Zasilacz komputerowy

zasilacz komputerowyPrzy zakupie komputera zwracamy często uwagę na parametry karty graficznej, rodzaj procesora oraz inne dane, które mają zapewnić optymalne działanie sprzętu. Niesłusznie pomijana jest natomiast rola zasilacza – jednego z najważniejszych podzespołów. Gdyby nie jego działanie, energia nie dotarłaby do pozostałych podzespołów, które z kolei bez prądu stałyby się bezużyteczne. Który zasilacz komputerowy najlepiej spełni swoją funkcję?

Na zasilaczu nie warto oszczędzać, jeśli bowiem kupimy tani sprzęt o niedoszacowanej mocy, to prędzej czy później pojawią się problemy związane z pracą pozostałych elementów systemu. Uciążliwe restarty komputera i jego częste zawieszanie się to tylko nieliczne przykłady zamontowania nieodpowiedniego zasilacza. Kluczem do efektywnego działania komputera jest utrzymanie stabilnych napięć zasilających, a to może nam zapewnić tylko dobry zasilacz o właściwie dobranej mocy. Warto wybierać modele dysponujące chłodzeniem aktywnym, które co prawda jest głośniejsze od pasywnego, jednak dysponuje znacznie wyższą wydajnością.

Grunt to moc

Moc, którą opisujemy w watach, to najważniejszy parametr świadczący o wydajności energetycznej zasilacza. Podana przez producenta wartość powinna wyrażać moc ciągłą, a nie szczytową, w przeciwnym razie można uznać, że wartości zostały sztucznie zawyżone, aby podbić cenę. Wybierając najlepszy zasilacz, warto zwrócić uwagę na to, jakie gwarantuje on obciążenie poszczególnych linii, a przede wszystkim linii +12V, która odpowiada m.in. za zasilanie kart graficznych i procesorów.

Pamiętajmy również o tym, że zapotrzebowanie na wydajność zasilacza zmienia się w zależności od sposobu użytkowania komputera. W przypadku miłośnika gier przydatny będzie sprzęt generujący ok. 500–550 W, natomiast dla urządzenia obsługiwanego przez użytkownika surfującego w Internecie i wykonującego podstawowe prace biurowe wystarczy zaledwie 350 W. Nie ma sensu kupować zasilacza o wyższej mocy niż ta, która jest nam potrzebna, ponieważ nie zwiększy on jakości pracy komputera, a jedynie narazi nas na niepotrzebne koszty. Aby właściwie dobrać moc urządzenia do własnych potrzeb najlepiej skorzystać z powszechnie dostępnych kalkulatorów. Niezależnie od zapotrzebowania na moc użytkownicy komputerów stacjonarnych wybierają najczęściej zasilacz ATX, który ze względu na uniwersalny charakter sprawdzi się zarówno w urządzeniach dla komputerowych gracy, jak i pracowników biurowych.

Zasilacze komputerowe do 400W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy do 400W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe do 500W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy do 500W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe do 600W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy do 600W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe do 700W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy do 700W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe do 800W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy do 800W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe powyżej 800W RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe o mocy powyżej 800W w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Sprawność ma swoją cenę

Drugim istotnym parametrem zasilacza komputerowego jest sprawność, która określa procentowo ilość energii efektywnie zasilającej podzespoły komputera podczas jego pracy. A co dzieje się z pozostałą energią? Jest ona zamieniana na przykład w bezużyteczne ciepło, które powinno być generowane w jak najmniejszej ilości, aby nie zakłócać pracy całego systemu oraz nie zwiększać rachunków za prąd. Zasilacz cechujący się wysoką sprawnością jest wprawdzie droższy, lecz zainwestowane w jego zakup pieniądze szybko się zwrócą, ponieważ urządzenie będzie pobierało znacznie mniej energii elektrycznej niż tanie modele. Warto szukać najlepszych zasilaczy dostępnych na rynku, które wyróżniają się certyfikatami z grupy 80 Plus, szczególnie Gold i Platinum.

Zasilacze komputerowe Platinum RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe klasy Platinum w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe 80 PLUS Gold RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe klasy 80 PLUS Gold w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe 80 PLUS Silver RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe klasy 80 PLUS Silver w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe 80 PLUS Bronze RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe klasy 80 PLUS Bronze w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe 80 PLUS Standard RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe klasy 80 PLUS Standard w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Kupując zasilacz komputerowy, warto uwzględnić potencjalną rozbudowę sprzętu w przyszłości. Aby nie ograniczać możliwości ulepszania komputera najlepiej już na wstępie zadbać o to, by zasilacz zawierał optymalną liczbę kabli. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli podpiąć na przykład kolejny dysk twardy nie martwiąc się o to, ze brakuje jednej wtyczki. Dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w zasilacz typu modularnego, który umożliwia odpięcie niepotrzebnych kabli oraz ich ponowne wpięcie, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Zasilacze komputerowe modularne RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe modularne w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Wybierając dobry zasilacz komputerowy warto zwrócić uwagę także na efektywność układów chłodzenia. Producenci najbardziej nowoczesnych modeli zadbali już o to, by ewentualna awaria zasilacza nie zakłócała pracy pozostałych podzespołów. Właśnie w tym celu niektóre urządzenia mają wbudowane dodatkowe wentylatory, które uruchamiają się wtedy, gdy zostanie zarejestrowana usterka. Zasilacze z najwyższej półki wyróżniają się nie tylko wysoką sprawnością oraz dodatkowymi elementami wyposażenia, ale również długością gwarancji. W niektórych przypadkach znacząco przekracza ona umowne dwa lata, co stanowi dodatkowe poświadczenie wysokiej jakości sprzętu. Dla porównania producenci najtańszych modeli oferują czasem tylko 12 miesięcy gwarancji.

Dobry zasilacz komputerowy to taki, o którego istnieniu nie musimy pamiętać. Jeżeli komputer działa prawidłowo, nie zawiesza się i nie przegrzewa to znak, że dokonaliśmy właściwego wyboru zasilacza, który zapewni nam stabilną pracę przez wiele lat i uchroni cenne dane przed niespodziewanym resetem urządzenia.

Standardy zasilaczy komputerowych

Poniżej znajdują się zestawienia według standardów danych zasilaczy do obudów.

Zasilacze komputerowe ATX RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe ATX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe microATX RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe microATX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe SFX RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe SFX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe TFX RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe TFX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Zasilacze komputerowe BTX RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najpopularniejsze zasilacze komputerowe BTX w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Popularni i cenieni na naszym rynku producenci zasilaczy komputerowych:
SilentiumPC, Chieftec, Corsair, Thermaltake, XFX, Antec, be quiet!, LC-Power, Zalman, Seasonic, Silverstone, ModeCom.

Jaki sprzęt wybrać?

1 opinia o rankingu “Zasilacz komputerowy

  1. Moim zdaniem lepiej nieco dołożyć i kupić mocny zasilacz komputerowy, który jest stabilny i będzie służył nam przez lata. Sam kupując, lata temu, pierwsze komputery nie zwracałem na to uwagi, liczyła się tylko ilość pamięci, czy prędkość procesora. Teraz wiem, że to był błąd i dobry zasilacz komputerowy jest tak samo ważny, jak dajmy na to karta graficzna. Kupujcie z głową!

Dodaj opinię na temat rankingu