Komputer stacjonarny do 1500 zł

Komputer stacjonarny do 1500 zł

Komputer stacjonarny PC Lenovo Desktop H50-50 z dyskiem HDD 500GB, pamięcią RAM 2GB oraz procesorem i3 4160.
Komputer stacjonarny PC Lenovo Desktop H50-50 z dyskiem HDD 500GB, pamięcią RAM 2GB oraz procesorem i3 4160.
Ze względu na praktycznie dowolne możliwości konfiguracyjne sprzęt stacjonarny za znacznie mniejszą cenę potrafi dorównywać parametrami laptopom z wyższej półki. Wykonanie popularnego „składaka” wiąże się jednak z ryzykiem niekompatybilności poszczególnych podzespołów, o której dowiadujemy się często już po fakcie.

Specyfikacje techniczne producentów często są niepełne, dlatego pozostaje nam zazwyczaj testowanie na własnej skórze lub też skorzystanie z pomocy serwisu komputerowego. Alternatywą jest zakup już gotowego sprzętu, bezpośrednio w salonie sklepu komputerowego. Jaki komputer stacjonarny (popularny PC) możemy otrzymać za kwotę do 1500 zł? Na co możemy liczyć jeżeli chodzi o możliwości wydajnościowe w tej cenie?


Obudowa komputera

W tym przypadku stosuje się najczęściej obudowy typu midi-Tower lub Tower, głównym wyróżnikiem pod kątem wyboru jest przede wszystkim jej wielkość oraz kolorystyka, rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, w jaki sposób rozmieszczone są poszczególne komory wewnątrz obudowy. Taka informacja przyda nam się, jeżeli kiedyś będziemy chcieli wykorzystać obudowę do modyfikacji naszego komputera stacjonarnego.


Zasilacz

W przedziale cenowym do 1500 zł królują raczej zasilacze z niskiej i średniej półki o mocy do 400-450W, co poniekąd determinuje kwestię zastosowania pozostałych komponentów – zasilacz o tej mocy nie będzie w stanie obsłużyć chociażby bardzo wydajnej karty graficznej czy też bardzo mocnego procesora. Warto jednak zapoznać się ze specyfikacją oferowanego do komputera stacjonarnego zasilacza i zapoznać się z opiniami.


Procesor

Procesory Intel oraz AMDMamy tutaj wybór pomiędzy tańszymi rozwiązaniami AMD oraz Intela. Na potrzeby multimedialnych oraz domowych zastosowań bardziej cenionymi egzemplarzami są te ze stajni Intel. W zestawach do 1500 zł królują przede wszystkim procesory Celeron, natomiast spotkać można już wydajniejsze 2-rdzeniowe procesory takie jak Pentium G – np. modele Intel Pentium G3250 oraz Intel Pentium G3260, czy też niektóre słabsze i3 (np. Intel i3 4160). Są to dobre procesory, w zupełności radzące sobie z domowymi zastosowaniami.


Pamięć RAM

Gotowe sprzedawane komputery stacjonarne do kwoty 1500 zł dysponują z reguły ilością pamięci RAM od 1GB do 8GB. Do sprawnego codziennego zastosowania warto wybierać modele wyposażone w 8GB pamięci, a także brać pod uwagę możliwości płyty głównej, m.in. maksymalną ilość obsługiwanej pamięci czy jej maksymalną częstotliwość. Przy dokładaniu kości RAM pamiętajmy, aby uzupełniać moduły o te same pamięci, o tej samej częstotliwości i tej samej pojemności. Dzięki temu układ będzie pracował wydajniej.


Dysk twardy

SSD czy tradycyjny HDD? Wzrost wydajności zestawu komputerowego przy zastosowaniu dysku SSD jest niepodważalny, jednak „stacjonarki” do 1500 zł dysponują najwyżej jednym dyskiem półprzewodnikowym SSD zazwyczaj o pojemności do 120GB. Taki rozmiar dysku może być niewystarczający do codziennego zastosowania, dlatego warto postawić na układ dysk SSD po system + pojemny dysk twardy HDD na magazyn danych.


Karta graficzna

Głównie mamy do dyspozycji zintegrowane układy graficzne AMD Radeon HD lub też technologie Intel HD. W tym przedziale cenowym nie dostaniemy niestety karty graficznej serii GTX od nVIDII czy też R5-9 od Radeona, warto natomiast poszukać gotowego zestawu dysponującego dedykowaną grafiką – choćby nVIDII Geforce GT serii 700 czy też 800 lub nawet jeszcze wydajniejszych modeli GTX.


Płyta główna

Jeżeli zdecydujemy się na płytę główną ze stajni AMD, wówczas w zestawie dostaniemy procesor także od AMD, z odpowiednim kompatybilnym socketem. Podobnie wygląda to z Intelem. W tańszych komputerach PC stosuje się starsze platformy takie jak np. AMD A58, A68 czy też Intel H81. Procesory Pentium G oferowane są przy platformach Intel H81.


Typy złącza w panelu przednim i tylnym

Zestaw powinien posiadać przynajmniej jedno wejście USB 3.0 na przednim panelu oraz 2 wejścia USB 3.0 w panelu tylnym. Przydatne inne złącza to audio, VGA, PS/2, HDMI, DVI-D czy też RJ45.

Pamiętajmy, że komputery stacjonarne są oferowane zazwyczaj bez monitora.


RANKING komputerów stacjonarnych PC do 1500 zł – kwiecień 2024

Zestawienie najchętniej wybieranych komputerów stacjonarnych w cenie do 1500 zł. Ranking powstał w oparciu o porównywarki cenowe.


Jaki sprzęt wybrać?

7 thoughts on“Komputer stacjonarny do 1500 zł

  1. Nigdy nie rozumiałem kupna komputerów stacjonarnych jako gotowych zestawów jednego producenta jak na przykład lenovo, czy hp. Oczywiście nie mam problemu z tymi firmami, tylko wiadomo, że one same nie produkują kart graficznych, czy procesorów tylko korzystają z rozwiązań innych firm więc tak czy tak mamy składaka, którego mogliśmy złożyć sami za mniejsze pieniądze. A co do komputera stacjonarnego za 1500 zł? Ja podziękuje…

  2. Odgrzałem swojego starego grata i nie potrzebowałem do tego 1500 zł 😀 Obudowa zalman mini atx (100 zł), zasilacz bequiet 600w bronze (150 zł), dysk goodram iridium pro 256 gb (329 zł) i karta graficzna gtx 750 ti (420 zł). Procesor q9505, ramy 4x2gb kingstona 1333cl9 i płytę główną msi g41m-p33 już miałem ze starego zestawu 😀

  3. Bardziej ryzykowny wariant to zakup używanych części i sklecenie wydajniejszej stacjonarki. Mi się udało w miarę zmieścić w budżecie biorąc obudowę tracera za 100 zł, zasilacz bequiet 500w bronze za 250 zł, dysk samsung pro 850 128gb za niecałe 400 zł, płytę gigabyte b85-d3h za niecałe 200 zł no i procesor i5-4460 za 700 zł, ram goodram 1600cl11 8gb 170zł. I patrz – jednak nie zmieściłem się – wyszło mi 1800 zł :/

  4. Potrzebowałem komputer pc za 1500 zł, bo n a więcej nie mogłem sobie niestety pozwolić. Służy generalnie do przeglądania internetu i do pracy, która nie ma wymagań na żadne obciążające programy, więc jest w porządku.

  5. Ciężko jest tak na prawdę znaleźć dobry i tani komputer stacjonarka. Trzeba zawsze iść na kompromis i z czegoś zrezygnować, bo inaczej to tylko będziemy podwyższać półkę cenową i przekroczymy budżet grubo.

  6. Ten budżet w zupełności wystarczy na tani komputer pc dla dziecka. Będzie on spokojnie dawał rade czy to w przeglądarce, grach czy filmach i nie będzie zbytnio obciążający dla naszego portfela 😉

  7. Taka cena pozwala zaopatrzyć nam się w gotowy komputer stacjonarny do pracy. Jeżeli ktoś potrzebuje kupić kilka lub kilkanaście komputerów do biura, tak jak było to w moim przypadku, to będą one idealne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *