Jaki laptop wybrać? Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu

Jaki laptop wybrać? Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu

jaki laptop mobilny

Laptopy sprawdzają się zarówno jako narzędzie pracy, jak i zabawy. W zależności od zastosowanych komponentów, mogą być przeznaczone do prac biurowych, oglądania filmów, gier czy obróbki wideo lub obrazów. Na co zatem zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni model?


Podstawowe rodzaje laptopów

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem laptopa lub zamierzasz wymienić swoje urządzenie na nowsze, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, do czego będziesz go używać. Inne modele będą bowiem polecane graczom, inne osobom, które chcą wykorzystywać laptopa do celów biznesowych, a jeszcze inne grafikom czy programistom.

Wybierając laptopa do gier, należy zwrócić uwagę na procesor i kartę graficzną danego modelu. To właśnie one będą w głównej mierze odpowiadać za wydajność sprzętu oraz zapewniać płynną rozgrywką nawet w przypadku wymagających tytułów.

rodzaje laptopów

Kupując laptopa w celach biznesowych, którego będziesz używać przede wszystkim do tworzenia plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji, nie musisz inwestować w sprzęt wyposażony w bardzo mocne podzespoły. Zamiast tego lepiej wybrać lekki, łatwy w przenoszeniu sprzęt posiadający odpowiednią liczbę dodatkowych portów, umożliwiających przykładowo podłączenie projektora.

Na rynku dostępne są również laptopy przeznaczone do użytku domowego. Modele te pozwalają na swobodne przeglądanie internetu, oglądanie filmów, odtwarzanie muzyki czy uruchamianie mniej wymagających gier. W ofercie sklepów ze sprzętem elektronicznym znajdziesz też laptopy zaprojektowane z myślą o programistach, analitykach oraz osobach, które zajmują się profesjonalną obróbką zdjęć czy filmów.


Kupujemy laptopa – wielkość i rozdzielczość ekranu

Wybierając laptopa pod uwagę powinieneś wziąć także wielkość i rozdzielczość ekranu w danym modelu. Największą popularnością cieszą się modele o wielkości ekranu mieszczącej się w przedziale od 13 do 16 cali. Pamiętaj tylko, że ten parametr bezpośrednio wpływa na wielkość sprzętu – do oglądania filmów czy prac graficznych lepszy będzie laptop z ekranem o wielkości 15 lub więcej cali, choć już w przypadku częstych podróży może okazać się on nieporęczny. Rozdzielczość ekranu natomiast determinuje liczbę pikseli, jaka się na nim mieści. Im jest ona większa, tym obraz jest wyraźniejszy i przedstawia więcej szczegółów.

wielkość i rozdzielczość ekranu laptopa


Matowa czy błyszcząca – jaką matrycę wybrać?

Kolejny aspekt to rodzaj matrycy, która może być matowa lub błyszcząca. Matryca matowa posiada powłokę rozpraszającą światło zewnętrzne, dzięki czemu podczas pracy na zewnątrz czy w mocno oświetlonych pomieszczeniach, na ekranie widać mniej odblasków. Co więcej, przy matrycy matowej oczy wolniej się męczą, a ekran nie brudzi się tak łatwo. To wszystko sprawia, że model z matrycą matową to świetna propozycja dla osób, które szukają dobrego laptopa do biura.

Z kolei modele z matrycą błyszczącą doskonale sprawdzają się jako laptopy do gier czy oglądania filmów. Dlaczego? Na tego rodzaju matrycach kolory są bardziej intensywne i nasycone, przez co obraz jest o znacznie bardziej atrakcyjny wizualnie niż w przypadku matryc matowych. Są one jednak bardziej podatne na zabrudzenia, a podczas pracy w jasno oświetlonych pomieszczeniach lub na zewnątrz trzeba liczyć się z powstawaniem refleksów świetlnych.

Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *