Laptop do 2500 zł

Laptopy do 2500 zlJeszcze kilka lat temu za kwotę oscylującą wokół 2500 zł mogliśmy otrzymać model laptopa, który – nie oszukujmy się – szału nie robił. Wyraźny postęp technologiczny (szczególnie ostatnie 5 lat) spowodował znaczący wzrost wydajności przede wszystkim procesorów, dysków wewnętrznych, układów graficznych, które de facto determinują w największym stopniu „moc” danego sprzętu. Co zatem możemy dostać za 2500 zł?

Jaki laptop do 2500 zł, czyli przegląd podzespołów i cech

Wybór producenta

W przedziale cenowym od 2000 do 2500 zł swoją rynkową obecność zaznaczają wyraźnie starzy dobrzy gracze, tacy jak Asus, DELL, HP, Lenovo, Acer, Fujitsu, MSI, Samsung, Sony, Toshiba. Bardzo bogatą ofertą mogą się poszczycić zwłaszcza Dell, HP oraz Lenovo, nie powinniśmy również narzekać na iość propozycji od Asusa czy też Acera.

Dysk do laptopa

Za kwotę blisko 2500 zł nie jesteśmy skazani tylko na klasycznego „twardziela” HDD. Laptopy do 2500 zł posiadają już w wielu egzemplarzach szybkie oraz wydajne dyski półprzewodnikowe SSD – najczęściej są to mniejsze napędy do 256GB pojemności pod złącze SATA III, co na system operacyjny oraz dane przeciętnego Kowalskiego powinno w zupełności wystarczyć. Kusząca jest oczywiście koncepcja SSD + HDD (często to dysk SSD do 128GB + 500GB lub 1TB HDD) lub też opcja laptopa z dyskiem hybrydowym SSHD (z reguły są to opcje 500GB lub 1TB + 8GB pamięci SSD). Miłośnicy klasycznych dysków twardych HDD także mają szeroki wachlarz dostępnych pojemności – nawet do 2TB.

Ranking laptopów do 2500 zł z dyskiem SSD

Dostępne procesory

Procesory Intel oraz AMDKwota do 2500 zł pozwala spokojnie wybierać pomiędzy wydajnymi procesorami Intel Core i3, i5 oraz i7 (głównie w grę wchodzą modele czwartej generacji oraz energooszczędne wersje U czy też MQ). Miłośnicy AMD będą za to musieli się sporo namęczyć, żeby wybrać laptopa z procesorem tej marki. Sugestia – polujmy na laptopy dysponujące „sercem” w postaci Intel Core i5 lub i7 piątej lub szóstej generacji (oznaczenie – cyfry 5 lub 6 w nazwie np. Core i5 5200U czy też Core i7 5500U).

Kwestia rozdzielczości

Zdecydowaną większość stanowią laptopy dysponujące rozdzielczością 1368×768, większe rozdzielczości 1600×900 oraz 1920×1080 występują zazwyczaj w sprzęcie dysponującym tradycyjnym dyskiem wewnętrznym HDD (coś za coś niestety).

Wielkość matrycy

Najbardziej popularny i najczęściej dostępny wariant to ekran 15″ i 15,6″. Miłośnicy większych modeli 17″ nie powinni również narzekać na brak ofert. Zdecydowaną mniejszość stanowią natomiast egzemplarze o przekątnej poniżej 15 cali.

Pamięć RAM / Maksymalna obsługiwana pamięć RAM

Dużo pamięci RAM za rozsądną kwotę dają nam obecnie Lenovo oraz Dell (16GB RAM) w swoich wybranych modelach, co do zdecydowanej większości zastosowań będzie aż nadto. Jeśli nie potrzebujemy tyle, warto wybierać modele dysponujące przynajmniej 8GB pamięci RAM.

Karta graficzna – czy już GTX?

NVIDIA i AMD - producenci kart graficznychNiestety, podobnie jak w przypadku laptopów do 2000 zł – najwydajniejsze możliwe układy, jakie znajdziemy na chwilę obecną w sprzęcie do 2500 zł, to nVIDIE GT serii 700M lub 900M albo AMD R7 lub R9 serii 300M.

System operacyjny

Większość laptopów do 2500 zł posiada już zainstalowany system operacyjny – najczęściej są to Windows 8.1, Windows 7 i 7 Professional, Windows 10 w różnych wersjach (z reguły jest to wersja Home, rzadziej Professional). Osoby lubiące pobuszować w innym środowisku niż Windows mogą wybrać laptopa bez systemu operacyjnego.

Nagrywarka / Napęd optyczny

To standardowe DVD-RW, które przy intensywnym użytkowaniu wystarczy nam na rok lub dwa. Jeżeli nie korzystamy z napędu optycznego, warto rozważyć w przyszłości zakup kieszeni na kolejny dysk w miejsce napędu optycznego.

Dodatki do laptopa

Popularne standardy to Bluetooth oraz HDMI, możemy również wybierać pomiędzy matrycą matową (non-glare) a błyszczącą (glare). Dla gadżeciarzy przewidziano w niektórych egzemplarzach chociażby podświetlaną klawiaturę, czytnik linii papilarnych, modem 3G lub też ekran dotykowy.

Ranking laptopów do 2500 zł

Tak znaleziono publikację:

  • laptop do 2500
  • laptop z dyskiem ssd do 2500

Jaki sprzęt wybrać?

1 opinia o rankingu “Laptop do 2500 zł

  1. Sam posiadam Della, którego zakupiłem w zeszłym roku za dokładnie 2499 zł w euroagd i muszę powiedzieć, że jest to fajny komputer. W tej chwili laptop do 2500 zł już naprawdę sporo potrafi. Oczywiście nie zagramy w każdą grę na maksymalnych detalach ale większość nowych gierek ruszy bez problemu. Także o ile ktoś nie jest graczem-maniakiem 😉 to spokojnie można kupować taki sprzęt.

Dodaj opinię na temat rankingu