Ranking talerzowych dysków magnetycznych HDD

Ranking talerzowych dysków magnetycznych HDD

Pomimo rosnącej popularności nośników SSD tradycyjne nośniki talerzowe HDD nadal stanowią najbardziej popularną formę magazynu danych. Kluczowa w tej kwestii jest przede wszystkim cena, która pozwala „mieć więcej za mniej”.

wewnętrzny dysk twardy magnetyczny talerzowy HDD
wewnętrzny dysk twardy magnetyczny talerzowy HDD

W odróżnieniu od SSD dyski magnetyczne posiadają części ruchome w postaci talerzy magnetycznych oraz głowicy, przez co z biegiem czasu ulegają one zużyciu i tym samym są one uznawane za bardziej awaryjne.


Format dysku HDD

W tym przypadku zasada jest prosta – na potrzeby komputera stacjonarnego możemy zakupić dysk 2,5- lub 3,5-calowy, natomiast do laptopa zmieści się nam mniejszy nośnik o formacie 2,5-cala.


Interfejs dysku HDD

Podstawowym interfejsem dla dysku wewnętrznego jest obecnie SATA. W tym przypadku mamy do dyspozycji trzy warianty:

  • SATA III – przepustowość do 6 Gb/s, najczęściej spotykane i oferowane w dyskach magnetycznych;
  • SATA II – przepustowość do 3 Gb/s, starsze typy nośników;
  • SATA I – przepustowość do 1,5 Gb/s, najstarszy typ SATA.

Prędkość zapisu i odczytu dysku HDD

Ważne kryterium wyboru – im wyższy jest poziom zapisu i odczytu, tym z wydajniejszą jednostką mamy do czynienia. Wybierajmy te oferujące przynajmniej 100 MB/s.


4. Prędkość obrotowa dysku HDD

Najszybsze dyski talerzowe oferują prędkość obrotową na poziomie 10000 RPM (obrotów na minutę). Najczęściej spotykanymi wariantami są natomiast 7200 RPM (wystarczające w zupełności jako szybki magazyn danych) oraz 5400 RPM (wolniejsze, ale z reguły cichsze).


Pamięć cache

Im więcej oferuje nośnik pamięci cache, tym z reguły jest on wydajniejszy i tym samym szybszy. Zwracajmy również uwagę na ten parametr.


Pojemność dysku twardego

Obecnie na potrzeby magazynu danych największą popularnością cieszą się dyski twarde o pojemności przynajmniej 1 TB, co w zupełności wystarczy znacznej większości konsumentów. Podmioty gospodarcze cechujące się większym zapotrzebowaniem wybierają nośniki o pojemności przynajmniej 4, 6 czy nawet 8 TB.


Dyski magnetyczne HDD RANKING

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych talerzowych dysków magnetycznych. Ranking maj 2024 zawiera propozycje nośników służących jako dyski twarde wewnętrzne z interfejsem SATA III.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *