Tablet 3G/4G

Tablet 3G/4G

tablety 3G i 4G

W ostatnich latach tablety zaczynają z powodzeniem zastępować komputery przenośne. Dobry tablet jest niezastąpiony w podróży ze względu na niewielkie rozmiary i wagę, lecz aby spełniał swoją rolę musimy mu zapewnić stabilne połączenie z siecią internetową. Wśród konsumentów coraz większą popularnością cieszą się obecnie tablety 3G i 4G. Który z nich jest lepszy?

Posiadacze tabletów mogą uzyskać łączność internetową bazując na kilku technologiach, m.in. 3G, 4G, bluetooth oraz Wi-Fi. Jakie możliwości stwarzają te z nich, które są dostępne dla użytkowników urządzeń mobilnych z wbudowanymi fabrycznie modemami?


Tablet z fabrycznym modelem 3G

Czym charakteryzuje się tablet 3G? Oznaczone w ten sposób urządzenie zawiera wbudowany modem 3G, który umożliwia nawiązywanie łączności z siecią komórkową. Aby uzyskać dostęp do globalnych danych wystarczy wsunąć do odpowiedniego gniazda kartę SIM operatora komórkowego. Dzięki temu tablet sprawdzi się w delegacjach oraz w przypadku osób, które często się przemieszczają, ponieważ będzie utrzymywał zasięg z siecią nawet w miejscach pozbawionych Wi-Fi. Większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażona także w moduł GPS, który umożliwia uzyskanie dostępu do map w trybie online i ułatwia odnalezienie drogi w nieznanym mieście, a także pomaga efektywnie zaplanować trasę.

Niewątpliwą zaletą tabletu 3G jest większa swoboda wynikająca z braku kabli, które są zbędne w przypadku sprzętu z wbudowanymi modemami. Tego typu urządzenie sprawdzi się zawsze wtedy, gdy pojawi się konieczność przesłania ważnych firmowych danych w trakcie podróży. Dzięki niemu pracownik nie będzie już zależny od nienależycie zabezpieczonej sieci Wi-Fi, z którą połączenie może zostać w każdej chwili przerwane, lecz skorzysta z pewnego źródła łączności z globalną siecią. Własny dostęp do sieci jest też niezastąpiony w domu, w którym brakuje internetu bezprzewodowego.


Technologia 3G Ready

Istnieje znacząca różnica pomiędzy tabletem 3G a urządzeniem oznaczonym jako 3G Ready. W pierwszym przypadku użytkownik otrzymuje sprzęt z fabrycznie wbudowanym wewnętrznym modemem. W drugim natomiast tablet będzie mógł potencjalnie połączyć się z siecią komórkową, jeżeli zostanie do niego podłączony zewnętrzny modem 3G. To rozwiązanie jest dość problematyczne, ponieważ zakłada konieczność noszenia przy sobie osobnego modemu przyłączanego w razie potrzeby poprzez port USB. Co więcej, nie każde urządzenie może pasować do danego modelu. Może się więc okazać, że pomimo zakupu dodatkowego modemu nie uda się uzyskać połączenia z internetem, ponieważ tablet nie jest z nim kompatybilny.

Obecne tablety z technologią 3G oferowane są praktycznie tylko z systemem operacyjnym Android.

Tablety 3G z systemem Android RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tablety 3G z systemem operacyjnym Android w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Obsługa Aero2

W takiej sytuacji ostatnią deską ratunku pozostaje skorzystanie z bezpłatnego internetu Aero2. Aby tego dokonać, trzeba zamówić specjalną kartę SIM, a następnie umieścić ją w tablecie obsługiwanym przez system Android. Aby karta została wykryta może być konieczne ponowne uruchomienie urządzenia. Następnie należy skonfigurować tablet włączając równocześnie transmisję danych w sieci komórkowej oraz transmisję danych w roamingu. Kolejnym krokiem będzie ustawienie opcji „tylko WCDMA” oraz utworzenie nowego punktu dostępowego. Po zakończeniu powyższych działań tablet powinien uzyskać dostęp do darmowego internetu. Niektóre modele mogą mieć jednak problem z łącznością z Aero2, informację na ten temat warto więc sprawdzić jeszcze przed zakupem urządzenia.


