Drukarka wielofunkcyjna

Drukarka wielofunkcyjna

Urządzenie wielofunkcyjne, jak wskazuje jego nazwa – łączy w sobie funkcje wielu, z pozoru odrębnych urządzeń. Decydując się na zakup tego typu kombajnu możemy mieć do dyspozycji skaner, drukarkę, ksero. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają również faksowanie dokumentów.

urządzenie wielofunkcyjne marki HP

Ze względu na mnogość rozwiązań i szereg parametrów należy być świadomym, co one oznaczają i jak wybrać odpowiednie urządzenie.


Zastosowanie urządzenia wielofunkcyjnego

Wydawać by się mogło, że urządzenie wielofunkcyjne to wyłącznie domena firm. Jednak sprzęty tego typu coraz częściej goszczą również w domach prywatnych. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i użytkownicy prywatni doceniają wszechstronność, a także wielość funkcji, jakie oferuje posiadanie urządzenia.

Dzięki uniwersalnym urządzeniom oszczędzamy sporo miejsca, gdyż jeden sprzęt przejmuje funkcje pozostałych. Wydamy również z reguły znacznie mniej na jedną drukarkę uniwersalną, niż na cały zbiór produktów jednofunkcyjnych.


Jaki rodzaj urządzenia wielofunkcyjnego wybrać?

Wybierając rodzaj urządzenia wielofunkcyjnego mamy dokładnie na myśli to, czy korzysta ono z tuszu, czy lasera. Zależności są bardzo podobne, jak w przypadku drukarek, ponieważ urządzenia atramentowe powinny znajdować się w domach. Ich zakup jest znacznie tańszy w porównaniu do urządzenia laserowego, jednak wymaga on wyłożenia i tak przynajmniej dobrych kilkuset zł. Przed wyborem urządzenia wielofunkcyjnego do domu warto zastanowić się, czy będzie ono należycie wykorzystywane.

Urządzenia wielofunkcyjne, drukarki atramentowe RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane wielofunkcyjne drukarki atramentowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Dla firm polecane są urządzenia laserowe. Koszty zakupu i eksploatacji również są dość wysokie, ale wszystko to rekompensuje multi funkcjonalność. Laserowe urządzenia wielofunkcyjne są również znacznie szybsze w odróżnieniu od atramentowych odpowiedników.

Urządzenia wielofunkcyjne, drukarki laserowe RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane wielofunkcyjne drukarki laserowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Jeżeli masz już wybrany rodzaj urządzenia, czas skupić się na drukarce. Jest to podstawowe narzędzie urządzenia, z którego użytkownicy najczęściej będą korzystać. Dla wielu użytkowników pierwsze skrzypce gra szybkość wydruku. Analizując parametr ten dowiadujemy się, ile kartek w określonym czasie jest w stanie drukarka zadrukować.

Kolejnym ważnym parametrem zarówno drukarki, jak i samego urządzenia to koszty eksploatacji. Zaliczyć można do nich nie tylko zakup papieru, ale również koszty wymiany tuszu, czy tonera. Przed zakupem sprawdź, ile wynosi koszt zakupu tonera, czy zestawu tuszy, aby w trakcie eksploatacji nie okazało się, że są one porównywalne do kosztów zakupu nowego urządzenia.

W dalszej kolejności warto skupić się na skanerze. Musi on dysponować odpowiednią rozdzielczością, aby materiały, które chcesz skanować w formie cyfrowej nie odbiegały jakością od papierowego odpowiednika. Z reguły, w urządzeniach wielofunkcyjnych montowane są skanery obsługujące format A4, ale jeśli potrzebujesz skanera o większych możliwościach – rozglądaj się za urządzeniem wielofunkcyjnym spełniającym to kryterium.

Podstawowe i najczęściej spotykane funkcje urządzeń wielofunkcyjnych:

 • drukowanie,
 • kserowanie,
 • skanowanie,
 • faksowanie.

Rodzaje i typy łączności oferowanych przez urządzenia wielofunkcyjne:

 • Ethernet,
 • NFC,
 • USB,
 • Wi-Fi.

Funkcje dodatkowe:

 • druk dwustronny,
 • wyświetlacz LCD,
 • druk z USB.

Wielkość urządzenia wielofunkcyjnego

Ostatnim, ważnym elementem są gabaryty samego urządzenia. Warto mieć na uwadze, że urządzenia wielofunkcyjne są z reguły znacznie większe w porównaniu do standardowej drukarki. Przygotowanie odpowiedniej ilości miejsca, czy wcześniejsze go wyliczenie okazuje się niezbędne, gdyż, za sprawą dużych rozmiarów urządzenie wielofunkcyjne wymaga przestrzeni.

Urządzenie wielofunkcyjne pozwala na znacznie wygodniejszą pracę z dokumentami. Oferuje ono wiele funkcji takich, jak drukowanie, skanowanie, czy kserowanie. Zakupić je możemy zarówno do domu, jak i firmy. Należy jednak pamiętać, że nie są to urządzenia tanie w zakupie i eksploatacji, dlatego jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru zastanów się, czy jest Ci ono niezbędne.


Biurowe urządzenia wielofunkcyjne RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane wielofunkcyjne urządzenia biurowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Jaki sprzęt wybrać?

5 thoughts on“Drukarka wielofunkcyjna

 1. Miałem taką drukarkę wielofunkcyjną marki Brother i muszę powiedzieć, że spisywało się świetnie. Zaznaczam, że drukarka była używana jedynie w domu, a nie w firmie czy czymś podobnym. Wbudowany skaner działa szybko i ma dobrą jakość, drukowanie też ok, opcja ksero, odczyt wprost z pendriva, naprawdę ma wszystko czego potrzeba. Nie pamiętam dokładnie modelu, jednak cena też nie była zbyt wysoka, coś około 400 złotych. Polecam!

 2. Bardzo przydatny artykuł. Sam posiadam drukarkę wielofunkcyjną. Jest to drukarka laserowa. Wszystkie funkcje mają dobre zastosowanie w domu, czy też na uczelnie. Skaner, ksero i druk w zupełności wystarcza i zadowala 😉

 3. Mam w domu taką drukarkę, ale jest ona atramentowa. Laserowe są wydajniejsze i przymierzam się do kupna nowej. Drukarka wielofunkcyjna jest super, dużo funkcji i bardzo intuicyjna w użyciu. Ciekawy materiał!

 4. Drukarka wielofunkcyjna to super sprawa, nie wyobrażam sobie chodzić do ksero, gdy chce cokolwiek wydrukować. Dodatkowo fajne jest to, że jest możliwość kupna bezprzewodowej, która łączy się po wi-fi i jest to super sprawa 😉

 5. Drukarka to totalny must have dla kogoś kto studiuje. Nie wyobrażam sobie ciągle u kogoś drukować i co chwilę po to latać. Za małą, przenośną drukarkę nie trzeba dużo płacić, a na bank będzie się dobrze sprawdzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *