Przy wyborze płyty głównej najistotniejszym elementem wpływającym na zakup tego lub innego modelu jest z reguły nasz budżet. W przypadku egzemplarzy oferowanych z podstawką LGA 1150 za całkiem przyzwoite pieniądze możemy otrzymać sprzęt, który dla większości użytkowników będzie całkowicie wystarczający.
Sam zakup to jednak nie wszystko – warto pomyśleć zawczasu o bardziej przyszłościowych rozwiązaniach (mowa o najnowszych typach chipsetów), dzięki czemu w późniejszym czasie będziemy mogli do naszej płyty głównej dodawać coraz to lepszy procesor nowszej generacji.
Chipsety pod LGA 1150
W sprzedaży dostępne są chipsety H81, B85, H97 i Z97 (nowsza generacja) oraz H87 i Z87 (starsza generacja). Jeżeli w przyszłości będziemy chcieli dołożyć do naszej płyty głównej procesor Intel Core V generacji o nazwie kodowej Broadwell, wówczas powinniśmy wybrać chipsety H97 oraz Z97. Jest to również istotna kwestia w kontekście ewentualnego zamontowania szybkiego dysku SSD na złączu M.2, oferowanego w niektórych płytach głównych z nowszymi typami chipsetów. Oferta Z97 skierowana jest również do pasjonatów gier, gdyż zastosowano w nich inne rozłożenie złącz PCI-E przydające się przy łączeniu kart w SLI (w przypadku nVIDII) lub CrossFire (w przypadku AMD), a także płyta główna z chipsetem Z97 posiada obsługę pamięci RAM z taktowaniem powyżej 1600 MHz.
Jaka płyta główna LGA 1150 do 500 zł?
W tym przedziale cenowym jesteśmy praktycznie przywiązani do chipsetu H81. Tego rodzaju płyty umożliwiają obsługę pamięci zazwyczaj do 16GB, umożliwiając obsługę takich procesorów jak Core i7, Core i5, Core i3, Pentium, Celeron (niestety nie najnowszej generacji, z reguły także bez obsługi procesorów z oznaczeniem kodowym K).
Rodzaj obsługiwanej pamięci to DDR3 o maksymalnym taktowaniu najwyżej 1600 MHz. Otrzymamy także najczęściej m.in. po 2 złącza SATA II i SATA III, 2x USB 2.0 i 2x USB 3.0, PCI Express x16 v2.0, D-Sub, DVI, PS/2 na klawiaturę i mysz, LAN (RJ45).
Tutaj mamy już wybór pomiędzy chipsetami Intel H81 a Intel B85. Za tę kwotę znajdziemy także płyty główne mogące obsłużyć 4 sloty pamięci RAM i 32GB DDR3. Obsługa procesorów Celeron, Core i3, Core i5, Core i7, Pentium (uważajmy na generację procesorów!).
Wyposażenie, jakie zawiera płyta główna, zawiera wszelkie wyżej wspomniane elementy, często natomiast oferowana jest większa ilość USB 2.0/1.1 czy też złącze HDMI w panelu tylnym.
Dysponując budżetem oscylującym wokół 500 zł mamy do wyboru całą gamę płyt głównych z różnorodnymi chipsetami Intel: H81, B85, H87, Z87, H97 i Z97. W tym przedziale cenowym spotkamy już płyty główne zdolne obsłużyć powyżej 16GB pamięci RAM, chociaż zdecydowana większość procesorów (nawet tej nowszej generacji) obsługuje maksymalnie właśnie 32GB.
Nie ukrywajmy jednak, że taka ilość pamięci jest bardzo rzadko wykorzystywana i instalowana przez użytkowników. Różnice w stosunku do tańszych modeli to z reguły bogatsze wyposażenie w postaci większej ilości złącz oraz obsługa procesorów najnowszej generacji (w przypadku chipsetu H97 i Z97), w tym także obecność złącza M.2 na szybki dysk SSD.
RANKING płyt głównych LGA 1150
Zestawienie najchętniej wybieranych płyt głównych pod socket 1150. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.
Najważniejsze, żeby płyta główna obsługiwała procesor, który chcemy kupić. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na ilość slotów do pamięci ram i ile tej pamięci obsługuje. Ogólnie dla mnie kryterium numer jeden jest możliwość rozbudowy, tak żebym nie musiał za rok chcąc dołożyć pamięci, wymieniać całej płyty głównej. Lepiej na starcie dołożyć 100 złotych ale mieć spokój na lata.
Ja osobiście kupiłem sobie GA-B85M-D3H ładnych parę lat temu i jestem z niej mega zadowolony. Za używkę dałem 170 zł, bardzo przyjemne uefi ma, wszystko intuicyjne. Wrzuciłem do niej i5-4460 i 32gb ramu, co w połączeniu z ssd 850 pro 128gb i bequietem 500W bronze L8 power daje więcej niż zadowalające rezultaty 🙂
Z tego socketa chyba najlepszą opcją jest postawić na płytkę z chpsetem z97, gdzie mamy już chociażby złącze m.2 z przepustowością do 10 Gb/s. Pod takiego Samsunga 960 Evo M.2 Nvme jak znalazł (o ile go wykryje :D).
Potrzebuję polecenia – jaka będzie dobra płyta socket 1150? Zastanawia mnie już to od jakiegoś czasu, bo chcę zmienić procesor, a co za tym idzie trzeba płytę z innym socketem. Jest tego tak dużo, że nie wiem totalnie na co się zdecydować.
Dla mnie tania płyta główna pod gniazdo 1150 to zdecydowanie marki ASRock. Bardzo fajny stosunek jakości do ceny, tym bardziej, że na nich podobno najlepiej kręci się procesory, więc jeżeli ktoś ma w planach oc, to jak najbardziej 😉