Tablet graficzny

tablety graficzne do rysowaniaPrzyda się w pracy grafika, artysty, fotografa i inżyniera – tablet do rysowania, bo to o nim mowa, staje się coraz powszechniej stosowanym narzędziem w profesjach wymagających precyzji. Zaczyna zastępować myszkę komputerową, zestaw ołówków i pędzli oraz stół kreślarski. Asortyment tabletów graficznych jest szeroki, a poszczególne modele różnią się wieloma parametrami. Które z nich warto uwzględnić przy zakupie?

Niezależnie od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany tablet graficzny, przy jego zakupie nie warto kierować się tylko ceną. Nawet jeżeli będzie on służył tylko realizacji fotograficznej pasji, wybór odpowiednich parametrów jest istotny, ponieważ korzystanie z urządzenia, które zniekształca obraz lub niedokładnie odwzorowuje ruch dłoni użytkownika, może szybko zniechęcić do uprawiania hobby. W przypadku profesjonalnego zastosowania tabletu jego parametry są jeszcze istotniejsze – szczególnie wtedy, gdy ma on służyć do rysowania lub przenoszenia podpisów cyfrowych.

Jaki tablet graficzny?

Dobry tablet to taki, który ułatwia pracę użytkownikowi, jest intuicyjny i umożliwia wygodne nanoszenie na ekran obrazów oraz modyfikacji. Oprócz parametrów samego urządzenia warto zwrócić uwagę na piórko, które powinno być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Ważne, by dobrze przylegało do dłoni, w przeciwnym razie nie tylko uzyskanie precyzyjnego rysunku będzie utrudnione, lecz również dłoń będzie się szybciej męczyć. Specjalistyczny tablet powinien być wyposażony w dodatkowy schowek, w którym zmieści się piórko oraz kilka wymiennych rysików. Niektóre z nich imitują ołówki, inne różnią się wielkością oraz kształtem końcówek. Ich wykorzystanie umożliwi osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów związanych z retuszowaniem obrazów lub pracą nad tworzeniem rysunku od podstaw.

Tablety tradycyjne dotykowe RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne tablety graficzne dotykowe w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Korzystanie z tabletu graficznego z dobrym piórkiem jest nieporównywalnie bardziej skuteczne od operowania nawet najlepszą myszką. Sprawdzając parametry, warto więc zwrócić uwagę również na te wskaźniki, które odpowiadają bezpośrednio za współpracę tabletu z piórkiem. Najlepsze urządzenia są na tyle czułe, że wykrywają ruch piórka zanim jego koniuszek dotknie powierzchni tabletu. Inne są też w stanie wychwycić kąt pochylenia piórka w stosunku do powierzchni roboczej. Dzięki temu grafik zyskuje dodatkowe możliwości działania, tj. tworzenie subtelnych przejść kolorów lub cieniowanie.

Parametry tabletów do rysowania

Wybierając najlepszy tablet graficzny, warto uwzględnić wielkość powierzchni roboczej. Powinna być ona proporcjonalna do wielkości monitora, na który przenoszony będzie obraz z tabletu. W przeciwnym razie mogą pojawić się zniekształcenia, które utrudnią lub nawet uniemożliwią pracę nad obrazem. W przypadku użytkowników korzystających z niewielkich laptopów rozmiar tabletu również może być mały, lecz do dużego monitora komputera stacjonarnego warto wybrać przynajmniej średniej wielkości tablet.

Ze względu na to, że dla grafika i fotografa istotne są detale, istotny staje się wybór sprzętu o wysokiej rozdzielczości. Powinna ona wynosić minimum 2000 dpi, lecz wielokrotność tej wartości pozwoli jeszcze precyzyjniej dopracować niuanse związane z kreśleniem szczegółów. Warto też zadbać o to, by wybrane urządzanie odznaczało się dużą głębią koloru. Istotna jest również jasność wyrażana w liczbie kandeli na metr kwadratowy. Wysoka jasność wyostrza barwy, lecz może spłycać nasycenie czerni. Najlepiej porównać w sklepie obraz emitowany przez kilka tabletów, aby sprawdzić w praktyce, który efekt jest optymalny. Przy okazji możliwe będzie porównanie kontrastu widocznego na różnych urządzeniach, który standardowo odpowiada za stopień nasycenia kolorów.

Tablety graficzne tradycyjne RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne tablety graficzne w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Profesjonaliści poszukujący wyspecjalizowanego sprzętu muszą też zwrócić uwagę na częstość próbkowania, która standardowo wynosi 200 punktów na sekundę. Jeżeli będzie ona niska, to przy szybkiej i dynamicznej pracy powierzchnia robocza tabletu może zacząć wyświetlać błędny zapis obrazu.

Dobry tablet graficzny będzie w stanie zarejestrować większą liczbę sposobów operowania piórkiem niż urządzenia ze średniej i niższej półki. Jest to istotne, ponieważ sprzyja bardziej naturalnej pracy bazującej na sile nacisku na piórko. Dzięki temu można rysować piórkiem w analogiczny sposób, jak w przypadku kredki lub ołówka. Użytkownik zyskuje więc możliwość większego zróżnicowania kreski oraz intuicyjnego nadawania linii odpowiedniej grubości.

Niektóre tablety graficzne oprócz piórka rejestrują także dotyk palców, co umożliwia szybkie kadrowanie obiektów i przyspiesza pracę. Dobrej klasy urządzenia są również wyposażone w klawisze funkcyjne oraz tzw. touch ring, który służy m.in. do przeglądania zdjęć oraz projektów.

Funkcjonalny i sprawnie działający tablet graficzny zwiększa komfort pracy oraz umożliwia skorzystanie z większej liczby możliwości niż podstawowe modele. Najtańsze urządzenia mogą z kolei zniekształcać obraz oraz wywoływać frustrację płynącą z niewystarczającej czułości tabletu na dotyk piórka. Niezależnie więc od celu, w jakim tablet zostanie wykorzystany, warto zwrócić uwagę na parametry i czerpać radość z pracy na profesjonalnym sprzęcie.

Tablety graficzne LCD RANKING

Zestawienie uwzględnia najchętniej wybierane i najbardziej popularne tablety graficzne LCD w oparciu o porównywarkę cenową Nokaut.pl.

Tak znaleziono publikację:

  • tablet graficzny

Jaki sprzęt wybrać?

1 opinia o rankingu “Tablet graficzny

  1. Nigdy nie miałem styczności z takim tabletem graficznym, a szkoda. Wygląda na bardzo ciekawe urządzenie. Pytanie tylko, czy faktycznie jest tak dokładny i czuły, że ze spokojem można liczyć na dobre przeniesienie i odwzorowanie kreski. Jedyny tablet z jakiego korzystałem to zwykły lenovo i tam można było o tym zapomnieć. Może kiedyś będzie okazja, to się wypróbuje 🙂

Dodaj opinię na temat rankingu