Ranking przenośnych dysków zewnętrznych

Ranking przenośnych dysków zewnętrznych
przenośny dysk zewnętrzny, interfejs USB
przenośny dysk zewnętrzny, interfejs USB

Przenośny dysk zewnętrzny to popularna forma mobilnego nośnika danych. W zależności od typu urządzenia może on posiadać obudowę z dodatkowym zasilaniem lub też bez zasilacza (wtedy wystarczy jedynie podpiąć pod odpowiednie złącze, najczęściej USB).


Dysk zewnętrzny a format i rozmiar

Najchętniej wybierany jest nośnik o formacie 2,5 cala, inne typy to 1,8-calowy oraz 3,5-calowy (ten ostatni najczęściej występuje z obudową i dodatkowym zasilaniem). Rozmiar dysku przenośnego zależy od naszych preferencji oraz zapotrzebowania – w dobie malejących cen na nośniki SSD coraz chętniej zakupywane są przenośne dyski półprzewodnikowe, jednak nadal ich cena może odstraszać w kontekście pojemności przekraczających 1TB.

Na kopie zapasowe w zupełności powinien nam wystarczyć dysk HDD oferujący złącze USB w wersji przynajmniej 3.0 (większa przepustowość danych w porównaniu do USB 2.0).


Prędkość dysku zewnętrznego

Rzadko zdarza się konfigurowanie dysków przenośnych w macierze RAID 0, 1, 5 oraz 10. Wzrost szybkości zapisu/odczytu danych to jeden z czynników, dla których tworzymy chociażby Stripping (RAID 0, 5 lub 10), jednak i tak powinniśmy pamiętać o tworzeniu dodatkowych backupów (najlepiej serwer lub fizyczny dysk na kopię, jeśli zależy nam faktycznie na danych).


Wpływ interfejsu na szybkość dysku przenośnego

Im nowszy interfejs, tym w szybszym tempie odczytamy i zapiszemy dane na dysku zewnętrznym. W przypadku złącza USB mamy tu do czynienia z wsteczną kompatybilnością – posiadając nośnik z USB 3.0 spokojnie możemy go używać podpinając np. pod komputer z USB 2.0 (oczywiście musimy liczyć się ze stratą transferów).

Interfejs eSATA występuje w dyskach, które wymagają dodatkowego zasilania. Oferuje on transfer na poziomie do 3 Gbps, czyli nieco wolniej kopiuje on dane w porównaniu z USB 3.0 czy 3.1. Dla pasjonatów oferowany jest Thunderbolt, który w wersji 2 daje nam nawet do 20 Gbps.


Prędkość obrotowa dysku zewnętrznego

Oczywiście ten parametr dotyczy tylko dysków magnetycznych, gdyż w odróżnieniu od nośników SSD posiadają one ruchome elementy w postaci głowicy i talerza. Są one wolniejsze od dysków SSD, jednak nadal są najbardziej popularną formą magazynu danych.

Dyski zewnętrzne HDD oferujące prędkość obrotową na poziomie 10000 czy 7200 RPM są wydajniejszą opcją od nośników dysponujących prędkością 5400 RPM.

Alternatywą dla dysków zewnętrznych mogą być nośniki FlashUSB, czyli np. popularny pendrive – obecnie coraz tańsze.


Dyski zewnętrzne RANKING wrzesień 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych przenośnych dysków zewnętrznych. Ranking zawiera propozycje występujące zarówno z interfejsem USB, eSATA, jak i np. Thunderbolt.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *