Czytnik ebook

Jaki czytnik ebooków pdf wybrać?W dobie powszechnej technologizacji skomputeryzowaniu uległ także świat wielbicieli książek.  Najwięksi przeciwnicy technologii, którzy lubią zapachu świeżo zadrukowanych kartek czy szelest przewracanych stron, powoli przekonują się do czytników ebooków, które pozwalają na magazynowanie w małym urządzeniu wielu tytułów, a przy tym są lekkie i małe. Wybór czytnika nie jest zajęciem prostym, a stając przed nim, należy dobrze się zastanowić.

Czy warto kupić czytnik ebooków?

Mimo statystyk, które podają, że Polacy czytają bardzo mało, tradycyjna książka nadal cieszy się powodzeniem. Dla wielu ludzi relaks oznacza wieczór spędzony przy kominku, z kubkiem parującej herbaty i dobrą lekturą. Wielbiciele papierowych książek twierdzą, że elektroniczna maszyna nie może równać się z zapachem i szelestem papieru czy radością z zakupu nowej lektury. Bez wątpienia jednak czytnik jest wygodny, lekki i zajmuje mało miejsca, co ma duże znaczenie, gdy wybieramy się w podróż, a liczba bagaży jest tak duża, że dodatkowy ciężar nie jest nam potrzebny. Książka może ważyć nawet kilka kilogramów, zaś standardowy czytnik zazwyczaj nie waży więcej niż 1 kilogram. Ponadto można w nim przechowywać wiele tytułów i przez całe wakacje cieszyć się lekturą bez konieczności wożenia ze sobą dodatkowego balastu, gdyż kilka tytułów „mieści” się w niewielkim urządzeniu.

Na co zwrócić uwagę wybierając czytnik ebook? Parametry ekranu.

Specjaliści twierdzą, iż najważniejszym elementem czytnika jest ekran. Od niego zależy bowiem, czy urządzenie będzie komfortowe w użyciu. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, jaka wielkość ekranu będzie najwygodniejsza podczas czytania elektronicznej książki. Czytniki ebooków dostępne na rynku dysponują wyświetlaczami o przekątnej od 5 do 10 cali, ale optymalnym rozwiązaniem są te, których przekątna wynosi od 7 do 8 cali; na nich czyta się najwygodniej. Ważnym elementem jest rozdzielczość, która podawana jest w pikselach oraz w dpi (ang. dots per inch), jest to liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsze odwzorowanie szczegółów, a co za tym idzie, komfort  czytania. Warto zwrócić uwagę na kontrast. W dostępnych na rynku czytnikach najczęściej spotyka się wartość 6:1, a im wyższa liczba po lewej stronie, tym lepiej.

Czytniki ebook z wyświetlaczem E-ink i Wi-Fi RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne czytniki ebooków z wyświetlaczem E-ink i Wi-Fi w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Obraz w czytnikach wyświetlany jest w odcieniach szarości, a im więcej jej odcieni, tym lepszy obraz wyświetlanej grafiki; warto kupić czytnik ebooków z 16-stopniową skalą odcieni szarości.

Kolejnym ważnym parametrem jest typ ekranu. Większość czytników wykorzystuje wyświetlacz wykonany w technologii e-papieru (e-ink), który nie generuje własnego światła, dzięki czemu nie męczy wzroku. Tańsze są urządzenia wykorzystujące ekrany LCD, ale nie są one polecane, gdyż nie są przyjazne dla oczu, powodując ich zmęczenie.

W niektórych modelach czytników wykorzystuje się ekran dotykowy. Nie jest to funkcja niezbędna, ale ułatwia poruszanie się po menu urządzenia oraz po czytanej książce; niektóre urządzenia dają szansę na swoiste przewracanie kartek; dotykając określonego fragmentu ekranu, przerzucamy elektroniczną stronę.

Kupując czytnik ebooków, warto zdecydować się na model z podświetlanym ekranem. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, w których podświetlanie nie jest skierowane na twarz czytającego (co męczyło wzrok), a do środka urządzenia. Dzięki temu można czytać choćby w wagonie nocnego pociągu, nie budząc współpasażerów.

Czytniki ebook z podświetlanym ekranem i Wi-Fi RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne czytniki ebooków z podświetlanym ekranem i Wi-Fi w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o czytnikach?

Pliki e-book zajmują niewiele miejsca, więc wbudowana pamięć nie jest uznawana za najważniejszy parametr. Oferowane na rynku urządzenia posiadają, dla przykładu, możliwość odtwarzania plików mp3 lub JPG, więc większa ilość pamięci (minimum 2 GB) jest przydatna. Decydując się na zakup czytnika ebooków, warto więc zdecydować się na model, który daje możliwość powiększenia ilości pamięci przy pomocy dodatkowej karty pamięci, najczęściej microSD, co pozwoli nam na zgromadzenie w urządzeniu pokaźnej ilości książek. Dla przykładu, na karcie 32 GB zgromadzimy księgozbiór elektronicznych pozycji w liczbie 14 tysięcy książek.

Wielką zaletą czytnika jest jego niewielki rozmiar i mała waga. Decydując się na zakup, warto ocenić także jakość wykonania; obudowa powinna dobrze „leżeć” i nie odstawać. Będąc w sklepie, kupmy odpowiednie etui, które zabezpieczy urządzenie w przypadku upadku.

A co z energią i z formatami?

W czytnikach zużycie energii jest niewielkie; w pełni naładowana bateria działa bardzo długa. Jej pojemność jest mierzona w miliamperogodzinach (mAh), a wydajność w tysiącach wyświetlonych stron. Najmocniejsze akumulatory (1400 – 1800 mAh) gwarantują działania urządzenia przez 14 tysięcy odświeżeń strony.

Zanim kupimy konkretny model czytnika, sprawdźmy, czy obsługuje on wszystkie formaty. Międzynarodowym standardem książek elektronicznych jest format EPUB, ale na urządzeniach tego typu otworzymy również pliki zapisane w formatach PDF, Word lub MOBI. Format EPUB dostosowuje się do wielkości ekranu, a sam rozmiar czcionki oraz interlinii można edytować, aby zapewnić sobie maksymalny komfort korzystania z czytnika.

Komunikacja czytnika ebook

Czytniki mogą być wyposażone w złącze microUSB, wejście słuchawkowe, kartę Wi-Fi, łączność 3G czy bluetooth, dzięki którym mogą komunikować się z innymi urządzeniami. Te dodatkowe funkcje sprawią, iż czytnik ebooków będzie mógł służyć również do sprawdzenia poczty elektronicznej lub przejrzenia serwisów informacyjnych. Jest to istotna wiadomość, gdy będziemy chcieli zakupić książkę i pobrać ją bezpośrednio do pamięci urządzania. Łączność bluetooth  zaś umożliwi przesyłanie książek między czytnikiem a komputerem.

Decydując się na zakup czytnika ebooków pamiętajmy, że ma to być urządzenie służące przede wszystkim do czytania książek. Najważniejsze jest więc, by jego parametry były zgodne z naszymi oczekiwaniami a sprzęt obsługiwał wszystkie formaty e-książek. Pozwoli to nam na obcowanie
z literaturą bez konieczności obciążania kręgosłupa kilogramami książek.

Czytniki ebook z ekranem dotykowym i Wi-Fi RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne czytniki ebooków z ekranem dotykowym i Wi-Fi w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Jaki sprzęt wybrać?

2 opinie o rankingu “Czytnik ebook

  1. Niedawno kupiłam Cybooka Odyssey na czytio za 399zł. Jestem pod wrażeniem funkcjonalności oraz designu. Polecam ten czytnik każdemu

  2. Super urządzenie, taki czytnik. Osobiście jestem fanem papierowych książek i uważam, że nic ich nie pobije – dotyk, zapach są nie do podrobienia. Muszę być jednak uczciwym i naprawdę czytniki są bardzo wygodne, funkcjonalne, pojemne, lekkie i ułatwiają życie:) Szczególnie przydatne w podróżach, gdzie liczy się każdy kilogram. Taki czytnik ebook to też świetna opcja na prezent!

Dodaj opinię na temat rankingu