Przegrzanie komputera to groźne zjawisko, które może mieć różne konsekwencje, od nieco głośniejszej pracy komputera, przez obniżenie taktowania procesora, zwane dławieniem, aż po najpoważniejsze w skutkach uszkodzenie podzespołów komputera.
Przegrzać może się nie tylko procesor, ale także karta graficzna, sekcja zasilania znajdująca się na płycie głównej oraz rdzeń i sekcja zasilania karty graficznej. Bez wątpienia, chcąc uniknąć kłopotów i kosztów związanych z naprawą, musimy dbać o chłodzenie komputerowe.
Czym jest chłodzenie i kto musi o nim pamiętać?
Komputer to sprzęt elektroniczny, które działa dobrze pod warunkiem, że jego użytkownik o niego dba. Na początku swojego działania urządzenia elektroniczne pracują cicho, z czasem stają się coraz głośniejsze, a ich wydajność maleje, co jest efektem działania kurzu i brudu, który osadza się w zakamarkach komputera.
Kurz działa jak izolator i sprawia, że podzespoły nie mogą efektywnie oddawać ciepła, czemu możemy zapobiec regularnie czyszcząc komputer. Ponadto warto pogrupować i spiąć kable, a także zamontować wentylator wciągający powietrze na przedniej dolnej części obudowy; na tylnej, górnej części trzeba założyć wentylator wyrzucający z niej powietrze. Zimne powietrze będzie wciągane, ogrzewane przez gorące podzespoły i wyrzucane na zewnątrz.
Wentylatory powinny być możliwie jak największe, gdyż pracują one ciszej. W ten sposób dbamy o cyrkulację powietrza, co jest podstawą chłodzenia komputera.
Chłodzenie powietrzem
Najstarszym sposobem na chłodzenie podzespołów komputera jest chłodzenie powietrzem, w którym wykorzystuje się, jak sama nazwa wskazuje, powietrze. Każdy procesor oferowany na rynku chłodzony jest zestawem składającym się radiatora i wentylatora. Ten pierwszy, przytwierdzony do procesora, absorbuje ciepło wydzielane przez układ obliczeniowy. W celu polepszenia przewodnictwa powierzchnię styku procesora i radiatora smaruje się pastą termoprzewodzącą – silikonową bądź wydajniejszą, z elementami srebra. Z kolei wentylator zintegrowany z radiatorem odprowadza ciepło absorbowane przez ten element układu chłodzenia. Systemy chłodzenia dzieli się na pasywne i aktywne. Pierwsze z nich to rodzaj chłodzenia, w którym wymianę ciepła między urządzeniem a otoczeniem zapewnia metalowy radiator. Nie ma więc potrzeby używania wentylatorów, aby wymusić dodatkowy obieg powietrza.
CHŁODZENIE PROCESORA (CPU)
Wentylatory CPU RANKING (chłodzenie procesora) wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych wentylatorów do procesorów. Produkty często oferowane są w konfiguracji radiator + wentylator.
Taki system chłodzenia komputerowego pracuje cicho i nie wymaga zasilania, ale jest mało wydajny. W związku z tym jest także mało skuteczny w przypadku tak ważnego zadania, jakim jest chłodzenie procesora, który nagrzewa się bardzo mocno. Stosuje się wtedy chłodzenie aktywne, w którym wymianę ciepła między urządzeniem a otoczeniem zapewnia metalowy radiator, na którym instaluje się wentylator. Jego zadaniem jest wymuszenie obiegu powietrza między żeberkami radiatora, co obniża temperaturę urządzenia. Takie chłodzenie stosuje się dla ważnych części komputera, choćby CPU, czyli centralnej jednostki wykonawczej (skrót pochodzi od pierwszych liter nazwy w j. angielskim – Central Processing Unit), która pobiera dane z pamięci i wykonuje na nich działania. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dane chłodzenie jest uniwersalne – tzn. można je zamontować na podstawce pod socket Intela oraz AMD (niektóre zestawy chłodzące mają dedykowane rozwiązania tylko dla jednej firmy).
Radiatory CPU RANKING (chłodzenie procesora) wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych radiatorów do procesorów. Produkty często oferowane są w konfiguracji radiator + wentylator.
CHŁODZENIE KARTY GRAFICZNEJ (GPU)
Chłodzenie karty graficznej i innych ważnych elementów komputera jest niezwykle istotne, a gdy istnieją obawy, że dochodzi do przegrzewania, należy wyczyścić radiatory i wentylatory z kurzu oraz zmienić pastę termoprzewodzącą, która z biegiem czasu zmienia się w twardą, izolującą skorupę. Wydajniejsze karty graficzne oferowane na rynku posiadają przeważnie dedykowane i autorskie układy chłodzące, które z reguły wystarczają w codziennym użytkowaniu. Dla graczy natomiast rekomendowane jest dokupienie dodatkowych elementów wspomagających chłodzenie.
Radiatory VGA RANKING (chłodzenie karty graficznej) wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych radiatorów VGA do kart graficznych. Produkty często oferowane są w konfiguracji radiator + wentylator.
Wentylatory GPU RANKING (chłodzenie karty graficznej) wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych wentylatorów GPU do kart graficznych. Produkty często oferowane są w konfiguracji radiator + wentylator.
W związku z tym, że komputery zawierają coraz więcej elementów, a procesory realizują dużo „zadań”, problem nagrzewania się podzespołów stał się poważny. Producenci, aby zapewnić skuteczne chłodzenie procesora i cichą pracę systemu, wpadli na pomysł instalacji tzw. heat pipe, czyli rurki, w których znajduje się ciecz, która pod wpływem temperatury zamienia się w gaz. Szczelną rurkę wypełnia się (ale nie całkowicie) cieczą o niskiej temperaturze wrzenia, którą dodatkowo obniża panujące w rurce ciśnienie. Jeden z końców rurki mocuje się do elementu odbierającego ciepło z CPU, a drugi do radiatora, który rozprasza ciepło i usuwa je na zewnątrz.
=> Radiatory i wentylatory pamięci RAM <= |
|
=> Radiatory i wentylatory do dysku HDD <= |
Chłodzenie wodne
Osoby, które przy komputerze pracują, oglądają filmy czy słuchają muzyki, z pewnością nie będą musiały martwić się o dodatkowe czy alternatywne chłodzenie komputerowe. Inaczej jest w przypadku komputerowych maniaków, choćby graczy, którzy dodają do procesora kolejne elementy, chcąc uczynić go wydajniejszym, czy osób, które pracują z zaawansowanymi aplikacjami np. oprogramowaniem AutoCad, co wpływa na przegrzewanie się komputera.
Panaceum na takie problemy jest układ chłodzenia cieczą, zwany LC (ang. Liquid Cooling). W zastępstwie radiatora, na procesorze montuje się blok wodny, będący metalową płytką, przez którą przepływa ciecz absorbująca i odprowadzająca odebrane z metalu ciepło. Cyrkulację cieczy w systemie zapewnia niewielka pompa rotacyjna, która wprowadza ciecz w ruch, tłocząc ją do poszczególnych elementów systemu, scalonych ze sobą za pomocą węży z tworzyw sztucznych. Ciecz odbiera ciepło, a następnie transportuje do chłodnicy, która rozprasza je poza cały układ. Temperatura cieczy po przejściu przez chłodnicę jest odpowiednio niższa, a więc może zostać wykorzystana do ponownego transportu ciepła. W ten sposób obieg cieczy w układzie się zapętla. Ten sposób chłodzenia komputerowego generuje znacznie niższy poziom hałasu, co jest jego wielką zaletą.
Chłodzenie wodne (zestawy) RANKING wrzesień 2024
Zestawienie najchętniej kupowanych wodnych zestawów chłodzących.
Bez względu na to, jaki system chłodzenia wybierzemy, należy pamiętać, jak ważne jest dbanie o to, by sprzęt się nie przegrzewał. Być może nie musimy kupować dodatkowych elementów, a po prostu wystarczy oczyścić komputer z kurzu i umiejscowić go tak, by wszystkie wyloty wiatraczków mogły nabierać chłodne powietrze z zewnątrz. Nade wszystko jednak, dbajmy o zestaw komputerowy, by służył nam on jak najdłużej i najlepiej.
Chłodzenie jest naprawdę ważne. Powinniśmy zainwestować w dobre wentylatory, a przede wszystkim czyścić je regularnie (zwykłe sprężone powietrze wystarczy). Dodatkowo solidne radiatory i raz na jakiś czas wymieniajmy pastę termoprzewodzącą, a wszystko będzie ok. Samemu kiedyś o to nie dbałem i musiałem odkręcać boczną ścianę obudowy żeby chłodzić komputer 🙂
Ja mam chłodzenie od silentium pc i z całego serca mogę firmę polecić. Solidnie wykonane produkty i generalnie polski dobry serwis. Poza tym to trzeba odpowiednio dobrać co do wysokości obudowy, więc trzeba na to uważać
Chłodzenie zdecydowanie jest lepsze niż boxowe. Dedykowane przez producenta jest głośne i zawyczaj słabo chłodzi. Najlepiej sprawdza się, gdy chcemy podkręcić nasz procesor, bo na boxie ciężko cokolwiek zwojować.
Dzięki wielkie, znalazłem chłodzenie do procesora intel socket 1150 i to całkiem w dobrej cenie. Fajnie, że podane są dokładne wymiary, bo można sobie wymierzyć i dopasować do obudowy, jaką posiadamy 😉
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie chłodzenie wodne komputera i nie mogę się do tego zebrać. Posiada ktoś i może polecić? Ja osobiście mam cały czas boxowe i wymiana nastąpi prędzej czy później, ale nie wiem czy pchać się w wodne czy po prostu kupić klasyczne.