Tusz do drukarki

Tusz do drukarki

Drukarki atramentowe, w odróżnieniu od laserowych, do swojego działania wykorzystują specjalne pojemniczki z różnokolorowym atramentem. Jest to element niezbędny do prawidłowego działania urządzenia, dlatego kupując nową drukarkę atramentową zwróćmy uwagę nie tylko na koszt tuszu, ale również na jego rodzaj. Jak wybrać odpowiedni tusz?

drukarka atramentowa Canon


Rodzaje tuszu do drukarek atramentowych

Drukarka atramentowa, w zależności od modelu może wykorzystywać jeden z dwóch rodzajów tuszu: pigmentowy lub barwnikowy. Tusze pigmentowe bardzo dobrze odwzorowują kontury wydruku. Widoczne jest to zarówno w przypadku tekstu, jak i grafiki. Większego znaczenia nie ma również jakość zastosowanego papieru. Na papierze słabej jakości czy o nietypowej strukturze wydruk także będzie zadowalający. A zatem, drukarka atramentowa wykorzystująca tusz pigmentowy bardzo polecana jest w momencie drukowania dużej ilości wydruków np. na papierze czerpanym.

W przypadku tuszu barwnikowego jesteśmy zobligowani do korzystania z papieru bardzo wysokiej jakości. Są one jednak bardzo łatwo mieszalne, dlatego otrzymanie nietypowych barw nie stanowi najmniejszego problemu. Drukujesz duże ilości zdjęć i grafiki? – Drukarka z tuszem barwnikowym jest dla Ciebie.

Tusze do drukarek czarne RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane czarne tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek niebieskie RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane niebieskie tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek wielokolorowe RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane wielokolorowe tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek żółte RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane żółte tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Na rynku można znaleźć również drukarki wykorzystujące zarówno tusz pigmentowy, jak i barwnikowy. Są to jednak urządzenia wyższej klasy, przeznaczone dla specjalistów i osób wymagających nie tylko idealnego odwzorowania barw, ale również konturów.


Tusze do drukarek fotograficzne RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane fotograficzne tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek purpurowe RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane purpurowe tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek szare RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane szare tusze do drukarek w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Co ma wpływ na cenę tuszu?

Cena tuszu definiowana jest przez kilka czynników. Pierwszym, a za razem podstawowym czynnikiem jest fakt, czy dany tusz pozwala na tworzenie wydruków monochromatycznych, czy kolorowych. Tusze kolorowe, za sprawą zastosowania większej ilości materiałów do ich produkcji, będą zdecydowanie droższe w porównaniu do tuszy czarno – białych. Nie tylko typ, ale również jakość tuszu ma wpływ na cenę. Im wyższa jest jakość zastosowanego tuszu, tym zasobniki będą droższe.

Tusz oryginalny czy może zamiennik?

Producenci rekomendują stosowanie tuszu oryginalnego. Gwarantuje on zawsze wysoką jakość wydruku i właściwą dla danego sprzętu wydajność. Może się jednak okazać, że zamiennik charakteryzuje się takimi samymi właściwościami, jak tusz oryginalny, dlatego ze spokojem możemy inwestować w odpowiednie zamienniki.


Tusze do drukarek Epson RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tusze do drukarek marki Epson w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Tusze do drukarek Brother RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tusze do drukarek marki Brother w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Atutem korzystania z zamienników jest nie tylko kilkukrotnie niższa cena, czy wysoka jakość, ale również akceptacja alternatywnych tuszy przez producentów. Oznacza to tyle, że w przypadku awarii sprzętu będącego na gwarancji, naprawa zostanie przeprowadzona bez przeszkód.


Tusze do drukarek Canon RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tusze do drukarek marki Canon w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Poszukując tuszu, w pierwszej kolejności sprawdźmy typ i model urządzenia, a także jaki typ tuszu wykorzystuje. W dalszej kolejności musimy określić, czy potrzebujemy tuszu czarno–białego, czy kolorowego. Jeśli niezbędny jest kolor – określmy jaki.

Znaczenie ma również to, czy potrzebujemy pojemniczka z tuszem o pojedynczej barwie, czy zestawu pojemników z kilkoma kolorami. Przeanalizujmy także opłacalność inwestycji, bo może okazać się, że zamiennik będzie lepszym rozwiązaniem.


Tusze do drukarek HP RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane tusze do drukarek marki HP w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Przydatne wskazówki dotyczące wyboru tuszu

 • Stosujmy dedykowane zamienniki i oryginały do odpowiednich typów oraz modeli drukarek.
 • Jakość wydruku jest zoptymalizowana przez toner o oryginalnym pochodzeniu. Na potrzeby drukowania jedynie dokumentów tekstowych nie stanowi to dla nas różnicy, natomiast na potrzeby zdjęć czy opracowań graficznych może to być jak najbardziej zauważalne w przypadku stosowania zamienników.
 • Istnieje możliwość uzupełniania oryginalnych tonerów strzykawką z tuszem, jednak należy przy tym zachować szczególną dokładność oraz precyzję.
 • Regeneracja tonerów nie zawsze jest opłacalna, opcjonalnie warto to robić tylko u sprawdzonych dostawców.
 • Sprawdzajmy, czy dany model drukarki nie jest przypadkiem zabezpieczony przed instalowaniem zamienników dla oryginalnych tuszy.
 • Jeżeli już zdecydujemy się na zakup zamiennika, zainwestujmy w taki o wysokiej jakości, co przyczyni się do zachowania trwałości samego urządzenia.

Jaki sprzęt wybrać?

7 thoughts on“Tusz do drukarki

 1. Tylko i wyłącznie zamienniki. Oryginalny tusz do drukarki jest po prosty zbyt drogi, przez co eksploatacja takiego sprzętu jest niesamowicie kosztowna. Dla mnie to sytuacja nie do zaakceptowania. Drukarki używam tylko w domowych warunkach i nie mam ochoty płacić na przykład 100 złotych za tusz. Wybieram zamienniki pięć razy tańsze, które i tak oferują podobną jakość.

 2. Nie zawsze zamiennik wychodzi korzystniej. Jeśli chodzi o głowice do HP to zamienniki na rynku są regenerowane i tylko 20% tańsze od oryginały, dlatego dużo osób wybiera jednak oryginał.

 3. Nie koniecznie zamienniki, są one gorszej jakości. Kupuję tusz do drukarki canon i jestem zadowolony. Można w promocjach wyrwać je w fajnych cenach a na pewno jest bardziej wydajny niż zamienniki.

 4. Ja nie kupuję zamienników, zawsze kupuje tusz oryginalny. Już się przejechałem na zamiennikach i nie kupię ich więcej. Kupuję tusz do drukarki brother tej samej firmy co producent i nie ma z nią żadnych problemów.

 5. Niedawno skończył mi się kolorowy tusz do drukarki i zastanawiałem się właśnie co kupić. Chciałem, żeby było to coś dobrego, ale nie przepłacać. Wasz ranking totalnie pomógł, bo mogłem porównać konkretne produkty w konkretnej cenie 😉

 6. Szczerze powiedziawszy, zawsze zastanawiałem się nad zamiennikami, ale czarny tusz do drukarki epson jest na tyle tani i dobrej jakości od producenta, że nawet nie trzeba po to sięgać. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *