
  • kabel HDMI o standardzie Premium High Speed HDMI Cable – oferuje możliwości: 720p, 1080i, 1080p, 4K z 60Hz, HDR, 3D, Deep Color;
  • kabel HDMI o standardzie Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet – oferuje możliwości:720p, 1080i, 1080p, 4K z 60Hz, HDR, 3D, Deep Color oraz Ethernet.

Dlaczego warto postawić na technologię Speed?

Przedstawiona powyżej specyfikacja to czyste informacje. Jak widać kable różnią się między sobą przede wszystkim możliwościami. Jednak technologia Speed HDMI Cable, dodatkowo z Ethernet, będzie jednym z lepszych wyborów.

Dlaczego? Otóż tego rodzaju kable umożliwiają przesyłanie obrazu w rozdzielczości zarówno Full HD, jak i 4k i 3D. Dodatkowo te kable zapewniają głębię kolorów, a także umożliwią transfer danych z Internetu.


Czy lepiej kupić kabel droższego producenta?

Czy może lepiej odpuścić sobie tańsze marki i porwać się na najlepszy model? Wydawałoby się, że właśnie to zapewni lepszą głębie kolorów, a być może nawet lepszą jakość obrazu, jednak nie ma żadnej różnicy pomiędzy drogimi i tanimi przewodami – przynajmniej w tych dwóch, wspomnianych już kwestiach.

Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej różnicy. Słabej jakości przewód nie zapewni wam solidnego połączenia. Kable są niezwykle podatne na zakłócenia zewnątrz. Innymi słowy tani przewód złej jakości może spowodować zanikanie dźwięku i obrazu, a jednocześnie może odmówić współpracy z urządzeniem o wysokim standardzie.


Jaki kabel HDMI do telewizora, monitora i telefonu?

W przypadku telewizora najlepiej sprawdzi się odpowiednio długi przewód HDMI w standardzie 2.0, zarówno z technologią Speed jak i Ethernet. Warto by miał on nawet kilka kilometrów, co zapewni odpowiednio duże pole manewru.

Podobnie w przypadku kabla HDMI do monitora, powinien on mieć odpowiednią długość i jakość. Warto w tym wypadku postawić na kabel, którego końcówka jest zakończona 24 karatowym złotem. Do telefonu natomiast, musimy zaopatrzyć się w kabel microHDMI, najlepiej w standardzie HighSpeed.


Ranking kabli HDMI – maj 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych kabli HDMI do telewizora i monitora. Tabela produktów aktualizowana jest każdego dnia.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *