Drukarka laserowa

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa jest stosunkowo nowym urządzeniem, wcześniej użytkownicy komputerów korzystali wyłącznie z drukarek atramentowych. Wyprodukowanie pierwszej drukarki laserowej znacząco zmieniło jakość, a także szybkość współczesnego drukowania, nawet w domowym zaciszu. Najczęściej, przy wyborze drukarki laserowej podstawowym kryterium jest cena. Jak wygląda sprawa parametrów?

drukarka laserowa monochromatyczna Brother HL-1222WE
drukarka laserowa monochromatyczna Brother HL-1222WE

Jak działa drukarka laserowa?

Zasada działania drukarki laserowej jest bardzo prosta. Korzysta ona ze specjalnych kartridży zwanych tonerami, wypełnionymi specjalnym proszkiem, który pod wpływem wysokiej temperatury tworzy na kartce wydruk. Ważną rzeczą jest fakt, że toner jest bardzo światłoczuły, dlatego wymiana go na nowy powinna nastąpić dość sprawnie.

Skutki procesu drukowania jesteśmy w stanie odczuć bezpośrednio po nim, ponieważ wyjmując zadrukowaną kartkę z drukarki odczujemy, że jest ona ciepła. Po kilku minutach nadruk oziębia się i zyskuje na wysokiej trwałości.


Jakość wydruku drukarki laserowej

Pierwszym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze drukarki laserowej, jest jakość wydruku. Będzie ona tym wyższa, im wyższej klasy będzie urządzenie. Gdy planujemy drukować wyłącznie dokumenty albo proste grafiki na własny użytek – nie ma sensu przepłacać. Do wykonywania podstawowych wydruków z powodzeniem sprawdzi się drukarka nabyta w cenie kilkuset złotych.


Drukarki laserowe, monochromatyczne RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane drukarki laserowe monochromatyczne w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Szybkość drukowania drukarki laserowej

Parametr ten ma szczególne znaczenie w przypadku wyboru drukarki do firmy. Jeżeli jednak drukujemy dużo materiałów w domu i potrzebujemy szybkiej drukarki – sprawdźmy ten parametr. W przypadku drukarki laserowej, szybkość wydruku jednej strony trwa z reguły kilka sekund, dlatego możemy napotkać niewielkie różnice między tym parametrem różnych urządzeń. Warto wybierać modele dysponujące szybkością drukowania przynajmniej 40 stron na minutę.


Format wydruku

Zwracajmy uwagę na oferowany przez drukarkę laserową format wydruku. Najbardziej popularne to modele oferujące drukowanie A4, często spotyka się również konstrukcje drukujące na B5. Rzadziej spotykane to natomiast drukarki A3, B4 czy też B6.


Drukarki laserowe ze skanerem RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane drukarki laserowe ze skanerem w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Koszty eksploatacji drukarki

Element ten sprawdzimy wyłącznie wtedy, gdy zrobimy research cenowy w różnych sklepach. Zwróćmy uwagę nie tylko na ceny tonerów, ale również innych części, które są w danej chwili dostępne. Dobrym sposobem na weryfikacje kosztów użytkowania kolorowej drukarki laserowej jest opinia innych użytkowników.


Funkcje dodatkowe drukarki laserowej

Jeżeli dysponujemy większa ilością gotówki na zakup drukarki, możemy przeszukać rynek w poszukiwaniu urządzenia wyposażonego w większą ilość funkcji. Duplex, bardziej rozbudowane oprogramowanie, drukowanie dwustronne, wyświetlacz LCD, rodzaj obsługiwanej łączności (przewodowa na np. USB czy też bezprzewodowa na Wi-Fi, Ethernet, NFC itp.) czy możliwość skanowania to tylko niektóre funkcje występujące w droższych drukarkach laserowych.

Drukarkę laserową definiuje nie tylko cena, ale również kilka bardzo ważnych parametrów. Przed zakupem nowej drukarki wykorzystującej laser i toner warto jest zatem zwrócić uwagę na oferowaną jakość wydruku, a także koszty eksploatacji.


Drukarki laserowe, kolorowe RANKING maj 2024

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane kolorowe drukarki laserowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.


Jaki sprzęt wybrać?

7 thoughts on“Drukarka laserowa

  1. drukarka laserowa sprawdzi się w miejscach, gdzie naprawdę dużo drukujemy, czyli biura, sklepy, szkoły itd. itp. W domu raczej lepiej postawić na drukarkę atramentową. Poza tym, bądźmy szczerzy – dobra drukarka laserowa to wydatek kilku tysięcy złotych. Ciężko, ot tak, wydać taką kwotę na sprzęt z którego będziemy korzystać co najwyżej kilka razy w miesiącu. Dlatego do domu polecam atrament.

  2. Mam sprzęt firmy brother i jest to dobrej jakości sprzęt. Kolorowa drukarka laserowa ze skanerem służy mi już od dłuższego czasu i nie ma z nią problemów. Tusze nie są przesadnie drogie, wiadomo, że lepiej kupować oryginalne niż bawić się w podróbki.

  3. Drukarka laserowa to generalnie najlepszy wybór, przynajmniej według mnie. Jest to niemały koszt, ale zdecydowanie opłaca się, bo jest to sprzęt najwyższej jakości. Jest to sprzęt, na którym można dużo drukować, bez zbędnego oszczędzania, więc np jeżeli ktoś pracuje w domu to jest to bardzo dobra opcja.

  4. Drukarka laserowa ze skanerem od hp z waszego rankingu spisuje się znakomicie. Fakt faktem, wydałem na nią dosyć sporo pieniędzy, ale używam jej praktycznie codziennie zarówno do pracy jak i na uczelnie, więc na bank będzie to zakup na lata. Dzięki i pozdrawiam!

  5. Jeżeli komuś potrzebna jest dobra kolorowa drukarka laserowa, to polecam od siebie brother. Zdecydowanie w mojej przygodzie z drukarkami, ta jest najlepsza. Nie zacina się, nic się nie dzieje z nią złego, jak to bywało z poprzednimi. Polecam każdemu 😉

  6. Przy wyborze drukarki do naszego biura, ten ranking drukarek laserowych przydał się po prostu całkowicie. Bardzo czytelny i kompleksowy poradnik, bardzo fajnie i przyjemnie się czytało no i przede wszystkim niezłe ułatwienie w wyborze.

  7. Mnie drukarka laserowa do domu potrzebna była stricte w celach uczelnianych. Bardzo dużo tego miałam do drukowania i męczyło mnie już po prostu chodzenie do ksero i przepłacanie nawet za kilka stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *