Mały laptop

mały laptop Asus UX360CA-C4150T Zenbook o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD
mały laptop Asus UX360CA-C4150T Zenbook o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości Full HD

Poręczny i mały laptop to bardzo wygodne oraz przede wszystkim mobilne rozwiązanie. Niewielkie rozmiary i lekkość sprzętu (waga oscyluje w granicach najczęściej 2 kg) sprawiają, że bez problemu możemy go zabrać w podróż służbową czy też na wyjazd urlopowy. Kluczową kwestią przy wyborze konkretnego modelu jest jego przeznaczenie – innymi parametrami charakteryzować się powinny mini laptopy na potrzeby spotkań biznesowych, jeszcze inne dedykowanie głównie do przeglądania internetu, a jeszcze inne dla grafików.

Z przyczyn technicznych mały laptop nie jest raczej przeznaczony do celów gamingowych (na tak niewielkiej powierzchni ciężko jest upchnąć chociażby superwydajną kartę graficzną z odpowiednim chłodzeniem).


Rozmiar i rozdzielczość ekranu

Pod pojęciem małego laptopa kryje się niewielki sprzęt o przekątnej z reguły nieprzekraczającej 13,3 cala. Jeszcze bardziej kompaktowe wersje mini to takie o przekątnej 12,1 cala i mniejszej. Należy pamiętać, że im mniejszy laptop, tym trudniej jest znaleźć w nim bardzo wydajne podzespoły.

Na potrzeby surfowania po internecie i oglądania filmów w zupełności wystarczą nam modele HD Ready (1366×766). Dla osób poszukujących czegoś lepszego spokojnie znajdziemy w tym segmencie wersje Full HD aż do 4K włącznie. Większa rozdzielczość ekranu idzie oczywiście w parze ze wzrostem ceny sprzętu.

mini laptop Full HD
mini laptop Full HD

Typ i model procesora

Dobre procesory i3, i5 oraz i7 również są montowane w małych laptopach, nie znajdziemy w nich jednak wydajniejszych odmian z oznaczeniem HQ czy też MQ. Do wyboru mamy przede wszystkim wersje energooszczędne (oznaczenie U) różnych generacji. Jak rozpoznać generację procesora?

Przykład:
Intel Core i7 4600MQ
i7 – seria procesora
4 – oznaczenie generacji
600 – SKU, gdzie S – optymalizacja wydajności, K – brak blokady, U – małe zużycie energii
MQ – procesor czterordzeniowy na sprzęt mobilny

Warto wybierać możliwie jak najlepszy procesor w danych przedziale cenowym, niezależnie czy laptop ma być do przeglądania internetu albo dla grafika – polecane są szczególnie i5 oraz i7 o wysokich oznaczeniach.


Typ dysku twardego

Tutaj zdecydowanie polecane są szybkie i wydajne dyski półprzewodnikowe SSD – najczęściej oferowana pojemność to 128 GB. Nowsze generacje laptopów (w tym także cieniutkie ultrabooki) celem oszczędności miejsca i przyspieszenia pracy komputera posiadają już coraz częściej dyski SSD M.2 pod złącze PCI-E. Warto szukać takich modeli lub alternatywnie zakupić laptop z dyskiem talerzowym HDD, po czym samemu dokonać zakupy wybranego dysku M.2 PCI-E i poprosić dany sklep o jego zamontowanie (oczywiście jeżeli jest to możliwe w danym modelu).

dysk SSD interfejs sata 3 i dysk SSD M.2 PCI-E
dysk SSD interfejs sata 3 i dysk SSD M.2 PCI-E

Ilość pamięci ram

Obecnie absolutne minimum to sprzęt posiadający przynajmniej 4GB i taką wartość rekomendujemy na początek (na potrzeby biznesowe i grafika – najlepiej minimum 8 GB). Jeżeli jest taka możliwość, starajmy się zakupić laptopa umożliwiającego rozbudowę pamięci RAM, co może się okazać bardzo przydatnym i przyszłościowym rozwiązaniem (do przynajmniej 16 GB).


Laptopy mini RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych mini laptopów o przekątnej poniżej 12 cali. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Model karty graficznej

Oczywiście wersje mobilne kart graficznych są mniej wydajne od odmian desktopowych, jednakże chcąc zakupić laptopa w wersji mini nie powinno być to naszym głównym kryterium wyboru. Niezbyt rekomendowanych rozwiązaniem jest zakup sprzętu ze zintegrowanym układem graficznym, niestety w laptopach o przekątnej do 13,3 cala takowe przeważają zdecydowanie, dlatego właśnie mini laptop nie jest dedykowanym sprzętem dla osób z zacięciem gamingowym.

Pocieszeniem dla osób szukających sprzętu jedynie do internetu lub też na potrzeby biznesowe jest fakt, że układy zintegrowane czy to Intela czy też AMD są coraz wydajniejsze i w zdecydowanej większości wystarczą na potrzeby codziennej rozrywki lub pracy. Czy wystarczy to dla grafika? Zależy to w dużej mierze od oczekiwań.


Obecność systemu operacyjnego

Nie każdy model posiada zainstalowany już system operacyjny, mamy możliwość zakupu mini laptopa bez OS. Standardowo jednak mamy do dyspozycji systemy Windows 7, 8 oraz 10 w różnych wersjach – Home, Professional, lub też macOS (Apple) Wybieramy zatem ten wariant, który nam najlepiej pasuje.


mały laptop z błyszczącą matrycą 13,3 cala
mały laptop z błyszczącą matrycą 13,3 cala

Dodatkowe rozwiązania

 • matryca błyszcząca lub matowa – matowa świetnie sprawdza się, gdy często siedzimy na dworze lub w pomieszczeniach dobrze oświetlonych, kolory jednak nie są tak żywe; błyszcząca natomiast jest problematyczna szczególnie przy dużym oświetleniu, jednakże kolory są znacznie bardziej intensywne;
 • klawiatura podświetlana – przydatne, gdy siedzimy przy laptopie po zmroku przy niewielkim świetle;
 • złącze HDMI – powinno być przynajmniej jedno;
 • bluetooth – możliwość łączenia się za pomocą tego środka komunikacji bezprzewodowej;
 • ekran dotykowy – rarytas, coś jak laptop i tablet w jednym;
 • napęd optyczny – coraz rzadziej spotykany ze względu na słabnącą popularność płyt CD czy też DVD;
 • czytnik linii papilarnych – przydaje się do weryfikacji użytkownika;
 • 3G – modem 3G wbudowany w laptopa.

Ile musimy wydać?

To zależy:

 • mały laptop do Internetu i prostej rozrywki – ceny zaczynają się od 1000 zł za całkiem przyzwoite modele, na upartego możemy znaleźć jeszcze tańsze, jednak kosztem parametrów;
 • mały laptop biznesowy – cena rośnie, za podstawowe modele wydamy w granicach dochodzących do 2000 zł;
 • mały laptop dla grafika – znacznie drożej, są to dedykowane modele, za które zapłacimy znacznie powyżej 3000 zł.

Pamiętajmy, że niezależnie od przeznaczenia w danych przedziale cenowym wybranej grupy znajdują się mniej lub bardziej wydajne laptopy.


Małe laptopy RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych małych laptopów o przekątnej do 13,3 cala. Ranking został opracowany na podstawie serwisu Nokaut.pl i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki sprzęt wybrać?

Dodaj opinię na temat rankingu