Kupując komputer czy laptop skupiamy się na jego aspektach wizualnych, czyli na jego wielkości i designie lub na marce, a zapominamy o jego wnętrzu. Dla osób, które nie interesują się branżą komputerową, zakup dobrego technicznie komputera może stanowić ogromny problem. Ten krótki artykuł pomoże zrozumieć pojęcie pamięci RAM oraz jej funkcji, co będzie potrzebne do zakupu odpowiedniego komputera.
Co to jest pamięć RAM i jakie są jej rodzaje?
Pamięć RAM to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej. Skrót RAM oznacza „Random Access Memory”, to znaczy, że pamięć RAM odpowiada za tymczasowe przechowywanie danych, związanych z wykonywanymi procesami i używanymi plikami. Niezwykłe jest to, że przechowywanie oraz usuwanie danych jest bardzo szybkie, gdy tylko dane pliki przestają być używane, są od razu usuwane, aby jak najszybciej zrobić miejsce na następne.
Reasumując warto kupić pamięć podręczną odpowiednio pojemną i szybką.
Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje pamięci podręcznej. Rodzaje pamięci RAM:
- DDR
- DDR2
- DDR3
- DDR4
Pierwsze dwa rodzaje wyszły już z użytku i zastosowanie ich nie ma już sensu, ponieważ są zbyt wolne do zapisu i odczytu. W obecnych czasach wykorzystywane są pamięci DDR3 oraz DDR4. Po pierwsze są znacznie szybsze co idzie w parze z coraz bardziej skomplikowaną technologią, a po drugie pozwalają na „spakowanie” większej ilości danych i plików. Jakie są różnice między tymi rodzajami?
Pamięć DDR3 – ich moduły mogą mieć pojemność nawet do 16 GB, a szybkość zapisu i odczytu danych to 800 – 2400 MT/s.
Za to pamięć DDR4 – to najnowsza pamięć i ma lepsze osiągi od DDR3. Jej pojemność może dochodzić do nawet 64 GB, a prędkość do 3200 MT/s. Jeszcze jednym plusem jest wysoka energooszczędność w porównaniu z poprzednikiem.
Jakie funkcje posiada pamięć RAM?
Poprzedni rozdział opowiadał o pamięci RAM bardzo teoretycznie, czas na praktycznie wykorzystanie tego elementu.
Dzięki pamięci RAM możemy korzystać jednocześnie z wielu programów oraz przeglądać dużą ilość stron internetowych, im lepsza pamięć RAM tym mniej zawieszeń i zacięć systemu. Kiedy używamy komputera do pracy, pamięć RAM jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala nam na komfortowe i profesjonalne obsługiwanie programów graficznych lub do obrabiania filmów.
Komputer może służyć również tylko do grania. Obecnie tworzy się gry komputerowe naprawdę dobrej jakości, które potrzebują dużo miejsca w pamięci podręcznej ze względu na ilość efektów specjalnych i graficznych.
Reasumując pamięć RAM to bardzo ważny element każdego komputera, który ma wpływ na jego wydajność.
Jaką pamięć RAM wybrać?
Pamięć RAM należy dostosować do realnych potrzeb. Kiedy korzystamy z komputera, przeglądając jedynie strony internetowe i od czasu do czasu oglądamy film, z pewnością wystarczy nam podstawowy pakiet. Jeżeli komputer to nasze narzędzie pracy, obrabiamy zdjęcia w programach graficznych czy filmy, potrzebujemy większej i szybszej pamięci podręcznej.
Dodatkowo, musi być ona kompatybilna z resztą komputera. Należy więc zwrócić uwagę na:
- Rodzaj płyty głównej – pamięć RAM musi być kompatybilna z płytą główną komputera,
- Pojemność – zasada jest prosta, że im większa pojemność tym lepiej dla komputera,
- CAS latency (CL) – jest to opóźnienie RAM, to parametr, który określa czas od wysłania żądania do jego realizacji, im mniejsza wartość CL, tym lepiej,
- Częstotliwość taktowania – szybkość wykonywania wszelkich działań.