Technologia 4G

Tablet 4G stanowi dobrą alternatywę dla wcześniejszych rozwiązań, ponieważ umożliwia połączenie z szybką siecią LTE, której prędkość minimalna pobierania danych powinna wynosić aż 100 Mbit/s w podróży, a więc np. podczas jazdy samochodem lub pociągiem. Przy wykorzystaniu stacjonarnym prędkość teoretycznie wzrasta do 1 Gbit/s. W praktyce jednak te wartości są o wiele niższe. Choć w przyszłości technologia LTE prawdopodobnie się rozwinie, to na razie nie ma więc sensu wybierać pomiędzy tabletem 3G i 4G, ponieważ różnice są niewielkie. Warto za to wyposażyć się w urządzenie obsługujące obydwie technologie.

Obecne tablety z technologią 4G oferowane są praktycznie tylko z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

Tablety 4G z systemem Android RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tablety 4G z systemem operacyjnym Android w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tablety 4G z systemem iOS RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tablety 4G z systemem operacyjnym iOS w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Parametry

Urządzenia 3G i 4G różnią się od siebie pod względem technologicznym, lecz warto pamiętać, że najlepszy tablet nie tylko sprawnie łączy się z internetem, ale również umożliwia wygodną pracę i zapewnia dodatkowe funkcjonalności. Wiele tabletów może zastępować telefony, ponieważ umożliwiają wykonywanie połączeń głosowych oraz przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Kupując taki sprzęt warto sprawdzić, czy można do niego podłączyć słuchawki, które zwiększą komfort prowadzenia rozmowy.

Dobrym wyborem będzie z pewnością zakup tableta z dwoma slotami kart SIM, które umożliwią korzystanie z sieci 3G lub 4G, bądź Aero 2 bez konieczności przekładania kart. A jeżeli jeszcze dwuslotowy model będzie wyposażony w minimum czterordzeniowy procesor oraz co najmniej 2-4 GB pamięci RAM, to nie ma sensu tracić czasu na poszukiwanie lepszego modelu, sprzęt w takiej konfiguracji powinien sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wybrednych użytkowników.

Tablety 3G i 4G zapewniają wygodę i komfort łączenia się z internetem niezależnie od miejsca oraz dostępu do darmowych sieci. I choć na razie technologia LTE funkcjonuje bardziej jako obietnica uzyskania ogromnych szybkości pobierania danych w przyszłości, to nic nie stoi na przeszkodzie, by już teraz zapewnić sobie do niej dostęp, korzystając równocześnie z 3G oraz pozostając otwartym na bezpłatne formy łączności internetowej.


Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Tablet 3G/4G

  1. Po pierwsze, na tę chwilę tablet to świetne rozwiązanie i właściwie powoli robi się z tego swego rodzaju must have. W dzisiejszych czasach w grę wchodzi tylko tablet 4G, gdyż 3G to powoli przestarzały standard i bez sensu jest wydawanie pieniędzy na coś, co jest już stare. Możliwości i zasięg internetu LTE są tak duże, że szkoda byłoby kupując tablet 3G, rozmyślnie się ich pozbawiać

  2. Tablety są już teraz tak popularne, że wszędzie można je kupić. Warto zerknąć na modemy. Jeżeli nie potrzebujemy na tablecie korzystać z internetu, bo nie zawsze ktoś tego potrzebuje to w zupełności wystarczy nam 3g. Czasami tablet służy tylko jako gadżet dla dzieci, a te musza mieć zawsze połączenia z internetem.

  3. Warto by tablet miał już 4g, ponieważ 3g można pozostawić wiele do życzenia. Jeżeli podróżujemy i potrzebujemy połączenia z internetem wszędzie, to zdecydowanie 4g będzie bardziej użyteczne. W dobrych pieniądzach można kupić naprawdę dobry sprzęt, więc to już kwestia naszego gustu co wybierzemy.

  4. Mam tablet od Apple’a i nie wiem czy zamieniłbym go na inny. Może kwestia tego, że inne sprzęty typu laptop i telefon mam od tego samego producenta i wszystko jest sprawnie połączone. Jedyne co odstrasza, to niestety cena, ale według mnie zdecydowanie warto.

  5. W kwestii tabletów i sprzętu elektronicznego od dawna korzystam z „jabłka”. Kupując od nich mam pewność, że sprzęt posłuży kilka ładnych lat i nie będzie ścinek po roku, oraz, że sprzęt ma wsparcie od producenta na bieżąco w kwestii oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *