Drukarka igłowa

drukarka igłowa model OKI Microline 5520
drukarka igłowa model OKI Microline 5520
Drukarki mimo swojej długiej historii są używane w wielu urzędach, a nawet przedsiębiorstwach czy laboratoriach. Drukarki tego typu są jednymi z pierwszych tego typu urządzeń, jakie kiedykolwiek powstały. Technologia, z jakiej korzystają, jest bardzo prosta, jednak warto pamiętać o kilku dość istotnych szczegółach.

Jak działa drukarka igłowa?

Drukarka igłowa korzysta z szeregu specjalnych igieł, które umieszczone są wewnątrz urządzenia. Cały szereg może składać się z 8, 9, lub 24 sztuk. Igły mają właściwości magnetyczne, a przed nimi znajduje się specjalna taśma z farbą. W momencie, gdy igła przebija taśmę, drobinki farby przyklejają się do jej powierzchni i są przenoszone na umieszczony poniżej papier.

Prędkość i jakość wydruku drukarki igłowej

Technologia zastosowana w drukarce igłowej jest niestety przestarzała. Pozwala na wydrukowanie maksymalnie 400 znaków w sekundę, co przy bardzo dużej wydajności drukarek laserowych nie jest zbyt dobrym wynikiem. Drukarki igłowe są w większości monochromatyczne. Oznacza to nic innego jak drukowania wyłącznie w odcieniach czerni i bieli, co determinuje sposób ich użycia.

Wysokiej jakości w drukarce igłowej również nie doświadczymy. Rozdzielczość tego typu urządzeń może wynosić maksymalnie 360 dpi, co pozwala wyłącznie na drukowanie tekstu lub grafik zbudowanych z pojedynczych, niewielkich punktów.

Gdzie wykorzystać drukarkę igłową?

Drukarka igłowa to przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Zarówno papier, jak i wszelkie podzespoły drukarki nie są drogie, co pozwala wykorzystywać urządzenie tego typu w szerokiej gamie przedsiębiorstw. Zaleta w postaci niskich kosztów użytkowania jest doceniana przez firmy, które nie chcą narażać się na koszty związane z drukowaniem długich dokumentów.

Do firm i instytucji, które korzystają z tego typu rozwiązań możemy zaliczyć instytucje badawcze, laboratoria, urzędy państwowe, a nawet prywatne firmy. Stosowanie drukarki igłowej w domu jest zwyczajnie nie opłacalne. Poza tym jej możliwości są zbyt niskie, aby mogła być użytkowana w domach prywatnych.

Drukarki igłowe, format A3 RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze drukarki igłowe, format A3 w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Wady i zalety drukarek igłowych

Podstawową, wcześniej wspomnianą zaletą drukarek igłowych są ich niskie koszty eksploatacji. Samo urządzenie nie pobiera dużych pokładów energii, a wykorzystywany przy drukowaniu papier jest niskiej jakości i również nie generuje dodatkowych kosztów. Ponadto konstrukcja samego urządzenia jest na tyle prosta, że wyeliminowanie ewentualnej usterki nie stanowi problemu.

Jako wadę możemy zaliczyć generowanie hałasu przy pracy. Drukarki igłowe są bardzo głośne, często nawet głośniejsze od samego komputera, co w przypadku małych pomieszczeń może być niestety uciążliwe. Wada to również niska prędkość drukowania. 400 znaków na sekundę to wartość niewielka, która może nie satysfakcjonować wielu użytkowników.

Kolejnymi, podstawowymi zaletami drukarki igłowe są niskie koszty zakupu, a także możliwość drukowania na kilku arkuszach jednocześnie. Koszty zakupu definiowane są przez konstrukcję samej drukarki, która nie jest zbyt skomplikowana. W związku z tym, drukarkę igłową jesteśmy w stanie kupić już za kilkaset złotych. Drukowanie na kilku arkuszach papieru możliwe jest w każdym przypadku. Szczególnie widoczne jest to w momencie stosowania papieru samokopiującego.

Drukarki igłowe na rynku dostępne są już od bardzo dawna. Na początku były wykorzystywane przez zamknięte grono odbiorców, aby z biegiem czasu zasięg ich występowania stopniowo rósł. Obecnie z ich funkcji korzystają wyłącznie przedsiębiorstwa, a także niektóre urzędy państwowe.

Drukarki igłowe, format A4 A5 A6 RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze drukarki igłowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Jaki sprzęt wybrać?

1 opinia o rankingu “Drukarka igłowa

  1. Drukarki igłowe to kompletnie przestarzałe rozwiązanie. Owszem używa się ich w firmach, często można je zobaczyć w różnego rodzaju hurtowniach, gdzie przy kasie drukowane są z nich faktury, jednak do poważniejszych zastosowań się nie nadają. Nawet do domu są za słabe. Poza tym, nie wiedzieć czemu, kosztują naprawdę sporo. Niektóre modele drukarek igłowych chodzą po kilka tysięcy złotych. Paranoja.

Dodaj opinię na temat rankingu