Procesor do gier do PC

Procesor do gier do PC

procesory do gier Intel i AMD

Wybór sprzętu komputerowego nie jest łatwym zadaniem. Zanim do niego przystąpimy, musimy określić swoje możliwości finansowe, a nade wszystko zastanowić się, do czego jest nam potrzebny komputer. Tworząc zestaw komputerowy, pamiętajmy o tym, że ważna jest nie tylko wydajność komputera, ale także jakość podzespołów. Dla gracza komputerowego ważna będzie wydajna karta graficzna i sprawna, szybka maszyna, którą będzie można rozbudowywać w oparciu o dobry procesor.


Wybieranie procesora. Od czego zacząć?

Gracze komputerowi uważani są za specjalistów od wybierania sprzętu, gdyż nowe gry wymagają coraz lepszych zestawów, a ich użytkownicy muszą wiedzieć, jak ulepszać komputer, którym dysponują. Z pewnością jednak początkującym graczom przyda się mała ściąga zawierająca wiedzę o tym, jak wybrać najlepszy procesor.

Kupując odpowiedni procesor do naszego komputera, musimy pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Po pierwsze CPU (procesor) musi pasować do gniazda (inaczej socketu) w płycie głównej. Procesor filmy Intel będzie pasował jedynie do płyty głównej tej firmy, a płyta AMD będzie kompatybilna wyłącznie z procesorem tego producenta. Decydując się na zakup, musimy o tym pamiętać.

Do procesorów dodawane jest chłodzenie, które składa się aluminiowego bądź miedzianego radiatora i wentylatora. Zestaw ten wystarczająco chłodzi CPU, ale jeśli przewidujemy duże obciążanie komputera, warto zakupić inne, lepsze chłodzenie. Na pewno trzeba to zrobić, jeśli planujemy tak zwane podkręcanie (ang. overclocking) komputera, przez które rozumie się taktowanie procesora szybszym zegarem, co ma poprawiać jego wydajność. Jest to powodem zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną, podnosi się także temperatura czipa. Na overclocking pozwalają tylko niektóre procesory firmy AMD oraz procesory Intela z końcówką „K” oraz „X” w nazwie. Takie modele są droższe, ale jeśli planujemy „podkręcanie”, taka wiedza może pomóc w podjęciu decyzji.


Najlepszy procesor w komputerze dla gracza

Najważniejszym zadaniem procesora w grach komputerowych jest wysyłanie zestawu poleceń do karty graficznej. Procesor odpowiada za, pojawiające się w grach, określenie trajektorii wirtualnego pocisku, obliczenie pozycji przeciwnika, ruch liści czy gałęzi. Zadaniem karty graficznej zaś jest zadbanie o geometrię obrazu czy nakładanie tekstur. Wykorzystanie karty graficznej czy procesora zależy więc od rodzaju gry; dla przykładu, do gier strategicznych czy MMO (skrót pochodzi od angielskich słów Massively Multiplayer Online Game). Są to gry komputerowe, w których rozgrywka odbywa się przez Internet) potrzebny jest bardzo wydajny komputer.


Procesory AMD do gier RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane procesory AMD do gier w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Ranking uwzględnia procesory, które mogą być przeznaczone pod inne gniazda (socket).


Na co zwracać uwagę, wybierając procesor do gier?

Jaki procesor Intel Core do gier?Zwiększenie wydajności procesorów związane jest z dużą liczbą rdzeni (lub wątków), co sprawia, iż każdy gen (fizyczny lub wirtualny) odpowiada za wykonywanie innego zadania, co w dużej mierze przekłada się na wydajność jednostki. O szybkości procesora decyduje również taktowanie – im jest ono wyższe, tym szybszy procesor, czyli mniejsze jest prawdopodobieństwo, że pojawi się ograniczenie w odbiorze graficznym gry. Jeśli więc mamy mniejszy budżet, kupmy starszy procesor o niższym bazowym taktowaniu, ale z odblokowanym mnożnikiem, co umożliwi „podkręcenie” procesora.

W procesorach stosuje się zazwyczaj trzy poziomy pamięci cache: L1, L2 oraz L3, a im jej więcej, tym lepiej, gdyż właśnie w pamięci podręcznej przechowywane są potrzebne dane, do których można odwołać się w dowolnej chwili. Sprawia to, iż czas dostępu jest dużo krótszy niż w przypadku pamięci RAM.


Przegląd procesorów do gier

Wśród najlepszych procesorów do komputerów dla graczy wymienia się produkty dwóch firm: Intel i AMD. W rankingach, które prowadzą gracze procesory i5, i7 oraz najnowsze dziecko i9 Core z serii K oraz X wymieniane są jako jedne z najlepszych. Posiadają one przynajmniej cztery rdzenie i wysoką wydajność jednowątkową oraz funkcję Turbo, która dostosowuje taktowanie rdzeni w zależności od wybranego scenariusza pracy.

Jaki procesor AMD do gier?Dla osób, które chcą bardzo przyspieszyć swój procesor, najlepszym wyborem będzie właśnie i5, i7, i9 z K lub X na końcu nazwy (wybór także w zależności od planowanego budżetu oraz przeznaczenia), w którym mnożnik jest całkowicie odblokowany. AMD FX-8320 zaś to tańsza propozycja konkurencyjnej firmy; jest on jednakże słabszy niż procesor i5, ale również daje szansę na „podkręcenie”. Chcąc poprawić swoje notowania AMD wypuściło rodzinę nowych procesorów AMD Ryzen 3,5 oraz 7, stanowiące znaczny przeskok wydajnościowy.

Bardzo nowoczesną propozycją jest procesor i7 wyposażony w osiem wątków i wysoką wydajność jednowątkową (ze względu na bardzo wysokie ceny nowych procesorów i9 modele i7 są najchętniej wybierane przez pasjonatów gier). Core i7 również posiadają funkcję Turbo, która w dynamiczny sposób dostosowuje taktowanie rdzeni w zależności od wybranego scenariusza pracy. Działa to w następujący sposób: jeśli obciążane jest wiele rdzeni (np. podczas kompresji wideo), częstotliwość wzrasta o 200 MHz; gdy zaś nie potrzeba wydajności wielu rdzeni, rośnie nawet o 400 MHz, zależnie od modelu.

Procesory i7 oraz i9 są więc symbolem bardzo wysokiej wydajności, stając się najlepszym wyborem dla zapalonych graczy. Taki sprzęt z pewnością umożliwi uruchamianie gier w najwyższych ustawieniach graficznych i przetwarzanie skomplikowanych projektów graficzno-wizualnych. Procesory AMD uważane są za nieco gorsze, stąd poleca się procesor i5 i jego nowszą wersję, i7. Wybierajmy modele wydajniejsze, z odblokowanym mnożnikiem, który pozwoli na „podkręcenie”. Dla entuzjastów z pewnością godną rozważenia propozycją będzie zakup najnowszych procesorów serii i9.

Procesor jest sercem każdego komputera, gdyż odpowiada za dostarczenie mocy obliczeniowej. Gracze komputerowi potrzebują mocnego i dobrego sprzętu, który pozwoli im na cieszenie się z gry. Dobry procesor dla gracza powinien mieć przynajmniej cztery rdzenie, taktowanie powyżej 3,2 GHz, cache L3 oraz odblokowany mnożnik. Wyposażeni w taką wiedzę możemy udać się na poszukiwanie sprzętu idealnego.

Przy wyborze konkretnego modelu procesora zwracajmy uwagę na jego socket, czyli gniazdo.


Procesory Intel do gier RANKING lipiec 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane bardzo wydajne procesory Intel do gier w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Ranking uwzględnia procesory, które mogą być przeznaczone pod inne gniazda (socket).


Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Procesor do gier do PC

  1. Osobiście jestem zwolennikiem Intela i to ich procesor bym wybrał. Są droższe, to prawda, ale mają lepszą wydajność, co pokazują liczne testy. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma co się rzucać na najwyższy model i płacić kilka tysięcy złotych za sam procesor. Taki intel i7 jest genialny ale jego możliwości wykorzystają osoby zajmujące się grafiką, montujące filmy itd. jako procesor do gier świetnie sprawdzi się i5.

  2. Amd już powoli nadgania intela, a ostatnia nakładka Windowsa osłabiła Intela, więc amd jest dobrym rozwiązaniem do gier, a przede wszystkim budżetowym. Ryzeny są warte swojej ceny i warto poświęcić im trochę u wagi, fakt faktem Intel jest dużo bardziej popularny i ma lepszą reklamę.

  3. Intel jest zdecydowanie bardziej popularny. Do gier procesor Intel jest wybierany znacznie częściej niż amd. Firma ma bardzo dobrą reklamę i wspiera różne turnieje, więc nic dziwnego, że jest częściej wybierana.

  4. Ja zawsze wybierałem Intela i tak chyba pozostanie. Jestem przekonany co do tej firmy, chociaż AMD ostatnimi czasy dostaje równie dobre wyniki. Powiedzmy, że AMD jest tańsze, ale wydajność zdecydowanie leży po stronie Intela zarówno w codziennym użytkowaniu jak i w grach komputerowych.

  5. Do grafiki używam od dawna procesorów AMD. Spisują się bardzo fajnie, co najlepsze są dużo tańsze niż czołowe modele intela i według mnie po prostu warto. W grach jak w grach, tam lepiej warto wybrać Intela bo jest wydajniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *