Bateria do laptopa

Bateria do laptopa

Średnio po trzech latach od zakupu komputera bateria do laptopa będzie nadawała się do wymiany. Czas ten może się różnić w zależności od typu akumulatora oraz tego, jak często urządzenie było eksploatowane. Zawsze jednak pojawi się moment, w którym staniemy przed koniecznością wyboru nowej baterii. Czym należy się kierować przy jej zakupie?

Jaka bateria do laptopa? Jaki akumulator wybrać?

Dobra bateria to kluczowy element laptopa. Wie o tym każdy, kto doświadczył spadku napięcia elektrycznego po wielogodzinnej pracy nad ważnym projektem. Sprawny akumulator nie tylko przesądza o podstawowym przeznaczeniu komputera przenośnego, a więc możliwości jego użytkowania w podróży oraz innych miejscach, lecz stanowi zabezpieczenie owoców pracy nawet wtedy, gdy siedzimy przy biurku. Wystarczy bowiem chwilowe wyłączenie prądu, by stracić ważny dokument, którego w ferworze pracy nie zdążyliśmy zapisać przed awarią.

Wybór odpowiedniej baterii jest więc ważny, lecz w praktyce może nastręczać sporo trudności. Większość osób ma choćby szczątkowe informacje na temat podstawowych parametrów laptopów, lecz wiedza na temat tego, czym wyróżniają się najlepsze baterie, nie jest już tak powszechnie dostępna. Na co należy zatem zwrócić uwagę, by wybrać akumulatory, które zapewnią komputerowi efektywną pracę przez najbliższe lata?


Baterie do laptopów Asus RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Asus.

Asus

=> Baterie do laptopów Asus <=


Baterie do laptopów Acer RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Acer.

Acer

=> Baterie do laptopów Acer <=


* Przy wyborze baterii do naszego modelu laptopa zawracajmy uwagę na jej parametry techniczne oraz dopasowanie do konkretnego produktu. W specyfikacji akumulatorów powinniśmy znaleźć informacje, do których laptopów są one przeznaczone. Wiele akumulatorów dedykowanych jest zarówno dla laptopów Asusa, jak i Acera (bliskie powiązanie producentów).


Dane techniczne

Producenci komputerów przenośnych wyposażają swoje urządzenia najczęściej w baterie litowo-jonowe, z których każda jest odpowiednio oznaczona. Numer modelu można odnaleźć bezpośrednio na zużytej baterii – pojawia się on najczęściej tuż przy nazwie firmy, która wypuściła na rynek laptopa. Odnalezienie oznaczenia kodu baterii ułatwi zakup akumulatora, który będzie idealnie pasował do naszego komputera.

Pamiętajmy jednak, że znając kod akumulatora, nie dysponujemy jeszcze wszystkimi informacjami niezbędnymi do dokonania zakupu nowej baterii. Istotne jest także napięcie, którego wartość jest zależna od liczby ogniw zawartych w akumulatorze. Baterie do laptopów mają najczęściej napięcie o wartości 10,8V, rzadziej 14,4V. Jeden model akumulatorów może jednak pojawiać się w wariantach charakteryzujących się różną wartością napięcia, których nie można stosować zamiennie, ponieważ niewłaściwie dobrane nie zadziałają. Nie warto więc eksperymentować – najlepiej od razu po zanotowaniu kodu modelu baterii, zapiszmy na kartce również wartość napięcia, która powinna być widoczna tuż obok i oznaczona uniwersalnym symbolem „V”.


Baterie do laptopów Dell RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Dell.

Dell

=> Baterie do laptopów Dell <=


Baterie do laptopów HP RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki HP.

HP

=> Baterie do laptopów HP <=


* Przy wyborze baterii do naszego modelu laptopa zawracajmy uwagę na jej parametry techniczne oraz dopasowanie do konkretnego produktu. W specyfikacji akumulatorów powinniśmy znaleźć informacje, do których laptopów są one przeznaczone.

Wszystkie dobre baterie powinny zawierać na naklejce także czytelną informację na temat swojej pojemności. Jest ona określana w następujących jednostkach: Wh lub mAh. Jak należy interpretować obydwa wskaźniki? Wystarczy zapamiętać, że im wyższe mają wartości, tym dłuższy czas pracy zapewni dany model akumulatora. Ta wiedza jest przydatna właściwie już na etapie zakupu laptopa, lecz staje się niezbędna także wtedy, gdy pojawi się konieczność wymiany baterii na nową. Informacja dotycząca pojemności umożliwi nam bowiem optymalne dopasowanie akumulatora do naszych potrzeb.


Czas pracy laptopa

Jeżeli wcześniejszy czas pracy laptopa na baterii nie był satysfakcjonujący, możemy go wydłużyć, stosując efektywniejszy akumulator. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że większa pojemność wiąże się z większymi rozmiarami baterii, ponieważ muszą one pomieścić dodatkowe ogniwa. W praktyce oznacza to, że akumulator nie będzie mieścił się w przewidzianym dla niego schowku – zacznie on wystawać poza obudowę komputera w dół lub do tyłu.


Baterie do laptopów Lenovo RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Lenovo.

Lenovo

=> Baterie do laptopów Lenovo <=


Baterie do laptopów Samsung RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Samsung.

Samsung

=> Baterie do laptopów Samsung <=


* Przy wyborze baterii do naszego modelu laptopa zawracajmy uwagę na jej parametry techniczne oraz dopasowanie do konkretnego produktu. W specyfikacji akumulatorów powinniśmy znaleźć informacje, do których laptopów są one przeznaczone.


Zamienniki oryginalnych baterii

Czy warto stosować zamienniki baterii, które zwiększają pojemność i wydłużają czas pracy laptopa? Za zamiennikami przeważa przede wszystkim większa efektywność akumulatora – może ona wzrosnąć nawet o 1,5 do 2 razy. Jeżeli zatem dotąd korzystaliśmy z laptopa bez zasilania przez dwie godziny, to z nową baterią ten czas wydłuży się do 3,5–4 godzin. Akumulatory o większej pojemności, które wystają poza obudowę komputera przenośnego w jego tylnej części mają jeszcze dodatkową zaletę – polepszają cyrkulację powietrza wokół laptopa.

Dzięki temu, że niewymiarowa bateria podnosi urządzenie o kilka centymetrów, nie nagrzewa się ono od dołu tak mocno jak dotychczas. To z kolei sprawia, że nie zachodzi potrzeba kupowania specjalnej podstawy chłodzącej lub przyzwyczajania się do głośnej pracy przegrzanego komputera.

Stosowanie zamienników baterii ma więc niewątpliwie swoje plusy, lecz będziemy zmuszeni zrezygnować z tej opcji, jeżeli zależy nam na zakupie tylko oryginalnych produktów. Producenci sprzedają bowiem baterie o pojemności dokładnie dopasowanej do danego modelu urządzenia.

Wiedząc, w jaki sposób odnaleźć dane techniczne akumulatorów oraz znając za i przeciw stosowania zamienników, możemy wybrać najlepsze baterie do laptopa. Dzięki powyższym wskazówkom wymiana baterii może znacząco zwiększyć efektywność pracy na komputerze, warto więc zapamiętać kluczowe zasady dobierania nowych akumulatorów.


Baterie do laptopów Toshiba RANKING lipiec 2024

Zestawienie najchętniej kupowanych baterii do laptopów marki Toshiba.

Toshiba

=> Baterie do laptopów Toshiba <=


* Przy wyborze baterii do naszego modelu laptopa zawracajmy uwagę na jej parametry techniczne oraz dopasowanie do konkretnego produktu. W specyfikacji akumulatorów powinniśmy znaleźć informacje, do których laptopów są one przeznaczone.

Popularne marki produkujące zamienniki:

 • Cameron Sino,
 • Whitenergy,
 • Green Cell,
 • Hi-Power,
 • GoPower.

Zasady doboru tańszego zamiennika są dokładnie takie same – niezwykle istotne jest konkretne dopasowanie do danego modelu laptopa nie tylko pod względem rozmiaru, ale przede wszystkim wszelkich danych technicznych.


Jaki sprzęt wybrać?

10 thoughts on“Bateria do laptopa

 1. Bo moi drodzy państwo o baterię trzeba dbać. Taka dobra, markowa bateria do laptopa może nam posłużyć dużo dłużej niż trzy lata. Przy odpowiednim obchodzeniu się z nią i wykorzystaniu specjalnych programów, które wspomagają jej pracę, możemy ze spokojem z pięć lat używać baterii i będzie wszystko ok. Oczywiście wydajność z czasem spada ale na to już nic nie poradzimy.

 2. moja bateria w sony wytrzymała 6 lat. Teraz już czas na zmianę, jednak z oryginałem jest problem… Używana bardzo często bo pracuję na laptopie min. 7 godz dziennie. Ładowana bardzo często. Więc żal, że nie ma oryginału nigdzie. Mam nadzieję, że zamiennik chociaż w połowie da radę …

 3. Czy faktycznie na zamienniku nie odczuję różnicy? Oryginalne baterie do danego modelu laptopa są z reguły drogie okrutnie, jakimś wyjściem jest regeneracja, ale czy warto? Przykładowo do mojego Samsunga 700G7A-S01PL nowa kosztuje około 500 zł … :/

 4. Potrzebna mi była bateria do laptopa marki dell i nareszcie znalazłam! Dzięki za bardzo konkretny artykuł i przede wszystkim za zestawienie produktów, które bardzo ułatwia wybór i zaoszczędza sporo czasu na grzebanie po sieci.

 5. W końcu trafiła mi się jakaś bateria do laptopa marki samsung, która nie pada po dwóch miesiącach. Zastanawiałem się z czego to wynika, ale chyba tylko z tego, że większość nie ma prawa bytu, bo po krótkim okresie czasu jest do wyrzucenia.

 6. Baterie premium z Maxforpower są też dobre – ostatnio kupiłem do swojego laptopa Lenovo to teraz laptop pracuje bez ładowania znacznie dłużej, a bateria kosztowała niewiele.

 7. Powiem szczerze, że duże znaczenie ma tu producent. Kupowałem już różne i najlepiej trzymają mi się te od Enan. Polska firma, sprawdzona jakość. Coś w tym jest.

 8. Dobrą opcją jest regeneracja baterii, jeśli zostaną użyte markowe ogniwa i dobrze ustawiona elektronika to bateria będzie działać nawet lepiej niż oryginał w zależności od pojemności. Ja swoją regenerowałem w naprawa-baterii.pl.

 9. regeneracja regeneracją, ale ja bym nie ryzykował. Ponad rok temu kupiłem nową baterię z maxforpower do mojego lapka i wszystko śmiga tak jak powinno. Dodatkowo dzięki wysokiej klasie ogniw, bateria może pracować nawet o około 30% dłużej bez ładowania laptopa.

 10. Szukając w internecie natrafiłem się na powyższy poradnik, po dogłębnej analizie wszelakich baterii do mojego RV510 postawiłem na baterię GreenCell na ogniwach Panasonica. Na początku trochę podejrzane wydawała mi się pojemność względem oryginału natomiast w praktyce faktycznie działa lepiej od oryginału, przekładając na rzeczywisty czas pracy to dodatkowa godzina działania. Może cenowo nie wygląda to tak dobrze jak kupno używanego oryginału, ale jeżeli komuś zależy na czasie pracy zdecydowanie mu polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *