Hosting to usługa najmu powierzchni dyskowej i związanych z tym zasobów towarzyszących maszyny, która jest podłączona do internetu. Serwery odpowiedzialne są m.in. za utrzymanie strony internetowej w sieci i poczty elektronicznej. Dostawca usługi w ramach hostingu określa również poziom przepustowości danego sprzętu.
Sprzedając usługę hostingu, operatorzy serwerów nie tylko zapewniają odpowiednią powierzchnię dyskową, ale również często gwarantują procentowy czas bezawaryjnego ich działania (tzw. uptime). Najlepsi dostawcy zapewniają nawet do 99% uptime’u i w przypadku, gdy wskaźnik spadnie poniżej zadeklarowanej wartości, zwracają klientom pieniądze.
Ceny hostingu
Na rynku można znaleźć zarówno hostingi darmowe, jak i płatne. Bezpłatne charakteryzują się najczęściej ograniczoną przepustowością, niewielką ilością miejsca na dysku oraz zawierają często reklamy. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są darmowe i pozwalają na przetestowanie pewnych funkcji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Hosting płatny skierowany jest do klientów, którzy poważnie podchodzą do biznesu w sieci. Im więcej on kosztuje, tym większą ilość powierzchni serwerowej i przepustowości oferuje. Tani hosting stron www nie zawsze jest dobrym pomysłem. W przypadku np. prowadzenia dużego e-sklepu, ważne jest by serwer na którym stoi był wyposażony w najnowsze technologię (np. dyski SSD), oraz oferował dużo miejsca i transferu danych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?
Wybierając hosting, należy przede wszystkim zastanowić się, czy będziemy korzystać z gotowego systemu zarządzania treścią (jak WordPress, Joomla czy Drupal), czy planujemy stworzyć własny. W tej drugiej sytuacji warto mieć na uwadze język programowania, w jakim zostanie stworzona strona. Jeśli nie mamy pewności, co do tych kwestii, wystarczy zapytać firmę, która zaprojektowała i stworzyła stronę.
Kolejnym ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, są limity. Podstawowa strona www wymaga około 200 MB pamięci na powierzchni serwera. Jeśli jednak witryna obfituje w filmiki i zdjęcia, lepiej jest zakupić hosting, który oferuje nawet kilka GB miejsca. Równie istotnym parametrem jest przepustowość. Dla przykładu: jeśli na stronie znajduje się zdjęcie zajmujące 1 MB, to dwie osoby, które je zobaczą wygeneruje transfer na poziomie 2 MB. Dla typowych witryn idealnym limitem przepustowości jest około 40 GB. Strony multimedialne potrzebują go o wiele więcej (nawet do kilkuset GB).
Dodatkowe usługi w ramach hostingu
Dostawcy hostingu oferują często w ramach usługi dodatki, często niezbędne do bezpiecznego prowadzenia biznesu. Wykupując miejsce na serwerze, warto zainteresować się, czy operator nie zapewnia przypadkiem np. kopii bezpieczeństwa (backup danych). W przypadku awarii sprzętu, backup ratuje dane znajdujące się na serwerach.
Dobry hosting to podstawa! Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na przepustowość i stabilność. Na całe szczęście żyjemy w czasach, gdy można za małe pieniądze wykupić kawał dysku i stawiać swoją stronę internetową. Polecam poczytać jakieś porównania, bo samemu ciężko znaleźć ten najlepszy hosting. Osobiście z reguły stawiam strony na wordpressie więc mogę powiedzieć, że warto wybrać firmę, która dobrze zoptymalizowała swoje serwery, właśnie pod wordpressa.
Jeśli szukacie czegoś pod wordpressa to cal bardzo dobrze sobie radzi 😉