Ranking dysków SSD

Ranking dysków SSD

Podstawowa różnica pomiędzy dyskami SSD a dyskami HDD jest taka, że nośniki półprzewodnikowe (czyli SSD) nie posiadają ruchomych elementów w postaci głowicy i talerzy, a zamiast tego posiadają one bloki komórek, na których zapisywane są dane.

Komórki pamięci FLASH mogą występować w formie wielopoziomowej MLC (Multi Level Cell) oraz pojedynczej komórki SLC (Single Level Cell). Zdecydowanie droższymi dyskami są te dysponujące SLC.

Wybierając odpowiedni dysk SSD musimy pamiętać, że występują one w kilku formatach i interfejsach. Ponadto nie każdy komputer będzie posiadał złącza umożliwiające podpięcie nośnika danego typu. Zatem jak to wygląda w praktyce?


Dysk SSD z SATA

To z reguły standardowe dyski 2,5-calowe, dysponujące interfejsem SATA II lub najczęściej nowszym SATA III. Maksymalne osiągi tych dysków są ograniczone przez złącze – SATA III oferuje przepustowość na poziomie 6 Gb/s, w efekcie czego dyski osiągają prędkości zapisu/odczytu do około 560 MB/s. Do zdecydowanej większości zastosowań będą to w zupełności wystarczające parametry, stanowiące kilkukrotny przeskok wydajności z tradycyjnego talerzowego HDD na dysk SSD.

dysk SSD interfejs SATA 3
dysk SSD interfejs SATA 3

Na rynku znaleźć można również znaleźć dyski ze złączem mSATA oraz M.2 SATA, wyglądające na pierwszy rzut oka jak karta pamięci. Tego typu nośniki wykorzystuje się najczęściej w laptopach, a oferują one takie same parametry wydajnościowe jak dyski SSD w formacie 2,5 cala.

dysk SSD interfejs mSATA
dysk SSD interfejs mSATA
dysk SSD interfejs M.2 SATA
dysk SSD interfejs M.2 SATA

Dysk SSD z M.2 PCIe

Najnowsze rozwiązanie, oferujące najwyższą wydajność dzięki przepustowości łącza PCIe. Dyski dysponujące tym interfejsem osiągają nierzadko poziom odczytu przekraczający 2500 MB/s i zapisu grubo ponad 1000 MB/s.

dysk SSD interfejs M.2 PCIe NVME
dysk SSD interfejs M.2 PCIe NVME

Chcąc zakupić tego typu dysk musimy upewnić się, czy nasz sprzęt wspiera tę technologię i czy dysponuje odpowiednim złączem. W przypadku komputerów stacjonarnych można jeszcze pokusić się o zakup adaptera, który umożliwi podpięcie i obsługę dysku. W laptopach niestety jest to nieco bardziej skomplikowane.

Najnowsza technologia NVME zastosowana w dyskach SSD M.2 PCIe (zastąpiła wysłużone AHCI) wymaga płyty głównej, która obsługuje UEFI. Zwracajmy uwagę na wymiary tego typu nośników – obecnie oferowane są modele 2230, 2242, 2260, 2280 (najczęściej stosowane) oraz 22110. Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość w mm, natomiast pozostałe długość w mm.


Dyski SSD RANKING

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych nośników SSD. Ranking kwiecień 2024 zawiera propozycje występujące zarówno z interfejsem SATA/mSATA, jak i PCIe.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *